Większość środków do usuwania silikonu ma w składzie aceton, naftę czy etylobenzen. Te składniki nie nadadzą się do wszystkich powierzchni – mogą niszczyć ubrania, czy też meble, tak więc gotowe mieszanki do usuwania silikonu nie zawsze będą wskazane. Ponadto środki do usuwania silikonu zawierają szkodliwe związki chemiczne, więc powinniśmy ich używać bardzo ostrożnie.

Jak usunąć silikon z twardych powierzchni?

Przede wszystkim trudno wyczyścić powierzchnię ze świeżego, miękkiego silikonu. Podczas próby zmycia, można jeszcze bardziej rozprowadzić silikon i zmarnować gąbkę czy ściereczkę. Lepiej zalać silikon dużą ilością płynu do mycia naczyń i poczekać aż stężeje. Utwardzony silikon najlepiej podważyć ostrożnie szpachelką czy nawet zapałką bądź nożykiem. Z większości materiałów silikon zejdzie nie zostawiając nawet śladu. Co jeżeli silikon jednak jest trudny do zerwania?

fot. pixabay.com

Jak usunąć silikon z ubrania?

Gotowe środki do usuwania silikonu zawierają aceton, który może zniszczyć ubranie. Przed usuwaniem silikonu, należy poczekać, aż stwardnieje – niestężały silikon może się rozetrzeć i wniknąć w materiał, co znacznie utrudni nam cały proces. Aby przyspieszyć twardnienie silikonu, możemy ubrudzone ubranie wrzucić do zamrażalnika, lub obłożyć kostkami lodu. Silikon powinien potem sam skruszeć i odpaść, poprzez delikatne pocieranie. Możemy także użyć pumeksu, ale może on nam pozaciągać ubranie. Z pomocą przychodzi nam mydło galasowe – należy plamę z silikonu nim natrzeć i po tym uprać. Silikon z ubrań można także usunąć gumką do tuszu z długopisów.

Jak usunąć silikon z płytek?

Przy usuwaniu silikonu z płytek pomocne mogą być gotowe preparaty. Rozpuszczalniki takie jak aceton, czy benzyna ekstrakcyjna są z łatwością dostępne w każdym markecie budowlanym. Przy czyszczeniu powierzchni z silikonu, w tym wypadku też najlepiej jest odczekać aż stężeje. Czasami uda się po prostu zerwać, po uprzednim podważeniu. Jakie są domowe sposoby na usunięcie silikonu sanitarnego z płytek w łazience? Możemy użyć octu – namaczamy gąbkę i pocieramy miejsce, w którym jest przyklejony niechciany silikon. Czekamy kilka minut i po tym usuwamy silikon szorstką stroną gąbki. Jeżeli chcemy wyczyścić świeży silikon, wystarczy, że potraktujemy go płynem do naczyń i po kilku minutach zmyjemy go gąbką. Pamiętajmy jednak, aby do płynu nie dodawać wody.

Jak usunąć silikon z szyby?

Jak należy prawidłowo usunąć silikon z powierzchni szklanych, tak aby ich nie zarysować? Podobnie jak w poprzednich przypadkach możemy silikon potraktować octem, lecz starajmy się nie używać ostrej gąbki, by nie porysować szyby. Możemy do tego użyć delikatnej łopatki – z akrylu czy z pleksi. Twardy silikon ze szkła możemy wyczyścić za pomocą acetonu, lecz pod warunkiem iż szyba nie jest barwiona. Do wyczyszczenia szkła z silikonu sanitarnego dobrze się spisze także gumka do atramentu.

Jak wyczyścić włosy z silikonu sanitarnego?

fot. pixabay.com

Różne przypadki chodzą po ludziach – może się zdarzyć tak, że ubrudzimy swoje włosy silikonem. Doskonale w tym przypadku sprawdza się oliwa, olej lub masło – należy je nanieść na włosy zabrudzone, odczekać chwilę i odczyścić bawełnianą ściereczką czy ręcznikiem. Można także użyć płynu do naczyń lub szamponu, ale tylko nanosząc go na ubrudzoną część włosów i nie rozpuszczając go w wodzie.

Jak i czym umyć ręce z silikonu sanitarnego?

Jeśli silikon jest świeży i miękki, wystarczy, że wytrzemy się ręcznikiem papierowym lub chusteczkami. Podczas gdy silikon już zastygnie na naszych rękach, najlepiej jest je umyć w zimnej wodzie z szarym mydłem. Można także zastosować sposoby wymienione wcześniej – nanieśmy na dłonie płyn do naczyń i wetrzyjmy go. Po minucie spłuczmy zimną wodą. Czyszczenie rąk z silikonu nie należy do najszybszych, tak więc musimy się uzbroić w cierpliwość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here