Odnawianie starych mebli to doskonały pomysł na odświeżenie wnętrza i mały remont niskim nakładem finansowym. Często stare meble mają duszę, którą chcemy podreperować, ale także renowacja starych mebli jest sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Szczególnie z tego względu, iż niejednokrotnie stare meble są dużo solidniejsze od tych produkowanych teraz. Jeżeli dobrze wykonasz renowację, to stare meble jeszcze posłużą Ci przez lata. Jak wydobyć piękno ze starych mebli? Jak pomalować lub okleić stare meble, aby nadać im drugie życie? Bez względu na to, czy dekorowaliśmy dom meblami w stylu glamour, vintage, retro czy skandynawskim – zawsze możemy odświeżyć wygląd starych mebli.

Jak odnawiać meble – od czego zacząć renowację starych mebli?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, oceń przede wszystkim meble, które chcesz odnowić i podejmij decyzję co do dalszego działania. Stare meble można odmalować, okleić nową okleiną, ale także zalakierować i uzupełnić ewentualne braki. Po podjęciu decyzji sporządź listę potrzebnych do tego przedmiotów. Jak odnowić stare meble drewniane, zależy też od tego, jakiego efektu oczekujemy – są osoby które preferują odświeżenie mebli poprzez ich… postarzanie. Retro cały czas w modzie! Niektórym zależy na ukryciu słojów drewna, natomiast są też osoby preferujące ich podkreślenie.

fot. pixabay.com

Przygotuj miejsce, w którym będziesz odświeżał meble. Przy takiej czynności z pewnością nie unikniemy kurzu i brudu, więc zabezpiecz powierzchnię w otoczeniu mebli. Pomieszczenie musi też być przewiewne, aby meble po odnowieniu mogły obeschnąć z lakieru czy farby, które to wydalają specyficzne i szkodliwe zapachy. Do odnawiania mebli przydadzą się również rękawiczki, maseczka przeciwpyłowa z filtrem FFP2 lub FFP3 oraz oczywiście odzież robocza. W zasięgu powinieneś mieć także odkurzacz, ale i drobniejsze rzeczy pomagające w sprzątaniu – zmiotkę, ściereczki i ekologiczne środki czystości.

Jakie wybrać farby i lakiery do odnawiania mebli?

Przy renowacji naszych starych mebli z surowego drewna, mamy możliwość odświeżenia ich na kilka sposobów. Jeżeli chcesz odnowić antyki, drewniane meble – najlepszym rozwiązaniem będzie farba kredowa, natomiast do blatów i mebli kuchennych farba ftalowa. Jeżeli nie chcemy malować drewnianych mebli, a jedynie je zabezpieczyć – użyjmy bejcy, emalii do drewna lub lakieru olejnego, ostatecznie wybór może paść na farbę akrylową.

Jak odnowić meble z okleiną lub sklejką? Okleina ma to do siebie, że dość łatwo ją porysować lub naderwać. Jeżeli chcemy pomalować starą okleinę, wybierzmy farmę, która jest oporna na zarysowania. Do odnowienia okleiny lub sklejki dobre będą także farby akrylowe, które nanosimy na meble po użyciu farby podkładowej do mebli.

Jak odnowić laminowane meble? Pierwszym wyborem do odnowy laminatu, powinna być łatwa w użyciu i bardzo odporna farba ftalowa lub lakier olejny. W tym wypadku także możemy użyć farby akrylowej.

fot. pixabay.com

Jak odnowić meble z forniru? Fornir to cienkie płaty drewna, do których powinniśmy użyć także farby odpowiedniej do takiej powierzchni. Najlepiej w tym przypadku spisze się emalia akrylowa do drewna.

Jakich przyrządów potrzebujemy do renowacji starych mebli?

W zależności od tego jakiego rodzaju meble planujemy odnawiać i w jaki sposób, powinniśmy się odpowiednio wyposażyć. Bez względu na sposób renowacji potrzebne będą: odpowiednie farby do malowania mebli wraz z farbami podkładowymi, czyste ścierki bawełniane lub z mikrofibry, folia ochronna na meble i podłogę, papier ścierny wraz ze specjalną pacą do papieru ściernego, taśma malarska, zestaw pędzli (minimum po jednym małym, średnim i dużym pędzlu), możemy także użyć wałków malarskich – z gąbki lub flockowych, ewentualnie masa szpachlowa, ekologiczny płyn do czyszczenia mebli drewnianych. W niektórych wypadkach będziemy potrzebować także szlifierki wraz z odpowiednimi końcówkami i ewentualnie skrobaka malarskiego. W przypadku ubytków w meblach, potrzebna będzie także masa szpachlowa.

Kliknij tutaj aby przejść do części drugiej poradnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here