Tworzenie pisanek jest tradycją Wielkanocną. Najbardziej efektownie wyglądają te kolorowe, lecz lepiej abyśmy użyli naturalnych składników do barwienia jajek. Sztuczne barwniki mogą przenikać przez skorupkę, zmienić smak i wygląd jajka. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie naturalne sposoby dają efekt na pisankach.

Z czym gotować jajka aby je zabarwić?

W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać kolor, taki dobieramy składnik. Zazwyczaj są to warzywa, owoce bądź zioła. Jajka gotujemy w wywarze z danego produktu, a jeżeli chcemy wzmocnić i utrwalić efekt, musimy posolić wodę i dodać odrobinę octu – lecz nie za dużo, aby skorupka jajka nie straciła swoich właściwości. Do barwienia najlepiej wybierać jajka jaśniejsze, gdyż na nich najłatwiej jest uzyskać pożądany kolor, a ich barwa będzie zdecydowanie bardziej intensywna od jajek z ciemnymi skorupkami.

fot. pixabay.com

Jak zabarwić pisanki na brązowo, różowo lub czerwono?

Do uzyskania barwy brązowej najlepszy będzie mocny wywar z herbaty, a także wywar z kawy mielonej. Aby uzyskać barwę czerwoną (bordową) niezawodnym sposobem jest gotowanie jajek w wywarze z łupin cebuli lub w wywarze z hibiskusa. Oczywiście możemy łączyć ze sobą powyższe składniki, aby uzyskać jak najładniejszy odcień na naszej pisance. Nieco jaśniejszy odcień czerwieni uzyskamy poprzez gotowanie jajek w żurawinie. Ciemny róż uzyskamy poprzez ugotowanie jajek w soku z buraków.

Czym zabarwić pisanki na fioletowo?

Rzadko spotykany na naszych stołach wielkanocnych kolor pisanek, wynika być może z braku sezonu na owoce, w których możemy zabarwić jajka. Idealnie do tego sprawdzą się jagody czy borówki amerykańskie, ale także i owoce czarnego bzu. Należy pamiętać, że każdy z tych składników da nieco inny odcień. Możemy także ugotować jajka w czerwonej kapuście – tutaj zazwyczaj barwa będzie bardziej zbliżona do niebieskiej, ale to zależy też od rodzaju kapusty jak i od koloru skorupki jajka.

Czy da się zabarwić jajka na żółto lub pomarańczowo?

Jak najbardziej – pierwsze co przychodzi na myśl to kurkuma. Jest to naturalny barwnik używany również w przetwórstwie i często jest składnikiem różnych produktów, które znajdziemy na półkach sklepowych. Jajka ugotowane w kurkumie zyskają złocistą barwę, lecz przy ich obieraniu możemy się lekko pobrudzić. Delikatny żółty odcień uzyskamy także poprzez ugotowanie jajek w naparze rumianku. Ze względu na przybliżony naturalny kolor jajek do barwy żółtej lub pomarańczowej, ich zabarwienie nie będzie trudne. Jeżeli chcemy wzmocnić odcień jajka i uderzyć w pomarańcz – ugotujmy jajka w wywarze z dyni i/lub marchwi.

Jak zabarwić jajka na Wielkanoc na zielono?

fot. pixabay.com

Zielony jest kolorem wiosennym, który idealnie będzie pasował do wystroju wielkanocnego stołu. Zieloną barwę możemy uzyskać poprzez ugotowanie jajek w szpinaku, pokrzywie, a nawet trawie lub… korze brzozy.

Jak zabarwić jajka na wielkanoc?

Farbowanie pisanek bez chemii. Domowe i naturalne sposoby na barwienie jajek. Pamiętaj, że czas przez jaki barwimy jajka również ma wpływ na nasycenie kolorem. Jeżeli chcemy uzyskać kolor intensywny – dodajmy dużo składników i gotujmy jajka nawet do 15 minut. Oczywiście – jeśli chcemy uzyskać barwę lżejszą – gotujmy krócej, bądź w mniejszej ilości składników barwiących.

Jak uzyskać wzór, np. Kwiatowy na pisance? Przed gotowaniem jajka, możemy włożyć płatek kwiatka i zawinąć jajko wraz z nim w pończochę. Jajko musi być zawiązane ściśle, lecz uważajmy, żeby nie pękło. Po ugotowaniu jajka, wyjmujemy pończochę z wody, pozostawiamy do obeschnięcia i po kwadransie-dwóch delikatnie wyjmujemy jajko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here