Złoto jest alternatywą na lokatę kapitału w stosunku do lokat, akcji, obligacji czy też funduszy inwestycyjnych. Złoto fizyczne ma postać materialną, lecz nie jest takim łatwym jego zdobycie. Przy zakupie złota fizycznego przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo transakcji oraz opłacalność. Złoto fizyczne, zwane też złotem inwestycyjnym, występuje najczęściej w postaci sztabek złota oraz monet bulionowych. Cena złota jest zależna od zawartości… złota oraz bieżącego kursu rynkowego. Sztabka złota w przeciwieństwie do lokat, czy też akcji jest przede wszystkim fizycznym przedmiotem, a nie cyfrowym zapisem, stąd też zyskuje popularność wśród wielu osób, które szukają pomysłu jak ulokować swoje oszczędności. Złoto jest środkiem płatniczym funkcjonującym od 5 tysięcy lat i jest środkiem odpornym na inflację czy wpływ rządów i banków centralnych.

Gdzie można kupić złoto w bezpieczny sposób?

Przed zakupem, musimy zweryfikować firmę, sprawdzić opinię o niej, a najlepiej jeśli ma punkt stacjonarny – po prostu tam jechać. Nie każdy sprzedawca dysponuje lokalem, gdyż wiąże się to z dodatkowymi kosztami i logistyką. Bezpiecznym miejscem, gdzie możemy zakupić złoto jest także mennica. Nie kupuj nigdy złota od osób prywatnych, oferujących „okazję”, bądź piramidy finansowe.

fot. pixabay.com

Czy wirtualne złoto jest tak samo cenne jak złoto fizyczne?

Rosnącą popularnością cieszy się kupowanie tak zwanych kontraktów na złoto. Fizycznie nie posiadamy takiego złota, a mamy jedynie cyfrowy zapis transakcji. Taki sposób inwestycji w złoto może być opłacalny, ale raczej jeśli jesteśmy nastawieni na krótkoterminowe inwestycje. Odpada nam wtedy czas ewentualnej wysyłki złota fizycznego, bądź oczekiwania na jego sprzedaż. Zaletą takiego rozwiązania jest też zakup złota bez marży sprzedawcy, lecz są to różnice rzędu 1-2%.

Jak kupić złoto?

Złoto fizyczne możemy nabyć zarówno przez Internet – w sklepie czy mennicy, bądź w sklepie stacjonarnym. Przed zakupem złota zwróć uwagę na ceny oferowane przez sprzedawców (mogą się minimalnie różnić), na czas realizacji zamówienia w wypadku zakupu przez Internet, a przede wszystkim na wiarygodność danej firmy. Złoto fizyczne, w przeciwieństwie do wirtualnego, możemy sprzedać komuś innemu, natomiast wirtualne sprzedajemy tej samej firmie. W przypadku inwestycji krótkoterminowych różnice kursowe mogą „zjeść” nasz zysk.

Zakup złota stacjonarnie jest o tyle wygodny, że możemy od razu zobaczyć nasze złoto. Skonsultować się ze specjalistą, a zakupu możemy dokonać anonimowo i za gotówkę. W przypadku transakcji przez Internet, konieczne jest podanie danych do wysyłki, a często także wymaga się płatności z góry.

Ile kosztuje gram złota?

fot. pixabay.com

Cena złota jest w głównej mierze uzależniona od kursu notowanego na giełdzie. Do tego doliczany jest koszt produkcji danej porcji złota, koszty transportu oraz niewielka marża sprzedawcy. Jeżeli cena złota u danego sprzedawcy jest niższa niż średnia rynkowa, może to oznaczać iż złoto może pochodzić z nieznanego źródła lub być nienajlepszej jakości. Czasami też możemy trafić na okazję, gdzie mały sprzedawca lub wchodzący na rynek nowy gracz, będzie zaniżał cenę, aby pozyskać klientów i zrobić sobie w ten sposób reklamę. Natomiast zbyt wysoka cena, może sugerować iż sprzedawca narzuca sobie dużą marżę.

Uncja – ile to gram?

1 uncja złota to w przybliżeniu 28,35 grama. 10 gramów to 0,353 uncji.

Kliknij tutaj aby przejść do drugiej części poradnika.

Postscriptum

Inwestycje są procesem obarczonym ryzykiem i możliwością utraty kapitału, stąd decyzja o inwestycji powinna być skonsultowana z profesjonalistami. Wszelkie informacje zawarte w powyższym artykule mają jedynie charakter informacyjny. Natomiast wszelkie inwestycje dokonane przez czytelników serwisu, są ich autonomicznymi decyzjami, podjętymi na własne ryzyko i odpowiedzialność. Zawarte na tej stronie materiały nie są poradą inwestycyjną, ani nie są wiążącą oceną rynku inwestycyjnego. W świetle prawa oraz rozporządzenia Ministra Finansów, wiadomości zawarte w serwisie nie stanowią w żaden sposób rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa. Informacje znajdujące się w powyższym artykule nie są również sugestią i zachętą do dokonania jakiejkolwiek czynności inwestycyjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here