Ogrzewanie w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych

0
1075

Wybór prawidłowej technologii ogrzewania wiąże się z systemem uszczelniającym pomieszczenia wilgotne oraz pomieszczenia mokre. Prawidłowe rozwiązanie może na długie lata zabezpieczyć łazienkę i kuchnię przed oddziaływaniem wody i wilgoci.

Budując lub remontując budynek mieszkalny zawsze trzeba zwrócić uwagę na fakt, że pomieszczenia wilgotne oraz pomieszczenia mokre to miejsca, w których należy użyć specjalnych rozwiązań izolacyjnych, które je ochronią przed działaniem wody. Zastosowanie nie zabezpieczonych okładzin ceramicznych może nie dać odpowiedniej szczelność powierzchni. Praktykowane więc jest stosowanie uszczelniających powierzchnię preparatów. Impregnaty prawidłowo stosuje się pod płytkami ceramicznymi w postaci warstwy hydroizolacyjnej. Bardzo często w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych spotkamy jakiś system ogrzewania.

Szczególnie wrażliwa na wilgoć może okazać się łazienka. Zgodnie z obowiązującą definicją, jest to pomieszczenie o charakterze sanitarnym. Łazienka jest przeznaczona do czynności związanych z zapewnieniem osobistej higieny. Czyli jest to przestrzeń w ramach budynku, które wymaga stosowania wody. Dzięki temu można się w łazience umyć, wykąpać oraz skorzystać z prysznica. Z tego powodu jest to pomieszczenie mokre, które wymaga na etapie planowania i wykonania prawidłowo przemyślanej wentylacji grawitacyjnej.

Metodą, która ułatwia prawidłowo ogrzać oraz osuszyć pomieszczenie jest na pewno ogrzewanie podłogowe. Wśród jego zalet wymienia się często brak dostrzegalnych elementów grzejnych, zdrowy dla fizjologii organizmu człowieka pionowy rozkład temperatury oraz niższe koszty ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi, zwykłymi grzejnikami. Zdecydowanie ogrzewanie podłogowe wiąże się z komfortem korzystania z łazienki oraz zwiększa wydajność ciepła i oszczędza miejsce. Nic więc dziwnego, że w ciągu ostatnich lat ogrzewanie w podłodze łazienki niezwykle się spopularyzowało.

Ogrzewanie podłogowe otrzymujemy dzięki betonowej płycie grzewczej w podłodze z zatopionymi w niej grzejnymi elementami. System podłogowy składa się z odpowiedniej konstrukcji, w której skłąd wchodzą więc podłoże, paroizolacja, folia aluminiowa, siatka stalowa, styropian i rurki ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe zalewa się jastrychem, niezwykle istotnym elementem całego przedsięwzięcia. Jastrych – znany też pod pojęciem szlichty – jest podkładem podłogowym stosowanym pod różne typy posadzek. Dla ogrzewania podłogowego warto stosować rozwiązania systemowe oparte o płynne jastrychy cementowe weber.floor FLOW. Przemyślano je jako pełna otulina systemu rurek ogrzewania podłogowego. Jastrychy weber.floor FLOW zapewniają stabilną wytrzymałość wzdłuż całego przekroju. Powstałe z nich podłoże ma bardzo wysoką przewodność cieplną oraz uzyskuje ono całkowitą odporność na działanie wody. Podczas aplikacji tych jastrychów nie trzeba wcześniej zacierać powierzchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here