Bole zębów należą do jednych z najgorszych, jakie możemy doznać – często sam ból zęba rzutuje na całą szczękę, a nawet i głowę, utrudniając nam nawet podstawowe funkcjonowanie. Czasem ból jest tak silny, że nie daje nam zasnąć. Co jeżeli mamy daleko do stomatologa lub musimy czekać na wizytę? Co zrobić na mocny ból zęba? Czasami musimy się wesprzeć skutecznymi, domowymi sposobami na ból zęba.

Jakie mogą być przyczyny bólu zęba?

Na szczęście nie zawsze ból zęba jest tak okropny jak to opisaliśmy w pierwszym akapicie. Czasami może to być chwilowy ból, związany z zadrapanym dziąsłem, bądź drobinkami pokarmu, które utknęły między zębami. Ból zęba może także pochodzić stanu zapalnego, który nieleczony może skutkować innymi jednostkami chorobowymi – infekcją zatok, serca czy mózgu. Zęby mogą być uszkodzone poprzez próchnicę, ropień, odsłonięcie szyjki zębowej. Ból możemy także odczuwać, gdy nasze zęby rosną i na przykład nachodzą na siebie. Czasami zdarzy się iż ukruszymy zęba, co też może powodować ogromny dyskomfort. Bóle zęba mogą być także spowodowane ropieniem zębów, co łatwo można załagodzić domowymi sposobami. Jak zatem poradzić sobie z przeszywającym bólem zęba?

zęby, stomatologia
fot. pixabay.com

Jak złagodzić ból zęba wywołany próchnicą?

Próchnica powoduje iż zębina odsłania bardzo wrażliwą miazgę zęba. Miazga może być podrażniona zarówno jedzeniem, jak i płynami, a szczególnie rzeczami skrajnie zimnymi lub ciepłymi. Bardzo duży ból sprawia zapalenie miazgi zęba. Powiązane z próchnicą rodzaje bólu, mogą też wywoływać odsłonięte szyjki zębowe, stany zapalne dziąseł i zapalenie okostnej. W takim wypadku musimy się jak najszybciej zgłosić do stomatologa, aby rozpocząć antybiotykoterapię i leczenie kanałowe. W skrajnych przypadkach ząb dotknięty zaawansowaną próchnicą należy usunąć. Jak wybielić żółte zęby?

Co zrobić aby zęby przestały boleć?

W niemalże każdej domowej apteczce znajdują się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – apap, paracetamol czy ibuprofen mogą załagodzić ból, o ile nie jest zbyt silny i nie wymaga natychmiastowej interwencji stomatologa. Starym, uznanym sposobem jest użycie czosnku. Jego ząbek otaczamy w drobnej soli i przykładamy do problematycznego zęba, po jakimś czasie możemy także żuć czosnek. Do uśmierzania bólu używane są także ziołowe płukanki. Szałwia nie tylko obniży ból, ale też odkazi jamę ustną. Podobne właściwości będzie miał napar z rumianku lub tymianku.

Jakie są sposoby na wybielanie zębów?

zęby, stomatologia
fot. pixabay.com

Jakie jeszcze płukanki są dobre na uśmierzenie bólu zęba? Alkohol działa przeciwbólowo i odkażająco, więc możemy nim przepłukać jamę ustną. Aby zabieg przebiegł przyjemnie – alkohol należy schłodzić. Ewentualnie zamiast płukanki można zastosować nasączony wacik. Do płukania jamy ustnej przy bólu zęba, możemy stworzyć także płukankę z 6 kropli jodyny, łyżeczki soli i szklanki wody. Tak przygotowaną mieszanką płuczemy jamę ustną. Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Jakie olejki eteryczne pomagają na ból zęba?

Czy olejki eteryczne pomagają na ból zęba? Jak najbardziej! Same goździki poprzez zawarte w nich substancje będą świetnym rozwiązaniem – możemy żuć goździki, które działają antybakteryjnie i przeciwbólowo. Warto też mieć w apteczce naturalne olejki eteryczne – właśnie goździkowy, ale także kamforowy, jodłowy i waniliowy. Nasączony wacik nakładamy w okolice bolącego nas zęba, bądź w ubytek, który powstał. Przed użyciem olejku eterycznego, zapoznaj się z ulotką, aby sprawdzić czy uprzednio nie trzeba takiego olejku rozpuścić w wodzie bądź oliwie.

Ból zęba z powodu ropienia – domowe sposoby na złagodzenie bólu.

W przypadku, gdy podejrzewamy u siebie ropień zęba, pomocna może być czarna herbata. Zaparzmy ją, a po ostygnięciu wyciągnijmy torebkę i umieśćmy ją na ropniu. Powtórzymy taką czynność 3 razy dziennie. Na ropień zęba skutecznym domowym sposobem jest także zastosowanie roztworu wody utlenionej. W 200 mililitrach wody, rozpuszczamy 15 mililitrów wody utlenionej i dokładnie płuczemy jamę ustną. Trzeba jednak uważać, by się nie napić wody utlenionej, gdyż jest szkodliwa dla naszego organizmu. Jak usunąć kamień nazębny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here