Szambo jest przeznaczone do zbierania i oczyszczania ścieków bytowych z poszczególnych budynków mieszkalnych, budynków niskich, domków letniskowych w przypadku braku centralnego systemu kanalizacyjnego. Działanie szamba opiera się na zasadzie grawitacyjnego osadzania i biologicznego doczyszczania preparatami, a także glebowych naturalnych i wymuszonych metod doczyszczania. Mogą to być różnego rodzaju biofiltry lub bioładowanie. Wykorzystują połączenie natury i sprawdzonej technologii do oczyszczania ścieków z domowych instalacji wodociągowych z łazienek, odpływów kuchennych i pralni. Typowe szambo składa się zazwyczaj z pola drenażowego, czyli pola absorpcji gleby. Systemy oparte na glebie odprowadzają ciecz (znaną jako ścieki) z szamba do szeregu perforowanych rur zakopanych w polu ługowania, komorach lub innych specjalnych jednostkach zaprojektowanych do powolnego uwalniania ścieków do gleby. Wybór zbiornika na szambo jest rzeczą indywidualną.

Zbiornik na szambo 10m3

Niektóre alternatywne systemy są przeznaczone do odparowywania ścieków lub dezynfekcji ich przed odprowadzeniem do gleby. Cała woda spływa z domu z jednej głównej rury kanalizacyjnej do szamba. Szambo 10m3 z tanie-szambo24.pl jest polecane ze względu na relatywnie niewysoką cenę oraz pierwszorzędną jakość.

Jego zadaniem jest utrzymanie ścieków na tyle długo, aby ciała stałe opadły na dno, tworząc szlam, podczas gdy olej i tłuszcz unoszą się na górę jako piana. Przedziały i wylot zwykle w kształcie litery T zapobiegają wydostawaniu się szlamu i piany ze zbiornika i przedostawaniu się do obszaru drenażu. Szambo samo w sobie nie jest kompletną oczyszczalnią i jest użytkowane zgodnie z obowiązującymi zasadami i przepisami. Podczas pracy oczyszczalni konieczne jest stosowanie metod doczyszczania gleby.

Ciekłe ścieki następnie opuszczają zbiornik do pola drenażowego.

Zlewnia to płytkie, zadaszone wykopy wykonane w nienasyconej glebie. Wstępnie oczyszczone ścieki są odprowadzane rurociągami na porowate powierzchnie, które umożliwiają filtrowanie ścieków przez glebę. Gleba przyjmuje, oczyszcza i rozprasza ścieki, gdy przenikają przez glebę, ostatecznie odprowadzając je do wód gruntowych.

Jeśli drenaż jest przeładowany zbyt dużą ilością różnego rodzaju cieczy, może zalać, a także powodować spływanie ścieków na powierzchnię gruntu lub tworzenie kopii zapasowych w toaletach i zlewach.

Szambo betonowe 10m3

W końcu ścieki przenikają do gleby, naturalnie usuwając szkodliwe bakterie z grupy coli, wirusy i składniki odżywcze. Bakterie z grupy coli to grupa bakterii zasiedlających głównie jelita ludzi lub innych zwierząt stałocieplnych. Istnieją różne wielkości szamba, choć dużo ludzi decyduje się na szambo betonowe 10m3 ze względu na pojemność. Szambo będzie połączone dwiema rurami (do wlotu i wylotu).

Rura wlotowa służy do odprowadzania ścieków z domu i zbierania ich do szamba. Przechowywany jest tu na tyle długo, aby odpady stałe i płynne były od siebie oddzielone.

Druga rura to rura wylotowa. Może również wywołać pole drenażowe. Rura ta odprowadza wstępnie oczyszczone ścieki z szamba i równomiernie rozprowadza je w gruncie i ciekach wodnych.

Gdy ścieki zostaną zebrane po pewnym czasie, zaczną się rozdzielać na 3 warstwy.

Wierzchnia warstwa to oleje i tłuszcze i unosi się przede wszystkim na odpadkach. To powszechnie określane jako „szumowina”.

Warstwa środkowa zawiera ścieki wraz z cząstkami odpadów.

Trzecia i dolna warstwa składa się z cząstek cięższych od wody i tworzących warstwę szlamu.

Bakterie znajdujące się w zbiorniku najlepiej rozbijają odpady stałe, co z kolei umożliwia łatwe oddzielanie i spływanie cieczy.

To, co pozostaje na dnie zbiornika, należy okresowo usuwać w ramach ogólnej konserwacji. Między innymi dlatego szambo jest tylko podstawową formą oczyszczania ścieków. Właściciele domów z szambem mają dodatkowy obowiązek, aby ich zbiornik nie wpływał na lokalne środowisko. Na przykład, jeśli pole drenażowe jest przeładowane zbyt dużą ilością płynu, może zalać, powodując spływanie ścieków na powierzchnię gruntu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here