Dlaczego szczotkowanie zębów jest tak istotne? Zęby nie dość, że są naszą wizytówką – piękny uśmiech to marzenie wielu z nas, to oczywiście zęby mają także funkcje inne niż ozdobne. Zęby rozdrabniają nasz pokarm i przez to są też narażone na zabrudzenia i ściąganie bakterii. Nawet minimalna ilość pokarmu może spowodować osadzanie się kamienia nazębnego. Najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie jamy ustnej i płytki nazębnej jest oczywiście szczotkowanie oraz dbałość o higienę dziąseł, a także języka.

Co to jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna jest szczoteczką elektryczną. Szczoteczka soniczna dodatkowo podczas pracy wytwarza drgania (ponad 30 tysięcy ruchów na minutę), a także przede wszystkim wytwarza fale dźwiękowe o częstotliwości zbliżonej do 260 Hz. Głównymi elementami szczoteczki sonicznej jest płytka sterownicza wraz z elektrycznym silnikiem szczoteczki oraz akumulator, wraz z cewką ładowarki. Często szczoteczki soniczne mają też różne tryby pracy, dostosowane do potrzeb bądź stopnia wrażliwości naszych zębów oraz dziąseł.

Dla kogo będzie dobra szczoteczka soniczna? Jest to dobry wybór dla osób mających wrażliwe zęby oraz dziąsła, także dla tych, które noszą aparat ortodontyczny. Ale oczywiście może jej używać każdy. Co ciekawe szczoteczki soniczne są już w sprzedaży od końcówki XX wieku, ale dopiero teraz zyskują popularność, również dzięki marketingowi producentów. Ale szczoteczki soniczne to nie tylko marketing – faktycznie dużo lepiej usuwają płytkę nazębną, resztki pokarmu oraz bakterii w stosunku do klasycznych szczoteczek manualnych. Sprawdź jak wybielić zęby.

fot. pixabay.com

Soniczna szczoteczka do zębów, pobudza również ślinę i miesza ją z pastą do zębów, co dodatkowo pomoże rozpuścić bakterie i resztki jedzenia. Tak aby skuteczniej zadbać o naszą jamę ustną. Szczoteczki soniczne mają również tryb czyszczenia dziąseł i języka (co odświeży oddech). Co ile wymieniać końcówkę szczoteczki sonicznej? Producenci sugerują zmianę raz na trzy miesiące. Niektóre z modeli mają również zamontowane liczniki, które nam wskażą kiedy można pomyśleć o wymianie końcówki.

Co to jest szczoteczka elektryczna?

Każda szczoteczka, która ma akumulator na prąd elektryczny jest właśnie szczoteczką elektryczną – w tym także i szczoteczka soniczna jest szczoteczką elektryczną. Natomiast szczoteczki soniczne posiadają podłużne główki, a większość standardowych elektrycznych – okrągłe. Podobnie jak szczoteczki soniczne, szczoteczki elektryczne także posiadają wiele trybów czyszczenia – od delikatnych po mocniejsze, także dostosowane do czyszczenia dziąseł. Szczoteczki elektryczne również przeznaczone są dla każdego – można spokojnie dostosować typ szczoteczki bądź tryb jej działania do naszych zębów. Szczoteczka elektryczna będzie też doskonałym rozwiązaniem dla dzieci, które mogą jeszcze nie mieć siły do szczoteczki manualnej. Przez co mogą czyścić zęby mniej dokładnie. Jeżeli nosisz aparat ortodontyczny to jednak lepszym wyborem będzie szczoteczka soniczna.

fot. pixabay.com

Jak myć zęby szczoteczką soniczną, a jak szczoteczką elektryczną?

Szczoteczką elektryczną z okrągłą główką w zasadzie nie wykonujemy dodatkowych ruchów. Wystarczy przyłożyć szczoteczkę do zębów od strony wewnętrznej, zewnętrznej i żującej, a sama szczoteczka już wyczyści zęba. Po 3 sekundach wystarczy zmienić ząb.

Szczoteczka soniczna czyści zęby w podobny sposób, lecz dodatkowo musimy wykonać ruch wymiatający, aby zwiększyć skuteczność działania szczoteczki. Jak się pozbyć bólu zęba domowymi sposobami?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here