Najczęstszym problemem z układem krążenia jest nadciśnienie tętnicze, które jest w skutkach bardzo groźne dla nas. Rzadziej dotyka nas problem zbyt niskiego ciśnienia tętniczego. Niedociśnienie czasami jest sprawą nabytą, a czasami jest dziedziczone. Czy wiesz, że jest ono również groźne dla zdrowia i życia? Jakie konsekwencje niesie za sobą niskie ciśnienie tętnicze? Jak leczyć niskie ciśnienie krwi i jak jemu zapobiegać?

Kiedy powstaje niedociśnienie?

Prawidłowe ciśnienie tętnicze skurczowe powinno wynosić pomiędzy 120, a 130 mm Hg, a prawidłowe ciśnienie rozkurczowe pomiędzy 80, a 85 mm Hg. O nadciśnieniu 1 stopnia mówimy w wypadku ciśnienia powyżej 140 mm HG na 90 mm Hg. Natomiast niedociśnienie powstaje wtedy, gdy ciśnienie tętnicze i ciśnienie skurczowe będzie wynosiło poniżej 100/60 mm Hg. Niedociśnienie jest nazywane także hipotensją lub hipotonią. Hipotensja jest dużo rzadziej spotykana niż nadciśnienie.

fot. pixabay.com

Jakie są objawy niskiego ciśnienia tętniczego?

Niektóre z objawów są podobne także do innych dolegliwości czy niedoborów witamin i minerałów. Czasami osłabienie organizmu, nadmierna senność mogą być oznaką niskiego ciśnienia, ale i także mogą być spowodowane innymi czynnikami. Aby sprawdzić czy mamy problem z niedociśnieniem, musimy przez kilkanaście dni regularnie je sprawdzać. Objawami niedociśnienia są także przewlekłe bóle głowy i zawroty głowy, a także kłopoty z koncentracją i ogólne osłabienie kondycji umysłu. Podczas niedociśnienia objawami również może być powstawanie tak zwanych mroczków przed oczami, szumów usznych, omdleń, nudności i mdłości. Zimne dłonie i stopy również mogą świadczyć o zbyt niskim ciśnieniu tętniczym.  Pozostałe symptomy niskiego ciśnienia to: ból oczu, nadmierna senność, szybkie przemęczanie się, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, drżenie dłoni i zaburzenia snu, w skrajnych przypadkach także stany lękowe, niepokój i depresja.

Jakie są przyczyny niskiego ciśnienia tętniczego?

Jednym z rodzajów niskiego ciśnienia jest niedociśnienie pierwotne, którego pochodzenie trudno wskazać. Najczęściej jest to po prostu tłumaczone dziedziczeniem i genami. Na tego typu niedociśnienie narażone są osoby w okresie dojrzewania oraz szczupłe i wysokie kobiety.

Niedociśnienie wtórne powstaje w wyniku innych jednostek chorobowych, a także w skutek przyjmowania niektórych leków. Niskie ciśnienie często towarzyszy innym schorzeniom układu krążenia, a także cukrzycy bądź niedoczynności tarczycy.

Hipotonia ortostatyczna to też jeden z typów niedociśnienia tętniczego. Objawia się on po szybkiej zmianie pozycji – z leżącej lub siedzącej na stojącą. Krew gromadzi się wtedy w brzuchu i kończynach, a mamy jej niedobór w sercu, natomiast po zmianie pozycji nagle serce dostaje dawkę krwi, stąd takie chwilowe zaburzenie ciśnienia.

Jak leczyć niskie ciśnienie krwi?

W zależności od przyczyny niedociśnienia, specjalista dobierze odpowiedni sposób. W przypadku poważnych zaburzeń krążenia, konieczne jest leczenie farmakologiczne. Naturalnymi sposobami na zwiększenie ciśnienia jest zwiększenie aktywności fizycznej, odpowiednie nawadnianie organizmu, a doraźnie picie mocnej kawy lub mocnej herbaty. Dostępne są także suplementy z kofeiną, guaraną czy żeń-szeniem, które podwyższają ciśnienie. O ile sól w nadmiarze nie jest zdrowa w przypadku nadciśnienia, to osoby z niskim ciśnieniem mogą spożywać jej nieco więcej.

Czym grozi nieleczone niskie ciśnienie tętnicze?

fot. pixabay.com

Podczas skrajnego obniżenia ciśnienia może dojść do zasłabnięcia, zawału serca i zatrzymania pracy serca, także do zatorowości płucnej i do tamponady serca.

Jak powinna wyglądać dieta, gdy mamy niskie ciśnienie?

Nie tylko farmaceutykami i aktywnością fizyczną możemy sobie pomóc. Odpowiednie zmiany nawyków żywieniowych też pomogą nam wyeliminować niskie ciśnienie. Pamiętaj aby się dobrze nawadniać przed posiłkiem i po posiłku. Powinniśmy unikać bardzo gorących posiłków, ale możemy dodawać do nich więcej soli niż osoby z normalnym czy podwyższonym ciśnieniem. Aby uregulować ciśnienie krwi, warto zadbać o odpowiedni poziom potasu w organizmie, a także o kwas foliowy, żelazo i witaminę B12. Produkty, które powinniśmy jeść częściej to: pieczywo razowe, orzechy, sery.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here