Jak mawia powiedzenie, psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Niektóre z czworonogów są bardzo żywotne i zdarza im się bardzo szaleć w mieszkaniu czy w domu. Co jeśli nasz piesek gryzie meble? Jak oduczyć psa skakania do klamek? Gryzienie jest niestety w psiej naturze, lecz odpowiednia tresura i „zamienniki” do gryzienia, powinny przynieść efekt. Naukę dobrych nawyków u psa, powinniśmy rozpocząć już za czasów szczenięcych. Małe pieski szczególnie często mają ochotę coś gryźć, głównie ze względu na ząbkowanie. Psy dorosłe zaczynają gryźć, jeśli są znużone, nie mają alternatyw, bądź coś je niepokoi. Czy wiesz, że gryzienie uspokaja i wycisza psy?

Jak oduczyć psa gryzienia mebli poprzez zabawę?

Od razu, gdy zauważymy, że nasz pies zaczyna gryźć meble, kapcie, albo i nas, powinniśmy szybko go czymś zająć. Jeżeli jest już po fakcie i zastanawiasz się jak odnowić zniszczone meble – kliknij TUTAJ. Nadmierne gryzienie może to być oznaka nudy, a specjalny gryzak dla psa, powinien odciągnąć jego uwagę. Na rynku jest dostępnych wiele zabawek, a takie, gdzie można schować smakołyki, z pewnością przyciągną psią atencję. Podobnie sytuacja wygląda z kotami – również od jak najmłodszych lat, powinniśmy im podrzucać zabawki do gryzienia.

fot. pixabay.com

Aby pies nie był znudzony, należy zadbać także o jego aktywność fizyczną. Długi spacer, aportowanie i bieganie z pewnością wymęczą naszego pupila na tyle, że po powrocie do domu straci zainteresowanie meblami, czy kapciami. Musimy dbać o to, aby nasz pies czuł iż będzie miał zapewniony regularny czas zabaw.

W przypadku, kiedy nasz pies gryzie elementy wyposażenia, a nie ma nas w domu przez dłuższy czas, należy mu zapewnić odpowiednią ilość zabawek. Jeśli zabawki będą wypełnione smakołykami, bądź pies będzie czuł nasz zapach – z pewnością go to uspokoi i pozwoli mu skupić myśli na czymś innym.

W sklepach zoologicznych są także dostępne preparaty odstraszające. Większość z dostępnych na rynku odstraszaczy jest dla nas bezzapachowa, bądź ma naturalny, lekki aromat. Jak używać środków odstraszających? Należy niewielką ilość sprayu bądź płynu nanieść na powierzchnię atakowaną przez psa. Tak aby preparat działał skutecznie, należy go używać przez kilka dni, co kilka godzin.

Dlaczego mały piesek wszystko gryzie?

fot. pixabay.com

Szczenięta próbują złagodzić objawy ząbkowania poprzez gryzienie wszystkiego, co spotkają na swojej drodze. Zwykle nie jest to gryzienie mocne i jeśli piesek napotka naszą nogę i ją ugryzie – nie powinniśmy odczuć bólu, ale będzie to jednoznaczny sygnał, by zainteresować psa bezpieczniejszymi zabawami. Pierwsze mleczaki szczenięta mają już około czwartego tygodnia życia, a komplet zębów mlecznych u szczeniąt powinien się pojawić do 2 miesięcy. Zęby stałe zastępują zęby mleczne od 3 miesiąca życia, do 8-12.

Pieski poprzez gryzienie nie tylko się odstresowują i bawią, ale także uwalniają w sobie hormon szczęścia. Gryzienie to też oznaka wcześniej wspomnianego ząbkowania, albo poszukiwania atencji u właściciela. Czasami gryzienie może być efektem bólu lub choroby. Jeśli pies gryzie również sam swój ogon, łapy lub bok – może to być sygnał iż ma na przykład alergię, pchły lub nawet zaburzenia behawioralne. W przypadku jeśli zabawki i aktywność nie spowodują u psa zaprzestania gryzienia, należy się skontaktować ze specjalistą.

Jak oduczyć dorosłego psa gryzienia  ludzi?

Jeśli bawimy się z naszym pieskiem, nie pozwalajmy nigdy na to, aby podczas zabawy gryzł nasze ręce. Może wtedy uznać iż jest to coś naturalnego i nieszkodliwego. W przypadku gdy pies poluje na nasze dłonie, natychmiast podsuńmy mu zabawkę lub przekąskę i reagujmy słownie, aby wyrobić w piesku nawyk. Wychodząc z nadmiernie gryzącym psem na spacer, koniecznie zakładajmy mu kaganiec fizjologiczny, aby nie pogryzł postronnych osób. W wypadku, gdy pies podczas zabawy jest pobudzony, skacze i obniża przednie łapy – dajmy mu samemu się wybiegać i pobawić, aby mógł się wyszaleć i uspokoić. Podłożem takiego zachowania naszego pupila, może być utrwalone zachowanie z wieku szczenięcego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here