Jakie są najczęstsze przyczyny żółknięcia zębów, dlaczego tak się dzieje, że zęby żółkną? Wielu z nas marzy o białym, nieskazitelnym uśmiechu, lecz czasami nawet odpowiednia codzienna higiena jamy ustnej nie zagwarantuje białego odcienia. Jak wybielić zęby?

Jakie są przyczyny żółknięcia zębów?

Przyczyny żółknięcia zębów mogą mieć różne podłoże. Wpływ na kolor naszych zębów ma dieta, spożywanie tytoniu, napojów, a czasem są to przyczyny genetyczne. Niewłaściwa higiena jamy ustnej też sprawia iż zęby mogą żółknąć. Aby wyeliminować przyczyny dietetyczne wpływające na nasze zęby, musimy zrezygnować z kilku rzeczy. Kawa, herbata, czerwone wino oraz coca-cola – wszystkie z tych napojów powodują, iż trudniej nam osiągnąć jak najbielszy odcień zębów.

fot. pixabay.com

Czy palenie tytoniu powoduje żółknięcie zębów?

Każdy produkt tytoniowy – czy to fajka, czy papierosy pozostawia żółte zabarwienie na zębach. Może być to także przyczyną żółknięcia paznokci. Odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli regularne mycie zębów oraz ich nitkowanie, może zapobiegać żółknięciu zębów.

Czy są leki, po których zęby stają się żółte?

Niestety tak. Niektóre z antybiotyków powodują żółknięcie i szarzenie zębów nawet u dzieci. Leki na ciśnienie oraz antydepresanty również mają skutek uboczny w postaci zmiany koloru naszego uzębienia. Czasami niektóre choroby widać po oczach, paznokciach, skórze i twarzy, ale są również i takie, które będą dawały znać na zębach.

Czy możliwe, że zęby są żółte poprzez geny?

Niestety tak. Czasami nawet mimo dostatecznej higieny i braku czynników, po których zęby mogą żółknąć. Szkliwo o ciemniejszym zabarwieniu może być odziedziczone.

Jakie mogą być przyczyny bólu zęba?

Na szczęście nie zawsze ból zęba jest tak okropny jak to opisaliśmy w pierwszym akapicie. Czasami może to być chwilowy ból, związany z zadrapanym dziąsłem, bądź drobinkami pokarmu, które utknęły między zębami. Ból zęba może także pochodzić stanu zapalnego, który nieleczony może skutkować innymi jednostkami chorobowymi – infekcją zatok, serca czy mózgu. Zęby mogą być uszkodzone poprzez próchnicę, ropień, odsłonięcie szyjki zębowej. Ból możemy także odczuwać, gdy nasze zęby rosną i na przykład nachodzą na siebie. Czasami zdarzy się iż ukruszymy zęba, co też może powodować ogromny dyskomfort. Bóle zęba mogą być także spowodowane ropieniem zębów, co łatwo można załagodzić domowymi sposobami. Jak zatem poradzić sobie z przeszywającym bólem zęba?

Na czym polega zabieg wybielania zębów u dentysty?

fot. pixabay.com

Wybielanie u specjalisty jest relatywnie kosztowne, stąd też za potrzebą konsumentów poszedł wolny rynek. Możemy kupić pasty wybielające, różnego rodzaju nakładki czy także paski wybielające. Ale czy są tak skuteczne jak usługi dentystyczne? Wizyta u stomatologa w celu wybielenia zębów, przy okazji będzie wizytą kontrolną – dentysta może też określić czy wybielanie będzie bezpieczne. Wybielanie w domu w przypadku niektórych chorób zębów, może je pogłębić.

Co powoduje powstawanie kamienia nazębnego?

Kamień nazębny osadza się najczęściej od strony wewnętrznej zębów. Powstaje poprzez niedostateczną higienę jamy ustnej. Co zrobić aby zapobiegać osadzaniu się kamienia na zębach? Przede wszystkim musimy regularnie i dokładnie myć zęby, wskazane jest także stosowanie nici dentystycznych, a także płynów do higieny jamy ustnej. Dodatkowo kamień na zębach może powodować zła dieta – nadmierna ilość cukrów (wpływa także na inne choroby zębów), nadmiar kawy, alkoholu i herbaty, a także palenie tytoniu.  Co powoduje kamień nazębny? Może skutkować powstawaniem między innymi próchnicy, powoduje nieświeży oddech oraz może powodować stany zapalne jamy ustnej. Także może wywoływać infekcje dziąseł.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną, a jak szczoteczką elektryczną?

Szczoteczką elektryczną z okrągłą główką w zasadzie nie wykonujemy dodatkowych ruchów – wystarczy przyłożyć szczoteczkę do zębów od strony wewnętrznej, zewnętrznej i żującej, a sama szczoteczka już wyczyści zęba. Po 3 sekundach wystarczy zmienić ząb. Szczoteczka soniczna czyści zęby w podobny sposób, lecz dodatkowo musimy wykonać ruch wymiatający, aby zwiększyć skuteczność działania szczoteczki.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here