O ile z gotowaniem niektórzy radzą sobie lepiej, niektórzy gorzej, to czasem sen z powiek każdego spędza stan kuchenki. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, a wykipiałe mleko lub strzelający tłuszcz mogą ubrudzić całą kuchenkę. Czasem po gotowaniu pojawiają się tłuste i trudne do usunięcia plamy i osady. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zlewu, piekarnika czy też mikrofalówki. Na szczęście nawet na tak trudne plamy jest wiele sprawdzonych sposobów, łącznie z domowymi i nawet jeśli nie mamy specjalnych środków, to ubrudzona kuchnia nie sprawi nam aż tak dużego problemu.

Jak usunąć przypalone mleko z kuchenki?

Zazwyczaj od razu po tym jak mleko wykipi, nie jesteśmy w stanie umyć kuchenki, ze względu na jej dużą temperaturę. Jeżeli wykipiałe mleko już zaschło, posyp zaschnięte mleko zwykłą solą kuchenną i pozostaw na około kwadrans. Po tym czasie użyj nawilżonej gąbki do starcia soli wraz z mlekiem. W przypadku zaschniętego mleka na kuchence indukcyjnej, może się także przydać ocet – nie zarysuje powierzchni, tak jak mogłoby to nastąpić przy soli. Do wyczyszczenia indukcji z mleka, wystarczy nawet płyn do naczyń – możemy zalać płynem powstałą plamę i po kilku minutach zetrzeć mokrą gąbką. Jeżeli zostaną zacieki – wycieramy je ręcznikiem papierowym nasączonym w occie.

fot. pixabay.com

Domowe sposoby na wyczyszczenie z tłuszczu piekarnika oraz kuchenki.

Na plamy po tłuszczu najlepszy jest… tłuszcz! Nasącz ręcznik papierowy nasączony nawet zwykłym olejem roślinnym i pozostaw na kilkanaście minut. Pozostały osad powinien się rozpuścić, a po tym kuchenkę możemy przetrzeć już zwykłym płynem do naczyń, mleczkiem do czyszczenia kuchenki, albo namoczonym w occie ręcznikiem papierowym. W ten sam sposób możemy się pozbyć brudu z metalowych sprzętów w naszej kuchni – między innymi z okapu, czy też mikrofalówki.

W przypadku piekarnika, a szczególnie rusztu do pieczenia czyszczenie jest nieco bardziej skomplikowane. Zazwyczaj jest to tłuszcz już mocno zaschnięty, lecz możemy go usunąć domowym sposobem. Zrób pastę z sody oczyszczonej (soda + letnia woda), natrzyj piekarnik i ruszt pastą i wytrzyj później wilgotną gąbką. Zaschnięty i tłusty brud w mikrofalówce czy w piekarniku, możemy także usunąć za pomocą cytryny. Mieszamy sok z wyciśniętej cytryny wraz z dwiema szklankami gorącej wody. Całość wstawiamy do piekarnika, czy też mikrofalówki i „przyrządzamy” taki roztwór przez kilkanaście minut. Po tym wycieramy mikrofalówkę lub piekarnik czystą gąbką lub miękką ścierką.

Czy soda oczyszczona jest dobra do czyszczenia zlewu?

Nie tylko pozbędziemy się tłustego osadu ze zlewu, ale i także wyeliminujemy brzydkie zapachy ze zlewu za pomocą sody oczyszczonej. Wystarczy obsypać lekko wilgotny zlew sodą i pozostawić na kwadrans. Po tym czasie przecieramy miękką gąbką bądź delikatną ścierką i spłukujemy. Aby pozbyć się przykrych zapachów ze zlewu, należy szklankę sody wsypać do odpływu i zalać wrzątkiem. Jest to idealna alternatywa dla popularnych środków udrożniających rury.

Jak skutecznie wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?

fot. pixabay.com

Nie tylko samą sodą lub samą cytryną możemy wyczyścić piekarnik z tłustych plam. Pomocna będzie także mieszanka sody (1 łyżka) z octem (1 łyżka) i wodą (także 1 łyżka). Po wymieszaniu wszystkich składników, nakładamy je na tłuste plamy piekarnika czy kuchenki i zostawiamy na kilka godzin (albo nawet i na noc). Jeżeli chcemy zadziałać kompleksowo, a nie punktowo, może nam się przydać spryskiwacz – roztwór wlewamy do buteleczki i pryskamy cały piekarnik. Po tym, czyścimy piekarnik wilgotną szmatką lub gąbką z dodatkiem małej ilości płynu do naczyń. Ta sprawdzona metoda jest stosowana od dawna przez doświadczone panie domu. Dużo domowych sposobów na czyszczenie trudnych plam (nie tylko kuchennych) bazuje właśnie na occie, sodzie i cytrynie, dlatego warto zawsze je mieć w domu. Szybę piekarnika także wyczyścimy za pomocą pasty z octu, sody i wody.

Do czyszczenia zabrudzonego rusztu od piekarnika, poza domowymi sposobami, warto się wyposażyć w środek – piankę lub spray dedykowane do czyszczenia grilla, a także specjalną szczotkę do czyszczenia rusztów.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here