Renowacja mebli nie zaczyna się i nie kończy na samym malowaniu. Przede wszystkim, jeśli pomalujemy meble nie przygotowując ich uprzednio, możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzanego. Farba czy lakier mogą po jakimś czasie odpryskiwać i ponownie będziemy musieli wykonać dużo pracy. Meble przygotowane do renowacji powinny być przede wszystkim oczyszczone z brudu, ich powierzchnia powinna być wyrównana za pomocą papieru ściernego bądź masy do ubytków w drewnie i meblach. W wypadku mebli drewnianych musimy użyć papieru ściernego, ponieważ w innym wypadku lakier się nie zwiąże i szybko odpryśnie. Stary lakier lub farbę można usunąć także za pomocą szlifierki. Należy pamiętać, aby szlifować bądź ścierać stare warstwy wzdłuż słojów drewna.

O czym należy pamiętać podczas odnawiania starych mebli?

Wybierz także przewiewne miejsce do odnawiania starych mebli. Większość z wymienionych wcześniej farb, wydziela nie tylko niemiły, ale przede wszystkim trujący zapach. Dodatkowo, jeśli pomieszczenie będzie odpowiednio wentylowane i nie będzie zbyt wilgotne, przyspieszymy proces wysychania nowej warstwy farby czy lakieru. Zabezpiecz również podłogę za pomocą folii malarskiej i taśmy, tak aby uniknąć późniejszego czyszczenia podłogi. W skrajnych przypadkach można uszkodzić podłogę trwale.

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com

Przed przystąpieniem do pracy, musisz dokładnie wytrzeć meble za pomocą płynu przeznaczonego do nich. Powierzchnia, którą będziemy konserwować musi być nieskazitelnie czysta. Można też użyć odtłuszczacza. Po umyciu mebla, czekamy, aż przeschnie.

Kliknij tutaj aby przeczytać pierwszą część naszego poradnika.

Pierwszą czynnością techniczną jakiej się podejmiemy, powinno być uzupełnienie ubytków i zarysowań specjalną masą szpachlową do mebli. Dopiero po jej wyschnięciu przystępujemy do kolejnego kroku – szlifowania. Wyrównujemy powierzchnię i pozbywamy się starych warstw lakieru. Po zakończeniu tej pracy, ponownie musimy wymyć meble, aby usunąć pozostały pył i kurz. Nie zaszkodzi, jeśli czynność powtórzymy dwukrotnie. Odpylenie powierzchni mebli może ubrudzić zarówno nas jak i otoczenie – zadbajmy także o odpowiednią maseczkę, aby wióry lakieru i drewna nie dostały się do naszego organizmu. Mogą Ci się przydać także gogle.

Jeżeli malujesz całe meble – możesz już przystąpić do tej czynności. W przypadku jeśli są to fragmenty – zabezpiecz je taśmą malarską i fragmentami folii. Gałki i klamki od mebli, można na czas malowania odkręcić.  Czas wysychania mebli zależy od rodzaju farby lub lakieru i grubości warstwy, przewiewności, temperatury i wilgotności powietrza, więc nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile schną meble po renowacji.

Jak okleić stare meble?

Może jest to nieco mniej efektowny sposób odnowienia starych mebli, lecz jest dużo łatwiejszy od malowania. Wybór oklein jest bardzo szeroki – od nietypowych wzorów, po typowe imitujące drewno. Przy zakupie okleiny weź pod uwagę iż będziesz jej potrzebować więcej, niż wynosi powierzchnia mebli – kilkanaście milimetrów zostawiamy, aby łatwiej dopasować okleinę do naszych mebli. Do nakładania okleiny na meble nie będziesz potrzebować zbyt wielu narzędzi – na dobrą sprawę starczy tylko szpachelka (do wygładzania powierzchni) i okleina.  Okleinę meblową możesz również zastąpić mocniejszą tapetą – wtedy będziesz też potrzebować klej do tapet.

Domowe sposoby na odnawianie mebli.    

fot. pixabay.com

             

DIY – do it yourself! Odnawianie mebli w domu nie jest trudne, wystarczy odrobina umiejętności technicznych i chęci. Z naszym poradnikiem z pewnością renowacja starych mebli będzie przebiegała bezproblemowo i sprawnie. Jedyne co musimy poświęcić to swój czas. Odnowienie mebli to jeden z projektów typu „zrób to sam”, który da nam dużo satysfakcji. Renowacja starych mebli to metamorfoza, która z pewnością odświeży Twoje wnętrze niskimi nakładami finansowymi. W domu możesz odświeżyć zarówno szafy w sypialni, jak i stoliki, a także nawet meble kuchenne wraz z blatami. Odnowione komody czy regały z pewnością zrobią wrażenie na domownikach jak i na gościach.

Klikając TUTAJ dowiesz się także jak dbać o meble i jak je czyścić, aby służyły nam jak najdłużej. Z TEGO poradnika dowiesz się także, jak usunąć silikon sanitarny domowym sposobem, również z mebli. Jak oduczyć psa skakania na meble i gryzienia mebli?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here