Czasami pomimo odpowiedniej higieny, a także częstych i regularnych wizyt u stomatologa, usunięcie zęba jest nieuniknione. Jeśli zdecydujemy się w porę na interwencję, gdy boli nas ząb, możemy uniknąć konieczności wstawienia implantu. To jakiego rodzaju uzupełnienie wybierzesz wraz z dentystą, jest zależne od wielu rzeczy, a przede wszystkim od stanu pozostałych zębów oraz od cen. Ubytek zęba nie tylko stanowi problem estetyczny, ale także luka powoduje dyskomfort i może prowadzić do rozwoju chorób w dziąśle czy innych zębach.

Czy trzeba uzupełnić ubytek zęba?

Zdecydowanie – brak zęba ma duży wpływ na pracę całego zgryzu. Zdrowe zęby przesuwają się w wolną przestrzeń, przez co się mogą przechylać i przekrzywiać, co ustanowi problem ortodontyczny. Źle ustawione zęby są trudniejsze w higienie, ale przede wszystkim są narażone na między innymi próchnicę. Przesunięte zęby są także podatne na przeciążenia oraz na niszczenie, co może spowodować kolejne problemy, tak więc uzupełnienie brakującego zęba, może nam pomóc uniknąć kolejnych konsekwencji. Brak zęba może także w przyszłości powodować bóle głowy oraz szczęki. Jakie domowe sposoby są najlepsze na ból zęba?

fot. pixabay.com

Co to jest implant zęba?

Implant jest to sztuczny, zazwyczaj tytanowy korzeń zęba, na którym umieszcza się nowego zęba. Ile kosztuje implant zęba? Wszczep implantu kosztuje około 3000 złotych, natomiast sztuczny ząb wraz z wszczepieniem to koszt oscylujący w granicach 5000-6000 złotych. Cena zabiegu jest oczywiście uzależniona od trudności jego wykonania, komponentów oraz renomy gabinetu, a także i miasta. Czy leczenie kanałowe boli?

Czego nie można robić po założeniu implantu zęba?

Po skończonym zabiegu z pewnością dentysta powie Ci, czego masz unikać. Z pewnością przez minimum 2 godziny po zabiegu nie możesz pić, ani jeść. Przez 2-3 dni należy także unikać gorących lub zimnych potraw i napojów – szczególnie kawy czy herbaty (podobnie jak w przypadku leczenia kanałowego). W razie gdyby po 2-3 dniach wystąpiło zwiększenie bólu, albo gorączka – jest to znak iż mógł się wytworzyć stan zapalny i musimy natychmiast skonsultować się z naszym stomatologiem. Po ekstrakcji zęba może wystąpić ból, opuchlizna i obrzęk – należy wtedy przykładać zimne okłady do policzka (nie bezpośrednio na ząb!). Nie można także czyścić tego zęba przez dobę, tak samo jak nie należy przepłukiwać jamy ustnej. W przypadku mocnych dolegliwości bólowych przez pierwsze godziny, możemy wspomóc się lekami przeciwbólowymi. Ile kosztuje wybielanie zębów u specjalisty?

Most czy ruchoma proteza zębowa?

fot. pixabay.com

Implant można też zastąpić tak zwanym mostem, albo ruchomą protezą. Most jest to stała proteza, która zastępuje część brakujących zębów. Most zbudowany jest ze złączonych ze sobą koron i wspiera się na własnych zębach. Założenie mostu jest możliwe pod warunkiem, że nasze pozostałe zęby są silne i zdrowe. Ile kosztuje most na zęby? Mosty dzielą się na porcelanowe – droższe, ale solidniejsze – i jest to koszt w granicach 600-1200 złotych, natomiast tańszą alternatywą jest most adhezyjny, gdzie koszt to około 500-700 zł. Koszty są uzależnione od trudności wykonania zabiegu oraz konkretnego gabinetu. Szczoteczka soniczna vs szczoteczka elektroniczna.

Ruchoma proteza zębowa jest to rozwiązanie, które pozwala nam wyjmować zęby. Protezy szkieletowe, osiadające lub elastyczne to rozwiązanie dla osób, które chcą niewielkim kosztem uzupełnić ubytek kilku zębów. Proteza wymaga modyfikacji i higieny. NFZ refunduje leczenie i wykonanie ruchomej protezy zębowej raz na 5 lat, a serwis protezy co 2 lata. Jeżeli zdecydujemy się na prywatne leczenie, koszt protez mieści się między 600, a nawet 6000 złotych. W zależności od rodzaju protezy, ilości zębów oraz renomy i miasta gabinetu. Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here