Usunięcie kamienia z zębów, tak zwanego kamienia nazębnego, jest prostym zabiegiem stomatologicznym. Wizyta u dentysty w tym celu nie jest bolesna i jest dość szybka, a każdy gabinet stomatologiczny wykonuje usługi czyszczenia zębów. Czy wiesz jak usunąć kamień nazębny domowymi sposobami? Częściowo osad można także usunąć samemu. Co to jest kamień nazębny? Jest to zwapniała płytka bakteryjna wraz z resztkami pokarmu. Kamień najczęściej osadza się po stronie wewnętrznej zębów, rzadziej zewnątrz.

Co powoduje powstawanie kamienia nazębnego?

Kamień nazębny osadza się najczęściej od strony wewnętrznej zębów. Powstaje poprzez niedostateczną higienę jamy ustnej. Co zrobić aby zapobiegać osadzaniu się kamienia na zębach? Przede wszystkim musimy regularnie i dokładnie myć zęby (zobacz jaką szczoteczkę najlepiej wybrać), wskazane jest także stosowanie nici dentystycznych, a także płynów do higieny jamy ustnej. Dodatkowo kamień na zębach może powodować zła dieta – nadmierna ilość cukrów (wpływa także na inne choroby zębów), nadmiar kawy, alkoholu i herbaty, a także palenie tytoniu.  Co powoduje kamień nazębny? Może skutkować powstawaniem między innymi próchnicy, powoduje nieświeży oddech oraz może powodować stany zapalne jamy ustnej. Także może wywoływać infekcje dziąseł i ból zębów.

fot. pixabay.com

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia na zębach?

Tak jak wcześniej napisaliśmy – odpowiednia higiena to pierwszy krok do utrzymania odporności naszych zębów, nie tylko na atak osadu. Nici dentystyczne też będą pomocne podczas usuwania resztek pokarmu z pomiędzy naszych zębów, z miejsc, które niekoniecznie dosięgnie szczoteczka. Warto używać też płynów do płukania ust, aby pozbyć się z jamy ustnej bakterii, które osadzając się na zębie też tworzą osad. Naturalną alternatywną dla płynów do płukania są naturalne, ziołowe płukanki z naparu szałwii.

Usuwanie kamienia z zębów u dentysty – skaling.

Czasami mimo nawet odpowiedniej dbałości, kamień jednak może zaatakować nasze zęby. Podczas regularnych kontroli u dentysty, Twój stomatolog z pewnością zwróci uwagę na ten problem. Skaling jest zabiegiem usuwającym kamień nazębny. Jest kilka rodzajów skalingu. Po zabiegu usuwania kamienia z zębów, niewskazane jest spożywanie żywności z barwnikami (także z naturalnymi – np. Kurkumą czy burakami). Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego? Zależnie od gabinetu, cena powinna wynosić około 200 zł.

Jak usunąć kamień nazębny domowym sposobem?

Jakie są domowe sposoby na usunięcie kamienia z zębów? Co prawda bez zabiegu dentystycznego nie będziemy w stanie usunąć 100% kamienia, lecz częściowo możemy sobie pomóc. Niektóre z past do zębów, szczególnie na bazie węgla aktywnego, mogą wspomagać usuwanie kamienia nazębnego. Kolejnym sposobem jest płukanka na bazie octu jabłkowego, lecz należy pamiętać iż stosowany w nadmiarze może uszkodzić zęby, więc powinniśmy go używać sporadycznie – raz w tygodniu.

fot. pixabay.com

Pasta z sody oczyszczonej oraz oleju kokosowego – takie połączenie jest doskonałym środkiem antybakteryjnym ale i też pomaga w utrzymaniu białych i lśniących zębów. Należy jednak pamiętać, aby tak jak w przypadku octu, mieszanki nie stosować zbyt często – soda oczyszczona ściera szkliwo. Tak przygotowana pasta doskonale usuwa resztki pokarmu z naszych zębów i zabija bakterie. Jeżeli przeszkadzałby Ci smak takiej pasty – możesz zawsze dodać kilka kropli naturalnego olejku eterycznego miętowego, czy eukaliptusowego.

Czy drożdże piwne czyszczą jamę ustną? Stosowanie pasty z takich drożdży doskonale usuwa bakterie z naszej jamy ustnej, przez co nie osadzają się na zębach. Aby zrobić pastę z drożdży piwnych potrzebujesz: łyżkę drożdży, pół łyżeczki soli lub sody oraz odrobinę wody, do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Czy węgiel aktywny czyści zęby? Jak najbardziej, nie tylko usuwa pozostałości pokarmu, ale także usuwa bakterie – stosowanie węgla aktywnego jest skuteczne nie tylko w walce z kamieniem nazębnym, ale także pomaga wybielać zęby. Pastę z węgla aktywnego robimy z 1 kapsułki węgla oraz około 25 mililitrów wody (do uzyskania konsystencji pasty). Można stosować częściej niż sodę czy ocet – do trzech razy w tygodniu.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here