Wypryski na twarzy to problem który, choć jest domeną wieku dojrzewania, to może dotknąć nas w każdym momencie naszego życia. Niedoskonałości często są wywoływane przez nieodpowiednią dietę, stres, a czasem niewłaściwie dobrane kosmetyki. Zmiany takie mogą pojawić się również na cerze, która na co dzień nie sprawia problemów. Jak pozbyć się wyprysków na twarzy, dzięki odpowiedniej pielęgnacji? Podpowiadamy.

Wypryski na twarzy — skąd się biorą?

Wypryski na twarzy mogą być objawem trądziku pospolitego, czyli choroby zapalnej, którą wywołują bakterie. W takiej sytuacji zalecana jest wizyta u dermatologa. Niedoskonałości jednak pojawiają się również wskutek niezdrowej diety — pełnej soli, cukrów oraz tłuszczów, a także niedoboru witamin z grupy B.

Wypryski na twarzy pojawiają się też wskutek niewłaściwej pielęgnacji i higieny, czy przez stosowanie zbyt mocno wysuszających kosmetyków lub preparatów o działaniu komedogennym. Niedoskonałości często są wynikiem stosowania brudnych pędzli do makijażu czy braku dezynfekcji telefonu. Mogą mieć jednak również podłoże hormonalne.

Wypryski na twarzy — jakie kosmetyki stosować?

Wypryski na twarzy można zwalczyć przy pomocy odpowiednich kosmetyków, o ile problem ten nie jest bardzo nasilony. Poszukując produktów do pielęgnacji, warto stawiać na hipoalergiczne dermokosmetyki pozbawione substancji komedogennych, zapachowych, alkoholu, silnych detergentów, a także innych czynników drażniących.

Dobrze jeżeli produkty takie w swoim składzie posiadają związki, które pomagają walczyć ze stanem zapalnym, takie jak kwas acetylosalicylowy, czy cynk zapobiegający powstawaniu wolnych rodników. Niacynamid z kolei łagodzi i zmniejsza zaczerwienienia. Podobne działanie ma także woda termalna.

Wypryski na twarzy a właściwie oczyszczanie skóry

W walce z wypryskami na twarzy bardzo ważne jest właściwe oczyszczanie skóry. W takim przypadku powinien być to dwuetapowy proces, zwłaszcza podczas wieczornej rutyny. W pierwszym kroku najlepiej wykorzystać płyn micelarny lub mleczko do demakijażu. W drugim z kolei żel lub piankę do mycia twarzy.

Bardzo istotny jest również sposób osuszania twarzy. Należy w tym celu używać jednorazowego ręcznika papierowego lub tradycyjnego, jednak wówczas musimy go zmieniać codziennie. Warto mieć świadomość, że stosowanie wielorazowego ręcznika naraża nas na powstawanie nowych stanów zapalnych, ponieważ gromadzą się w nim bakterie, które z powrotem przenosimy na naszą skórę.

Wypryski na twarzy — jaki krem do twarzy wybrać?

W pielęgnacji twarzy z niedoskonałościami bardzo ważne jest nawilżanie skóry. Wiele osób rezygnuje ze stosowania preparatów o takim działaniu, w obawie przed wzmożoną produkcją sebum. Jednak jest to duży błąd, który powoduje pogorszenie stanu naszej cery, ponieważ jeżeli nie zostanie ona wystarczająco dobrze nawilżona, zwiększa produkcję łoju.

Dlatego wybierając krem do twarzy z wypryskami, należy sięgnąć po produkt. który nawilży, ukoi i pomoże zbudować na nowo warstwę hydrolipidową naszej skóry. Dodatkowo powinien zapobiegać powstawaniu niedoskonałości i redukować już obecne.

Jak zapobiegać powstawaniu wyprysków na twarzy?

Znając przyczynę powstawania wyprysków na naszej twarzy, możemy zapobiegać zdarzeniom, które doprowadzają do zaostrzenia tego stanu. Dodatkowo warto do swojej pielęgnacji włączyć krem z ochroną przeciwsłoneczną — zabezpieczy on naszą cerę przed powstawaniem nieestetycznych przebarwień.

Czasami jednak przebarwienia i blizny już powstały. Wówczas warto sięgnąć po krem na blizny potrądzikowe. Taki kosmetyk powinien mieć w swoim składzie substancje takie jak witamina A, niacynamid, kwas hialuronowy, antoninę czy olejki roślinne o właściwościach kojących i regenerujących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here