Niektóre z chorób mogą dawać o sobie znać w różne nietypowe sposoby. Część z nich możemy zaobserwować po zmianach na naszych paznokciach, a niektóre z nich widać także na twarzy! Oczywiście wyczytywanie chorób z twarzy nie jest w pełni profesjonalną i decydującą metodą, ale widząc niektóre z oznak, możemy coś u siebie podejrzewać i musimy się skonsultować ze specjalistą. Z twarzy możemy wyczytać problemy z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym, z nerkami, tarczycą i układem krążenia, z cukrzycą, żołądkiem i drogami oddechowymi, sercem, płucami i problemami z ciśnieniem, a także niedobory witamin oraz minerałów, zaburzenia krążenia, zaburzenia hormonalne, a nawet problemy ginekologiczne.

Czy zmiany skórne zwiastują chorobę?

Zmiana wyglądu cery, a nawet zmiana kształtu twarzy może się wiązać z problemami, z jakimi boryka się nasz organizm. Czasami niektóre z chorób od razu malują się na twarzy. Nie powinniśmy się diagnozować całkiem sami na podstawie naszych zmian, lecz powinien to być wyraźny sygnał do konsultacji z lekarzem. Szczególnie, jeśli podejrzewamy jakąś chorobę, a mamy także inne sygnały ze strony organizmu.

Czasami rumieńce są po prostu dość naturalne – czy to przy zmianie temperatury (szczególnie w zimie, wchodząc z zewnątrz do ciepłego pomieszczenia), czy po spożyciu ostrej potrawy lub wypiciu alkoholu. Czasem jednak nadmierne rumieńce mogą zwiastować nadciśnienie, cukrzycę, a nawet i problem nowotworowy. Czasami zmiany skórne, szczególnie w dobie pandemii, są spowodowane noszeniem maseczki na twarzy. Nie panikujmy jednak, gdy rumieńce czy przebarwienia pojawiają się rzadko. Sygnałem do wizyty u lekarza może być częściej powtarzający się problem, bądź stałe zmiany.

fot. pixabay.com

Jakie choroby zwiastują zmiany skórne na czole?

Jeżeli na naszym czole pojawiają się liszaje, a także łupież – może to być efekt alergii i nietolerancji pokarmowych. Jeśli dodatkowo powstają wypryski, skóra ma tendencję do przetłuszczania się – może to być objaw problemów z jelitami. Czasem jednak dostajemy lekkiej wysypki po zjedzeniu ostrych potraw – lecz jest to proces dość naturalny i nie zwiastuje żadnych problemów. Jeśli zauważymy zmiany skórne pomiędzy oczami i brwiami, a także nasze oczy wydają się podkrążone i mają tak zwane worki – może to być sygnał iż mamy problem z wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym.

Jakie choroby widać po oczach?

Szklące oczy to czasami objaw przeziębienia lub grypy, albo alergii – alergicy szczególnie wiosną mają zaszkolne i czerwone oczy. Cienie pod oczami mogą sygnalizować o zmęczeniu organizmu, ale i także problemach z wątrobą i nadciśnieniem. Czasami podczas ostrego przebiegu alergii również mogą się pojawić. Obrzęk okolic oka może zwiastować problemy z tarczycą, albo układem moczowym i nerkami. Jeśli przy naszych oczach pojawiają się żołte grudki (nie mylić z jęczmieniem), może to być sygnał o podwyższonym cholesterolu. Worki pod oczami mogą być też efektem nadmiernego stresu i przemęczenia, lecz jeśli odpoczynek i wyciszenie nie pomogą – trzeba szukać innej przyczyny.

Czy nadmierne zaczerwienienie policzków świadczy o chorobie?

Nadmierne zaczerwienienie, jeśli nie jest efektem zmiany temperatury, czy zawstydzenia może być spowodowane alergią na kosmetyki. Zastanów się, czy w ostatnim czasie nie zmieniałaś kosmetyków. Rumieńce mogą też być efektem przeziębienia, ale również i nadciśnienia, cukrzycy i problemów hormonalnych. Jeśli na naszych policzkach pojawiają się wypryski (podobne do trądziku), możemy mieć problemy z alergiami i układem oddechowym. Zmiany w okolicach zatok zazwyczaj zwiastują problem z samymi zatokami, ale i również problemy stomatologiczne.

Spierzchnięte i pękające usta – czy świadczą o chorobie?

fot. pixabay.com

Zazwyczaj problemy z ustami wiążą się tylko (albo aż) z niedoborami witamin A i E. Czasami usta wysychają nam także przy niskich temperaturach powietrza albo przy antybiotykoterapii. Alarmem powinno być nagłe zasinienie ust – jest to sygnał o problemach z sercem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here