Herbata, szczególnie czarna, jest najpopularniejszym, najczęściej spożywanym na ciepło napojem w Polsce. Na rynku są dostępne różne rodzaje herbat, lecz są pewne zasady, które pasują do każdej z nich. Odpowiedni sposób parzenia herbaty, wyciąga także to co z niej najlepsze. Sposób parzenia ma też wpływ na wartości zdrowotne danego rodzaju herbaty.

Jaką herbatę wybrać?

Przede wszystkim, im grubsza herbata – tym lepsza jakościowo. Herbaty z torebki czy granulowane są dużo gorsze jakościowo od herbat liściastych. Po zakupie interesującej nas herbaty najwyższej jakości, musimy ją również także przechowywać w odpowiednich warunkach, aby zachowała smak, aromat i wartości zdrowotne. Herbatę powinniśmy przechowywać w suchych i szczelnych pojemnikach (bardzo popularne są pojemniki na herbatę metalowe). Można powiedzieć iż odpowiednio przechowywana herbata nie ma terminu ważności, ale herbaty z aromatycznymi dodatkami (np. Owoce, hibiskus), mogą szybciej zwietrzeć.

fot. pixabay.com

W jakiej temperaturze parzyć herbatę?

Do przygotowania pysznej herbaty, tak samo jak i w wypadku zaparzania kawy, należy użyć odpowiedniej wody. Woda musi być świeża, chłodna i przefiltrowana. Do parzenia herbaty czarnej, herbatek ziołowych i owocowych, należy używać wrzątku. Natomiast w przypadku herbaty zielonej i czerwonej, zaparzenie wrzątkiem będzie skutkowało zmianą smaku herbaty oraz utratą niektórych z jej właściwości. Zielona herbata zalana wrzątkiem będzie gorzka – odpowiednia temperatura do zalania zielonej herbaty to 80-85 stopni Celcjusza.

W czym parzyć herbatę, aby była aromatyczna?

Dzbanki do serwowania herbaty będą doskonałym wyborem, można także użyć zaparzacza, który będzie dobry zarówno do herbaty jak i do kawy. Herbata przygotowana w termosie straci swój aromat. Producenci dzbanków do serwowania herbaty często dodają w zestawie podstawkę do podgrzewacza, natomiast pogdrzewanie herbaty może spowodować utratę aromatu.

Jak długo parzyć herbatę liściastą?

W zależności od tego jaki chcemy uzyskać efekt – czarna herbata parzona od 2 do 3 minut, będzie miała działanie pobudzające poprzez teinę, choć smak będzie miała w miarę delikatny. Jeżeli będziemy parzyć herbatę od 4 do 5 minut, pozytywnie zadziała na nasz układ trawienny, a herbata będzie bardziej aromatyczna w smaku.

  • Herbata czarna – woda o temperaturze 95-98 stopni, parzymy przez 2-3 minuty,
  • Zielona herbata – 80 stopni, parzymy 3-4 minuty,
  • Herbata czerwona – 90-95 stopni, parzymy do 3 minut,
  • Białą herbata – 80 stopni i parzymy przez 2-3 minuty.

Jak parzyć zieloną herbatę?

fot. pixabay.com

Zielona herbata od stuleci jest wykorzystywana do oczyszczania organizmu, ale także i do odchudzania. Same gatunki zielonej herbaty nieco się różnią smakiem i zapachem oraz zawartością… kofeiny. Lecz w każdym przypadku działanie zdrowotne będzie podobne. Zielona herbata zawiera między innymi polifenole, antyoksydanty i garbniki, lipidy, alkaloidy, teinę, a nawet witaminy i minerały: witaminy A, B, C i E oraz wapń, potas, fluor, mangan, cynk i miedź. Do parzenia zielonej herbaty, wykorzystujemy oczywiście wodę czysta, świeżą i przefiltrowaną, a najlepiej odstaną. Można używać także wody mineralnej o jak najniższej zawartości wapnia. Herbatę zieloną powinniśmy zalać gorącą wodą o temperaturze 80 stopni Celcjusza, a samo parzenie powinno trwać 3 do 4 minut. Zieloną herbatę powinniśmy parzyć wielokrotnie. Pierwszy napar ma właściwości lekko pobudzające, natomiast drugi czy kolejne już wykazują się właściwościami uspokajającymi. Stąd nie powinniśmy pić zielonej herbaty z pierwszego parzenia tuż przed snem.

Jak parzyć czerwoną herbatę?

Czerwona herbata, znana także jako pu-erh, jest tą samą rośliną co herbata czarna, lecz podlega tylko częściowemu procesowi fermentacji. Z tego też powodu ma nieco inne właściwości zdrowotne. Czerwona herbata jest polecana przez dietetyków w trakcie diety odchudzającej – wskazane jest picie filiżanki czerwonej herbaty po posiłku, aby przyspieszyć procesy metaboliczne. Oczywiście samo picie herbaty nie zastąpi odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, ale może nam ułatwić pewne procesy.

Czerwoną herbatę parzymy wodą o temperaturze 90 stopni Cecjusza, przez maksymalnie 3 minuty. Dłuższy czas parzenia może spowodować iż napar będzie miał gorzki smak. Pamiętajmy aby nie kłaść gorących kubków bezpośrednio na meble, a jesli się tak stanie to zobacz jak je wyczyścić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here