Sztuczna biżuteria cieszy się dużą popularnością i stanowi ciekawą alternatywę dla ozdób wykonanych z metali szlachetnych. Nie tylko efektownie wygląda, ale i odznacza się niższą ceną. Nic zatem dziwnego, że zdobywa tak wiele kobiecych, jak i męskich serc.

Jednak kupując sztuczną biżuterię trzeba mieć na uwadze, że czernieje ona w wyniku niewłaściwej pielęgnacji lub przechowywania. Czerniejąca biżuteria nie wygląda estetycznie i przez to często ląduje na dnie szafy bądź pudełka z ozdobami. Co zrobić żeby sztuczna biżuteria nie czerniała? Mamy kilka porad, jak uniknąć pogorszenia się wyglądu ulubionych dodatków!

Dlaczego sztuczna biżuteria ciemnieje?

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto zastanowić się, skąd bierze się problem ciemniejącego srebra lub pozłacanych dodatków. Biżuteria wykonana z tworzyw sztucznych uzupełnione jest często w metale nieszlachetne, które w różnych sytuacjach mogą powodować reakcje chemiczne. Sztuczne bransoletki czy też naszyjniki zmieniają kolor pod wpływem takich czynników jak woda, detergenty, środki chemiczne, a nawet kontakt ze skórą. Na czernienie srebra mają wpływ nawet kosmetyki, których używamy, lakiery do włosów czy perfumy!

Jak widać, nie musimy specjalnie źle traktować biżuterii z cynku czy innych nieszlachetnych metali, aby pogorszyć stan jej wyglądu. Sztuczna biżuteria niszczy się nawet podczas codziennego noszenia.

Co zrobić, żeby biżuteria nie czerniała – kilka wskazówek

Jeśli chcemy długo cieszyć się biżuterią z tworzyw sztucznych oraz jej pięknym wyglądem, warto przestrzegać kilku zasad. Jedną z nich jest sposób przechowywania dodatków. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie kilku szkatułek, w których będziemy chować biżuterię z tego samego materiału. Sztuczna biżuteria nie ciemnieje, jeśli po odłożeniu przechowywana jest w zamkniętym pudełku. Najlepiej, aby znajdowała się przy tym na delikatnym materiale, takim jak satynowa wyściółka czy chusteczka bawełniana. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej szkatułki, w ostateczności możemy użyć także woreczków strunowych.

Drugą zasadą jest unikanie kontaktu ciemniejącej biżuterii z wodą. Wilgoć szybko pogorszy stan ozdób, dlatego należy zdejmować ją przed każdą kąpielą. Warto unikać noszenia sztucznej biżuterii podczas deszczu, a jeśli ulewa złapie nas znienacka, lepiej od razu zdjąć dodatki i schować do szczelnej kieszeni.

Czernienie srebra na ciele związane jest także z używaniem różnego rodzaju kosmetyków. Lakiery do włosów i perfumy mogą wywoływać niepożądane reakcje chemiczne, przez co zmienia się wygląd biżuterii. Dlatego nie należy używać tych produktów, gdy mamy już na sobie dodatki, jak i uważać, aby nie spryskać ciała w miejscach, gdzie planujemy je założyć.

Podobna zasada dotyczy używania detergentów i innych środków chemicznych. Przed rozpoczęciem sprzątania czy przed innymi pracami wymagającymi użycia wymienionych produktów należy zdjąć sztuczną biżuterię.

Jak poradzić sobie z ciemniejącą biżuterią?

Zdarzają się sytuacje, gdy nie zdążymy odpowiednio szybko zareagować i zabezpieczyć ulubionych dodatków przed czernieniem. Co zrobić, gdy biżuteria już zmieni swój kolor? Jest na to sposób!

Sztuczna biżuteria, która ciemnieje, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie zawsze trzeba oddawać ją do profesjonalnego czyszczenia. W tej sytuacji sprawdzi się domowe rozwiązanie.

Takim sposobem jest użycie sody oczyszczonej. Produkt, który dostępny jest w każdej kuchni i w niemalże każdym sklepie, z powodzeniem pozwoli na pozbycie się brzydkich nalotów. Ciemniejącą biżuterię, jeśli jest relatywnie nowa, należy położyć w niewielkiej misce lub na podkładce i posypać sodą. Nie zaszkodzi, aby dodać niewielkiej ilości wody, aby środek mógł jest lepiej rozpuścić. Po około 15 minutach, można zacząć trzeć biżuterię, wcierając w nią sodę. Następnie należy delikatnie spłukać i wytrzeć do sucha. Sposób ten nie jest jednak polecany wtedy, gdy dodatki posiadają posrebrzane elementy. Warto zatem sprawdzić, z czego składają się posiadane ozdoby. Jeśli nie mamy opakowania z dołączoną informacją, możemy zwrócić się z pytaniem do producenta lub sprzedawcy (w taki sposób możemy sprawdzić np. biżuterię od zegarownia.pl).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here