Niektóre ze zmian na naszych paznokciach mogą sygnalizować chorobę. Często, wygląd naszych paznokci odzwierciedla kondycję i stan naszego organizmu. Zdrowe paznokcie, to takie, które są gładkie, różowe, nie pękają i nie łamią się. Odstępstwa od tych norm, mogą być sygnałem iż cierpimy na jakąś chorobę, popełniamy jakieś błędy w diecie, albo po prostu źle dbamy o same paznokcie.

Co oznaczają zmienione kształty paznokci?

Jeżeli paznokcie są rurkowate, a ich płytki wydają się pogrubione, a brzegi podwinięte – pod paznokciami może się gromadzić tak zwana masa rogowa. Jest to niegroźna, dziedziczna choroba polegająca na rogowaceniu się skóry rąk czy skóry stóp. Natomiast jeśli nasz paznokieć jest pogrubiony, ale wydłużony i zagięty oraz ma kolor żółty bądź szary, może oznaczać iż mamy problemy z krążeniem obwodowym, albo mamy źle dobrane obuwie, które naciska na nasze paznokcie.

Paznokcie tak zwane zegarkowe, są okrągłe i wypuklone, a przyczyną takiego stanu paznokci mogą być wzrodzone wady serca, choroby płuc – także te przewlekłe, także marskość wątroby i schorzenia układu pokarmowego. Podobne do nich paznokcie łyżeczkowate – są wklęsłe na środku, a ich brzegi są odwinięte ku górze. Takie paznokcie zwiastują niedobory żelaza oraz zaburzenia hormonalne.

fot. pixabay.com

Co oznacza zmieniona powierzchnia płytki paznokcia?

Podłużne rowki na paznokciach czasami oznaczają osteoporozę lub zaburzenia naszego przewodu pokarmowego. Czasami podłużne rowki pojawiają się z wiekiem. Natomiast poprzeczne rowki, często w kształcie półksiężyca mogą świadczyć o złej diecie, niedożywieniu, a także o dolegliwościach neurologicznych.

Jak zadbać o odpowiednią kondycję paznokci?

Czasem na nasze paznokcie trzeba zadziałać nie tylko z zewnątrz. Odpowiednia dieta, szczególnie bogata w witaminy z grupy B, ale także witaminę A, wapń i cynk, pomaga utrzymać nasze paznokcie w odpowiedniej kondycji. Dodatkowo powiniśmy wzmacniać nasze paznokcie za pomocą odżywek. Absolutnie musimy się wyzbyć zwyczaju obgryzania paznokci i skórek – obie czynności powodują osłabienie płytki paznokci i mogą powodować jej uszkodzenie. Podczas prac domowych, podczas sprzątania i używania detergentów, warto mieć na rękach rękawiczki, aby chronić nie tylko delikatną skórę dłoni, ale i także paznokcie. W przypadku regularnego malowania paznokci, warto czasami zrobić sobie przerwę i potraktować je odżywką, a malując paznokcie trzeba używać podkładów.

Co oznaczają białe przebarwienia na paznokciach?

Białe przebarwienia najczęściej występują w postaci białych kropeczek na paznokciach. Może oznaczać problemy związane z niewydolnością serca, ale także niedoborem wapnia czy białka w diecie. Czasami białe ślady są tylko efektem uszkodzeń fizycznych płytki paznokcia. Białe przebarwienia pojawiają się także w przypadku łuszczycy.

Co oznaczają żółte przebarwienia na paznokciach?

Jeżeli nie jesteśmy osobami palącymi, żółta barwa na paznokciach może się pojawiać w przypadku stosowania niektórych leków, a także żółtaczki, łuszczycy i grzybicy. Żółte przebarwienia pojawiają się także po malowaniu paznokci, szczególnie lakierami w odcieniach koloru czerwonego.

Co oznaczają brązowe przebarwienia na paznokciach?

Brązowe zabarwienie na paznokciu może powstać poprzez stosowanie niektórych leków oraz przez używanie henny. Brązowe płytki występują również podczas chorób tarczycy (niedoczynność, Hashimoto), złej diecie i przy paleniu papierosów (szczególnie palec wskazujący i środkowy).

Co oznaczają zielone przebarwienia na paznokciach?

fot. pixabay.com

Zielone plamy na paznokciach mogą świadczyć o zakażeniu bakterią Pseudomonas aeruginosa.

Co oznaczają szare przebarwienia na paznokciach?

Szara barwa pojawia się podczas zatrucia srebrem, bądź przy stosowaniu niektórych leków. Szaroniebieska płytka może świadczyć o chorobie związanej z zaburzeniami krążenia i przy problemach z metabolizacją miedzi.

Co oznaczają czarne przebarwienia na paznokciach?

Ciemna barwa paznokcia – czarna, bądź mocno fioletowa, najczęściej jest skutkiem urazu – przytrzaśnięcia, uderzenia młotkiem itp. Jeżeli natomiast czarna plamka nie przesuwa się i nie znika, może świadczyć o czerniaku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here