Każdy amator domowych sposobów sprzątania powinien być wyposażony w trzy podstawowe rzeczy: sodę oczyszczoną, ocet oraz cytrynę. Różne ich kombinacje sprawią iż żaden brud nie będzie straszny. Bez względu czy mamy problem z brudną armaturą, piekarnikiem, kuchenką, czy odzieżą.

Jak wyczyścić przypalone garnki?

Do tego użyjemy octu i soli. Wlewamy do przypalonego garnka ocet, tak aby zakrył całe przypalone miejsce, dosypujemy łyżkę soli i zostawiamy na noc. Rano gotujemy roztwór i szorujemy garnek. Przypalenizna powinna zejść bez problemu. Zobacz tutaj jak wyczyścić tłuszcz z piekarnika.

fot. pixabay.com

W jaki sposób wyczyścić lodówkę?

Do czyszczenia lodówki przyda nam się cytryna (sok z całości) oraz 2 łyżki sodu i szklanka wody. Tak wymieszaną miksturą przecieramy lodówkę, która nie dość, że będzie czysta, to wymycie jej w ten sposób, spowoduje zniknięcie przykrych zapachów. Do tego, by w lodówce zawsze ładnie pachniało, możemy także użyć cynamonu bądź zmielonych ziaren kawy.

Jak wyczyścić drewnianą deskę do krojenia?

Do wyczyszczenia, a także do pozbycia się zapachów z drewnianych desek doskonale sprawdzi się sam sok z cytryny. Wystarczy natrzeć deskę sokiem i spłukać wodą.  Jak zrobić domowe kapsułki do czyszczenia zmywarki? Sklepowe kapsułki możemy zastąpić domową mieszanką do czyszczenia zmywarek. Wystarczy, że zmieszasz 2-3 łyżki sody oczyszczonej wraz z taką samą ilością boraksu.

Jak zrobić domowy płyn do czyszczenia różnych powierzchni?

Uniwersalny płyn, który sprawdzi się przy czyszczeniu blatów, czy glazury zrobimy z octu, wody i mydła w płynie. Wystarczy wymieszać poł szklanki octu, ze szklanką czystej, przefiltrowanej wody i z łyżką mydła w płynie. Podobna mieszanka sprawdzi się także przy czyszczeniu powierzchni szklanych – okien czy blatów stolików kawowych czy szklanych ław w Twoim salonie. Jak wyczyścić i odświeżyć meble?

Jak usunąć trudne plamy z ubrań?

Jedną z najczęstszych plam na naszych ubraniach są plamy z herbaty i kawy. Jeżeli plama z herbaty jest świeża, polejmy ją gorącą wodą. Natomiast w wypadku zaschniętej plamy – musimy ją potrzeć szarym mydłem. Podobnie jak w wielu czynnościach, przydatna może być także cytryna – wystarczy plamę natrzeć sokiem z cytryny i wystawić na słońce. Co jakiś czas materiał trzeba polewać sokiem. W przypadku uporczywej plamy z kawy, należy ją posypać solą i spłukać, albo namoczyć wodą z boraksem.

Jak się pozbyć plam z krwi?

fot. pixabay.com

Jeśli plama jest świeża, wystarczy wyprać ubranie z dodatkiem soli kuchennej lub polać wodą utlenioną i od razu ją wyprać. Jeśli plama jest zaschnięta – takie ubranie trzeba moczyć przez kilka godzin, a następnie wyprać w wodzie z szarym mydłem.

Już wiesz jak się pozbyć tłustych plam z kuchenki i piekarnika. A co w przypadku ubrań? Plamę możemy posypać mąką i odczekać kilka minut – mąka powinna wyciągnąć plamę. Dodatkowo taką tkaninę możemy zamoczyć w wodzie gazowanej.

Piwo może zostawić nie tylko plamę na jasnym ubraniu, ale i specyficzny, drożdżowy zapach. Aby pozbyć się zarówno plamy jak i przykrego zapachu, ubranie oblane piwem należy moczyć w czystym occie, po czym następnie wyprać w wysokiej temperaturze (ale nie wyższej niż wskazana na metce).

Już niedługo zacznie się sezon na owoce. Jednymi z najbardziej „brudzących” są jagody. Jak zatem wyczyścić plamę z jagód? Wystarczy do tego zrobić roztwór wody z octem i zamoczyć ubrudzone ubranie. Jeżeli odzież jest z wełny, to możeym zastosować sok z cytryny i postępować podobnie jak z plamą z kawy.

Jak się pozbyć gumy do żucia z ubrań?

Przyklejoną gumę do żucia można odkleić i zmyć acetonowym zmywaczem do paznokci. Można także zamrozić uszkodzoną tkaninę, a zamrożona guma skruszeje i oderwie się od ubrania. Jeśli guma pozostawi plamę, należy ją wywabić octem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here