Jak inwestować w złoto? Sposobów na zainwestowanie pieniędzy w złoto jest kilka – w zależności czy chcemy zakupić złoto w formie fizycznej czy jest to złoto cyfrowe. Złoto fizyczne występuje pod postacią sztabek i monet, także jako inwestycję można traktować zakup złotej biżuterii. Biżuteria natomiast jest obłożona podatkiem VAT o wartości 23 procent. Złoto w formie cyfrowej – także znane jako złoto papierowe, to nic innego jak kupienie kontraktu.

Czym czyścić złoto?        

Jeżeli już posiadamy złoto, warto wiedzieć w jaki sposób je wyczyścić. O ile sztabki czy monety zazwyczaj trzymamy w fabrycznym opakowaniu, o tyle biżuteria (nawet niekoniecznie noszona) jest bardziej narażona na ubrudzenie.

fot. pixabay.com

Jak czyścić złoto najlepszymi domowymi sposobami?

Najlepiej złoto czyści się roztworem z płynu do naczyń, sody oczyszczonej oraz wody. Aby oczyścić złotą biżuterię, należy w roztworze ją namoczyć i pozostawić za pół godziny. Po tym należy delikatną, mięciutką szczotką dokładnie oczyścić naszą biżuterię i opłukać pod bieżącą, letnią wodą. Aby złoto miało blask, należy je wypolerować – najlepiej irchą bądź flanelową szmatką. Nie używaj zbyt twardych szczoteczek, aby nie porysować złota.

Złoto można również oczyścić samą sodą. Sposób jest podobny do poprzedniego, lecz z sody oczyszczonej oraz letniej wody należy zrobić papkę o konsystencji zbliżonej do pasty do zębów. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie czyścić złota pastą do zębów – jest to dobry sposób, ale na czyszczenie biżuterii czy sztućców ze srebra.

Czy można czyścić złoto cytryną?

Jak najbardziej, sok z cytryny ale i także ocet odświeżają naszą złotą biżuterię. Aby wyczyścić złoto za pomocą cytryny lub octu, należy przetrzymać biżuterię przez kilka godzin z cytryną lub octem na jej powierzchni. Po kilku godzinach należy wypolerować złoto i zmyć resztki soku lub octu.

Czemu złota biżuteria się brudzi, nawet jeśli jej nie używamy? Biżuteria nawet będąc w miejscu bez przewiewu powietrza, światła i wilgoci, może nieco czernieć. Jest to naturalny proces, który dotyka złoto. Szczególnie częściej dzieje się to, jeżeli biżuteria jest wykonana ze złota niższej próby. Aby zapobiegać zabrudzeniom np. Złotego pierścionka, należy go zdjąć przed pracami domowymi – pod wpływem niektórych detergentów czy kosmetyków może się szybciej ubrudzić. Na szczęście jest to proces odwracalny.

Kliknij tutaj aby przejść do pierwszej części poradnika.

fot. pixabay.com

Poza domowymi sposobami na czyszczenie złota, w sklepach dostępne są też profesjonalne, ekologiczne środki do czyszczenia złota i innych kruszców. Płyny takie są używane na co dzień w salonach jubilerskich, do odświeżania biżuterii. Pamiętaj także, żeby podczas czyszczenia biżuterii w domu uważać na inne elementy np. Pierścionka. Niektóre z wyżej wymienionych sposobów mogą uszkodzić perły, cyrkonie czy niektóre z kamieni. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, sprawdź jak wyczyścić perły, jak skutecznie czyścić cyrkonie, a czego użyć do czyszczenia kamieni w biżuterii.

W jakiej formie występuje złoto inwestycyjne?

Złoto fizyczne możemy kupić pod postacią sztabek bądź monet z czystego złota. Cena za uncję będzie korzystniejsza przy większych gabarytowo formach złota, ze względu na łatwiejszy proces ich produkcji.

Ile waży sztabka złota?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi – producenci stosują różne wagi sztabek. Waga sztabki złota najczęściej jest wyrażana w gramach i kilogramach lub uncjach. Najbardziej popularnym rodzajem sztabki złota, jest duża bryła o wadze 400 uncji, czyli 12,44 kilograma. Popularne również są sztabki o wagach: 1 uncji, 50 gram oraz 100 gram. Rzadziej spotykamy sztabki o wadze 250 gram, 500 gram czy 1 kilograma. Największa sztaba złota waży 250 kilogramów.

Postscriptum

Inwestycje są procesem obarczonym ryzykiem i możliwością utraty kapitału, stąd decyzję o inwestycji skonsultuj z profesjonalistą. Wszelkie informacje zawarte w powyższym artykule mają jedynie charakter informacyjny, natomiast wszelkie inwestycje dokonane przez Ciebie i czytelników serwisu, są ich autonomicznymi decyzjami, podejmujesz je na własne ryzyko i odpowiedzialność. Zawarte tutaj materiały nie są poradą inwestycyjną, ani nie są wiążącą oceną rynku inwestycyjnego. W świetle prawa oraz rozporządzenia Ministra Finansów, wiadomości zawarte w serwisie nie stanowią w żaden sposób rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa. Informacje znajdujące się w powyższym artykule nie są również sugestią i zachętą do dokonania jakiejkolwiek czynności inwestycyjnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here