Nie wiesz w jaki sposób czyścić swoje meble aby ich nie zniszczyć? Zarówno meble drewniane jak i oklejane, są z materiałów naturalnych, o które należy dbać w odpowiedni sposób. Drewniane meble przy odpowiedniej dbałości, mogą nam służyć przez dziesiątki lat.

Jak czyścić meble olejowane oraz woskowane?

Do większości rodzajów mebli używaj przede wszystkim miękkich ściereczek i nie używaj nadmiernie wody, aby nie niszczyć struktury mebla. Zdecydowanie odradzamy również używanie ostrych i szorstkich gąbek, nawet przy trudnych plamach. Mleczka o strukturze ziarnistej także odpadają – mogą porysować nasze meble. Odstaw także wszelkie środki typu: płyn do naczyń, płyn do mycia szyb czy jakiekolwiek inne płyny nieprzeznaczone do konkretnego rodzaju danej powierzchni. Poprzez używanie takich detergentów możesz wpłynąć na skrócenie trwałości mebli.

Co zrobić jeśli na meblach pojawiła się plama? Zacznij działać od razu – woda może zniszczyć meble nieodwracalnie. Użyj do tego delikatnej ściereczki z mikrofibry lub bawełny, albo ręcznika papierowego. Postaraj się przy tym nie rozsmarowywać cieczy. Również gdy plamy powstaną po jedzeniu, staraj się je czyścić jak najszybciej. Wyjątkiem jest tutaj silikon – przy tego typu zabrudzeniu trzeba odczekać, aż silikon stężeje. W jaki sposób czyścić plamy z silikonu na różnych powierzchniach?

fot. pixabay.com

Aby nie pozostawiać denerwujących nas smug, wycieraj meble zawsze z kierunkiem słojów, faktury okleiny. Podobna zasada istnieje przy myciu podłóg.  Co zrobić aby unikać plam na meblach? Czasami i ostrożność nie starcza, ale staraj się nie kłaść gorących przedmiotów bezpośrednio na meble – użyj do tego podkładek, podstawek bądź mat, które nie przepuszczą ciepła do mebla. Również przedmioty, które mogą zarysować strukturę mebla powinny być zabezpieczone podstawkami. Aby nie powodować uszkodzeń mebli, staraj się nie umieszczać ich na bezpośrednim słońcu – a jeśli nie ma  takiej możliwości – zakup rolety. Dobrym rozwiązaniem będą rolety typu dzień-noc, które w dzień przepuszczą nieco światła, którego potrzebują rośliny, ale jednocześnie ochronią meble przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Czym czyścić białe meble?

W ostatnich latach bardzo modne są wnętrza wyposażone w białe meble. Wyglądają co prawda bardzo efektownie, lecz niestety widać na nich brud, mimo dużej dbałości. Zatem jakie są domowe sposoby na czyszczenie białych mebli? Pierwsza zasada jest taka sama jak przy czyszczeniu mebli olejowanych, czy też woskowanych – zawsze używamy miękkiej ściereczki, która nie porysuje mebli. Czyścimy meble zawsze od góry do dołu, tak by nie ubrudzić wcześniej już wyczyszczonej powierzchni. Do czyszczenia mebli drewnianych, mebli z okleiną czy mebli z płyty MDF nie używamy wody, detergentów do mycia naczyń ani płynów do mycia szyb – wilgoć może spowodować uszkodzenie mebli – rozwarstwienie płyty czy okleiny.

Czym czyścić białe, lakierowane meble? Są do tego specjalne preparaty, które można zakupić w większości sklepów czy przez Internet. Ekologiczne środki czyszczące zyskują na popularności, a są równie skuteczne co syntetyczne. Dodatkowo, zazwyczaj białe meble są w wysokim połysku, a gotowe płyny do ich mycia zawierają także nabłyszczacz, który dodaje znakomitego efektu.

Domowe sposoby na czyszczenie drewna i drewnianych mebli.

fot. pixabay.com

Do czyszczenia mebli z naturalnego drewna, można użyć środków jednocześnie ekologicznych i łatwo dostępnych. Meble drewniane mają to do siebie, iż czasem zdarzają się pęknięcia. Jak usunąć pęknięcia z drewnianych mebli? Z pomocą przychodzi wazelina – olejki w niej zawarte sprawiają iż powierzchnia mebla będzie czysta i lśniąca, a sama wazelina uzupełni drobne rysy.

Ocet winny lub ocet jabłkowy (z naszego przepisu) z dodatkiem oliwy z oliwek – ocet ma właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne, natomiast oliwa doskonale chroni drewno przed uszkodzeniami. Taka mieszanka spowoduje, że meble będą nie tylko czyste i lśniące, ale także wolne od bakterii.

Jak usunąć ślady po szklankach ze stołu? Z pomocą przychodzi korek po winie – pocierając korkiem o zabrudzoną powierzchnię, z łatwością pozbędziemy się brudu. Podobne właściwości wykazuje sok z cytryny. Ściereczka nawilżona takim sokiem z łatwością poradzi sobie z plamami, a przy okazji spowoduje iż nasze meble będą błyszczące.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here