Kalendarzowa wiosna zbliża się wielkimi krokami, a ocieplenie pod koniec lutego pozwala nam odczuć już pierwszy powiew nadchodzącej wiosny. Czy wiosna 2021 będzie ciepła i słoneczna? Kalendarzowa i astronomiczna wiosna zaczyna się 21 marca. Jakie są przewidywania synoptyków na marzec, kwiecień, maj i początek czerwca? Na szczęście po dość chłodnej i obfitej w opady śniegu zimie, wiosna będzie relatywnie ciepła i słoneczna. Opady nie powinny przekraczać wieloletnich średnich norm.
Kiedy będzie wiosna?
Średnia miesięczna temperatura na podstawie przewidywań danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ma być wyższa niż średnia temperatura z normy wieloletniej (z lat 1981-2010). Na przeważającym obszarze naszego kraju będzie cieplej niż zazwyczaj w marcu, a suma miesięcznych opadów powinna się mieścić w normie, a w regionach południowych i centralnych może być niższa niż normy wieloletnie.
W pierwszych dniach marca może być jeszcze zimno i możliwe są lekkie mrozy oraz opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Może być również wietrznie. W drugiej połowie marca, pogoda powinna się poprawić, a końcówka marca powinna być już cieplejsza. Prognostycy przewidują większe ocieplenie i nadejście wiosny bliżej Wielkanocy.
Jak ciepło będzie w kwietniu 2021? Według danych IMGW średnia temperatura w kwietniu również będzie większa niż norma wieloletnia (1981-2010). Suma opadów również będzie się mieścić w normie, a mniejsze opady są możliwe w regionach południowo-wschodnich.
Czy majówka będzie ciepła?
Trudno przewidzieć dokładną temperaturę kilka miesięcy w przód, lecz cały maj wielce prawdopodobnie będzie chłodniejszy niż jest to zazwyczaj, jedynie południowy wschód może nas uraczyć temperaturą oscylującą wokół normy wieloletniej. Suma opadów w większości kraju będzie się mieścić w normie, a mniej deszczu można się spodziewać w Polsce centralnej oraz zachodniej.
Należy też pamiętać iż wiosna nie cechuje się dużą stabilizacją pogody i nawet po jednym-dwóch dniach cieplejszych, może nadejść ochłodzenie i przymrozki. W niektórych regionach kraju możliwe są nawet opady deszczu ze śniegiem i śniegu, lecz nic nie zapowiada tego, żeby były to opady intensywne. Nie należy także zbyt szybko zamieniać opon zimowych na opony letnie, aby uniknąć niespodzianek podczas chłodniejszych nocy i poranków.
Jaka będzie pogoda na wiosnę w Europie?
Meteorolodzy przewidują iż niskie ciśnienie przyniesie do Europy Zachodniej silne i intensywne burze – od Francji poprzez Włochy aż do Bałkanów. Zazwyczaj prądy burzowe przemieszczają się raczej w innym kierunku. Opady deszczu we Włoszech mogą być bardzo intensywne. Czy można się spodziewać suszy w Europie? Raczej nie, ze względu na dużą ilość śniegu, który spadł również w regionach, w których raczej rzadko są opady śniegu. Roztapiający się śnieg nawodni glebę i nawet okresy bez deszczu, nie wysuszą ziemi zanadto. Fronty burzowe mogą przejść na północ i do centrum Europy w kwietniu.
Prognoza długoterminowa na wiosnę 2021 dla Europy Północnej.
W regionach Europy Północnej mogą być notowane niższe temperatury niż średnie historyczne. W drugiej połowie wiosny, spodziewamy się większych opadów deszczy w Skandynawii. Fronty burzowe z Francji, Włoch, Chorwacji i części Bałkanów, przejdą na Północ najprawdopodobniej po Wielkanocy.
Kiedy będzie ciepło? Prognoza pogody na lato 2021.
Im dalej do określonej daty, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo iż prognozy się sprawdzą, lecz często większość z przewidywań ma pokrycie w rzeczywistości. Czerwiec niestety zapowiada się deszczowo i niezbyt upalnie, stąd jeśli będziemy chcieli wyjechać na wakacje czy długi weekend, może to być utrudnione. Lipiec też nie powinien przynieść nadmiernych upałów. Ewentualnie raczej pod koniec miesiąca można się spodziewać temperatur powyżej 30 stopni Celcjusza w Polsce. Pełnia lata ma nadejść w sierpniu – będzie ciepło, słonecznie i praktycznie bezdeszczowo. Całe lato będzie umiarkowanie ciepłe, ale nie powinno być nadmiernie upalne.