W łazience spędzamy sporo czasu każdego dnia – rano, gdy szykujemy się do pracy lub szkoły, wieczorami zaś, gdy stawiamy na pielęgnację i relaksującą kąpiel. To dlatego w łazience liczy się każdy element wyposażenia, aranżacja, ale i zastosowane lampy.

Oświetlenie decyduje o tym, czy uda się wykonać precyzyjny makijaż, golenie będzie dokładne, a kąpiel przyniesie oczekiwany relaks. Jak zatem dobierać lampy do poszczególnych stref w łazience?

Oświetlenie główne, zadaniowe i dekoracyjne

Na początek zaczynamy od podziału lamp. Oświetlanie łazienki odbywa się bowiem w ten sam sposób, co innych pomieszczeń. Musimy zatem zadbać o wybór lamp, które będą spełniały rolę oświetlenia głównego, ale i zadaniowego, a także dekoracyjnego.

Oświetlenie główne pozwoli równomiernie rozświetlić całą przestrzeń łazienki, tak małej, jak i dużej. Lampy zadaniowe doświetlą poszczególne strefy i miejsca, do których nie dociera światło z lampy głównej, najczęściej instalowanej na suficie. Z kolei lampy dekoracyjne podkreślają aranżację tego wnętrza, nadają charakteru łazience i tworzą atmosferę, która sprzyja relaksowi. Lampy nadające się do takich zastosowań można znaleźć na stronie https://azzardo.com.pl/.

Podział na strefy

Kolejnym krokiem jest wydzielenie poszczególnych stref w łazience. One bowiem determinują sposób ich oświetlania. Postawimy zatem na inny sposób oświetlania poszczególnych miejsc, w zależności od ich funkcjonalności.

Wydzielamy zatem strefę, w której znajdą się umywalka i lustro. Tu najczęściej panie wykonują makijaż, panowie zaś dbają o zarost. Niezbędne jest zatem oświetlenie, które sprzyja dostrzeganiu detali, jednocześnie nie powoduje efektu oślepiania, bo lampy znajdą się blisko twarzy.

Nawet w małej łazience staramy się wydzielić strefę relaksu, czyli tę, w której znajduje się kabina prysznicowa lub wanna. Tutaj przydaje się oświetlenie subtelne, kojące, o ciepłej barwie. Takie, które pozwoli kąpać się nie w ciemności, ale nie będzie zbyt pobudzające. O tym, jak dobierać oświetlenie do łazienki i poszczególnych stref, można poszukać informacji na stronie http://www.budowlanyblog.com.pl/.

Czas na wybór lamp!

Jako oświetlenie główne sprawdzą się plafony, ale i lampy wiszące, choć nie powinny mieć zbyt długiej linki, aby nie zawadzać o nie głową podczas poruszania się po łazience. Należy unikać kryształów czy tekstylnych abażurów, ponieważ w łazience panuje wysoki poziom wilgotności i trudno utrzymać w czystości takie lampy.

W strefie przeznaczonej do pielęgnacji, tuż nad umywalką, najlepiej sprawdzają się kinkiety lub bocznie umieszczane lampy ścienne. Powinny oferować światło o zimnej barwie, z wysokim współczynnikiem oddawania barw, aby dostrzegać detale i jednocześnie móc liczyć na rzeczywiste odwzorowanie barw i kształtów. Klosze lamp powinny być mleczne lub półprzezroczyste, zasłaniające żarówkę, aby światło nie raziło w oczy.

W strefie przeznaczonej do relaksu doskonale sprawdzają się punktowe źródła światła, np. LED-y wbudowane w sufit. Dają przyjemne, ciepłe światło, które wykazuje działanie kojące.

Oczywiście należy pamiętać o tym, aby zachować prawidłowy odstęp źródeł światła od wody. Poza tym lampy wybierane do łazienki, niezależnie od ich funkcjonalności, konstrukcji czy miejsca, w którym się znajdą, muszą również oferować jak najwyższy parametr IP. Informuje on o wodoszczelności, odporności na zachlapania oraz wnikanie pyłów.

Skorzystaj z powyższych porad, a z pewnością znajdziesz lampy, które będą nie tylko estetyczne i dekoracyjne, lecz przede wszystkim odpowiedzą na wymagania każdej ze stref w łazience.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here