Kiedy będą Święta Wielkanocne w 2021 roku? Wielkanoc jest najstarszym świętem Chrześcijański, które upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Także Wielkanoc, znana także jako Zmartwychwstanie Pańskie, Wielka Niedziela czy też niedziela wielkanocna, jest poprzedzona postem i Wielkim tygodniem. Wielkanoc jest to święto ruchome i według ustaleń Soboru Nicejskiego, jest obchodzona w pierwszą niedzielę następującą po pierwszej wiosennej pełni księżyca – zatem Wielkanoc jest pomiędzy 22 marca, a 25 kwietnia. W 2021 roku Wielkanoc wypada 4 kwietnia. Nieco później będziemy obchodzili Wielkanoc 2022 – 17 kwietnia. W ciągu najbliższych raz, Wielkanoc raz będzie miała miejsce w marcu – 31 marca 2024 roku.

Czy w Wielką Sobotę można jeść mięso?

Co można jeść podczas Wielkiej Soboty i do kiedy obowiązuje post? Prawo kanoniczne nakazuje obowiązek zachowania postu jedynie w Wielki Piątek (oraz w Środę Popielcową). Ścisły post nie obowiązuje w Wielką Sobotę i Wielkanoc. Przeświadczenie o poście w Wielką Sobotę, może mieć swoje korzenie w dawnym prawie, które mówiło o poście w sobotę do godziny 12:00 (do momentu poświęcenia święconki). Post w Wielką Sobotę nie jest nakazany żadnymi przepisami, jest jedynie sugerowany ze względu na tradycję. Oczywiście, jeśli chcemy zachować post, oprócz pokarmów mięsnych odpada także rosół czy inne zupy gotowane na wywarze mięsnym.

fot. pixabay.com

Kogo obowiązuje ścisły post?

Jeżeli chcemy zachować ścisły post, według tradycyjnego katolicyzmu – obowiązuje w piątki i soboty Wielkiego Postu, osoby od 18 do 60 roku życia. Tradycyjny ścisły post powinien zawierać tylko jeden syty posiłek w ciągu dnia. Tradycja ścisłego postu nie jest jednak konieczna i wymagana w świetle prawa kanonicznego.

Kiedy przychodzi zajączek wielkanocny?

Ze świętami i wręczaniem prezentów, zdecydowanie bardziej kojarzą nam się Święta Bożego Narodzenia. Przyjęła się także tradycja wielkanocnego zajączka, który daje upominki wszystkim dzieciom. Zajączek wielkanocny przychodzi w pierwszy dzień świąt – czyli w Wielką Niedzielę, podczas śniadania. Tradycja mówi o tym, iż prezenty możesz pochować w domu, czy też w ogrodzie. Tradycja wielkanocnego zajączka jest kultywowana przede wszystkim w zachodniej części naszego kraju.

Jakie prezenty wręcza zajączek wielkanocny?

Przyjęło się, że zajączek chowa prezenty, aby dzieci mogły same je znaleźć. Jest to bardzo ciekawy pomysł, zmuszający dzieci do aktywności. Zajączek także czasem wkłada prezenty do koszyczka wielkanocnego. Najczęściej wśród prezentów znajdują się tak kojarzone z Wielkanocą słodycze – czekoladowe zajączki i baranki, dekoracje wielkanocne i figurki świąteczne. Tradycyjne prezenty Wielkanocne są to zazwyczaj drobne upominki, wiązane bezpośrednio ze świętami.

Co podać na wielkanocny stół? Pomysły na przepisy.

Na niedzielnym stole wielkanocnym nie może zabraknąć rzeczy, które mieliśmy w swojej święconce. Na tradycyjne wielkanocne śniadanie podaje się jajka, kiełbasę i wędliny, chrzan oraz chleb. Jakie są nietypowe przepisy na Wielkanoc? Możesz zaskoczyć swoich gości podaniem jajek z sosem chrzanowym, lub jajek faszerowanych na przykład pieczarkami. Wędlina, którą podasz na stół warto aby była własnej roboty- z pewnością domownicy docenią trud włożony w przygotowanie i naturalny smak.  Z Wielkanocą kojarzą nam się także dodatki takie jak rzeżucha i rzodkiewka. Wiele z Wielkanocnych przepisów możemy wykorzystać na każdą inną okazję.

  • Biała kiełbasa na surowo lub gotowana, także możesz ją zapiec sosie chrzanowym,
  • Tradycyjna sałatka jarzynowa,
  • Sałatka jajeczna z szynką i kukurydzą,
  • Pasta twarogowa, rybna lub jajeczna,
  • Żurek lub zupę chrzanową,
  • Jajka pod różnymi postaciami – z majonezem, faszerowane, jako podstawa sałatek,
  • Galareta drobiowa,
  • Chleb, najlepiej własnego wypieku oraz babka drożdżowa,
  • Wędlinę wysokiej jakości,
  • Pasztet domowej roboty, także bezmięsny – jajeczny, grzybowy albo warzywny,
  • Pieczone mięsa – karkówka, schab lub drób – kaczkę lub kurczaka w towarzystwie sałatki z buraków lub pikli.

Jaki deser podać na Wielkanoc?      

fot. pixabay.com

                             

Z tradycyjnym wielkanocnym stołem kojarzy nam się z pewnością babka drożdżowa, ozdobiona lukrem. W czołówce najpopularniejszych ciast znajduje się również sernik, choć w naszym kraju jest on często podawany na różne okazje. Typowo wielkanocnym ciastem jest mazurek na kruchym cieście – z kajmakiem lub czekoladą i z dodatkiem bakalii. W niektórych regionach polski podaje się tradycyjny deser zwany paschą – jest to twaróg z bakaliami. Z pewnością do wielkanocnych wypieków można zaliczyć piernik. Czasami w koszyczkach wielkanocnych pojawiają się także babeczki. Wyżej wymienione ciasta są to wypieki na każdą okazję, chociaż część z nich kojarzy się tylko z Wielkanocą.

Część pierwsza poradnika wielkanocnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here