Przyprawy przede wszystkim nadają smaku naszym potrawom, natomiast też większość z nich ma właściwości zdrowotne i często są używane w medycynie naturalnej od setek, a nawet tysięcy lat! Niektóre z przypraw pomagają w regulowaniu pracy układu pokarmowego, są też takie, które dobrze wpływają na kondycję serca i krwi. Przyprawy również pomagają poprawić nasz metabolizm, przez co niektóre z nich wykorzystujemy w dietach odchudzających lub dietach dla sportowców. Większość z ziół zawiera również niezbędne dla organizmu witaminy z grupy B oraz mikroelementy. Dzięki niektórym zdrowym przyprawom, możemy także uniknąć używania nadmiernej ilości soli czy też tłuszczu, który jest nośnikiem smaku.

Imbir – niepowtarzalny smak i właściwości zdrowotne.

Korzeń imbiru często wykorzystujemy do przygotowania napojów poprawiających odporność, ale i jako przyprawa rozgrzewająca przy przeziębieniach. Imbiru używa się także przy zapaleniu stawów. Imbir używamy do potraw zarówno na słono, jak i na słodko. Dzięki zawartości imbiru w potrawach, są one łatwiejsze do strawienia – imbir jest wykorzystywany także przy leczeniu niektórych problemów żołądkowych, czy przy nadmiernych wzdęciach. Imbir często dodajemy do mięs i sosów, sprawdza się również w potrawach warzywnych. Jego ostry, ale przyjemny smak jest podstawą dań z kuchni azjatyckiej. Korzeń imbiru jest także wykorzystywany do przygotowania słodkich potraw – jest jedną z przypraw (obok cynamonu), której się używa do przygotowania pierników. Imbir może być także dodatkiem do herbaty. W razie, gdyby nie odpowiadał nam smak imbiru, ale chcielibyśmy wykorzystać jego właściwości zdrowotne – na rynku są dostępne naturalne suplementy dla wegetarian i wegan zawierające sam sproszkowany imbir.

fot. pixabay.com

Włoski koper – roślinna skarbnica wapnia.

Chociaż w niektórych krajach (np. USA), koper włoski jest uważany za chwast, to jednak ma on wiele korzyści. Przede wszystkim jest doskonałą alternatywą źródła wapnia, dla osób nietolerujących laktozy. Dodatkowo koper włoski cechuje się dużą zawartością niacyny oraz witaminy C, błonnika oraz żelaza. Roślina ta, idealnie pasuje do sałatek jako dodatek, a także ugotowana na parze.

Złoto wśród przypraw – kurkuma.

Korzeń kurkumy trochę na pierwszy rzut oka przypomina korzeń imbiru. Podobnie, używamy jej często w azjatyckiej kuchni (jest podstawą słynnej mieszanki curry). Kurkumy możesz także użyć jako naturalny barwnik spożywczy do wielu potraw, a także do jaj na Wielkanoc. Kurkuma ma także działanie przeciwbólowe, więc może być używana jako naturalna alternatywa dla tabletek przeciwbólowych. Ponadto kurkuma posiada silne właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, a także przyspieszające metabolizm. Warto razem z kurkumą używać pieprz, aby lepiej wchłonąć wartości w niej zawarte. Jeżeli nie odpowiada nam smak, łatwo dostać naturalne suplementy diety – kurkumę z piperyną – często używane także podczas diet oczyszczających organizm. Zobacz czemu przybierasz na wadze. Jakie produkty wyeliminować?

Zioła, które jemy niemal codziennie też mają wartości pozytywne dla naszego zdrowia!

fot. pixabay.com

Oregano i bazylia – często używane w parze. Standardowy dodatek głównie do dań włoskich – do pizzy, czy makaronów oraz sosów pomidorowych. Bazylia idealnie komponuje się z serami, a oregano także z mięsami. Warto włączyć oba zioła do codziennej diety. Oregano ma właściwości silnie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, ale i także antyoksydacyjne. Ponadto wyciągi z oregano wykorzystaj podczas łagodzenia przebiegu przeziębień – kaszlu i gorączki. Bazylia również posiada mnóstwo antyoksydantów (podobnie jak oregano). Wykorzystaj bazylię także do leczenia ran – zapobiega infekcjom bakteryjnym. Spróbuj także dodać świeże liście bazylii do różnych dań – efekt może być zaskakujący! Zioła także są skuteczne na odstraszanie komarów (zobacz inne sposoby na odstraszanie komarów).

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here