Choć sezon grzewczy już dobiega końca, to i tak warto przyswoić wiedzę na temat efektywnego ogrzewania domu czy mieszkania. Niektóre z prac pomagających nam oszczędzić w zimie, możemy także wykonać wiosną czy latem. Co zrobić aby zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Izolacja budynku ma wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie.

Mieszkając w bloku jesteśmy niestety uzależnieni co do decyzji administracji odnośnie izolacji zewnętrznej i sami nie możemy zbyt wiele zdziałać. Aby uszczelnić swoje mieszkanie w okresie zimowym, należy wymienić wszystkie uszczelki w oknach i w drzwiach wejściowych, aby do środka nie wpadało zimne powietrze z zewnątrz. Takie prace lepiej właśnie wykonywać w ciepłe dni, aby nas nie przewiało i abyśmy byli już gotowi na następną zimę. Dobre uszczelnienie uchroni nas nie tylko przed zimnem ale i ewentualnymi hałasami z zewnątrz czy od sąsiadów. Szczególnie narażone na działanie niskich temperatur są partery z podpiwniczeniem i najwyższe piętra. Mieszkania środkowe są zazwyczaj cieplejsze.

W nowym budownictwie, izolacja budynków jest zdecydowanie lepsza i normy według jakich aktualnie stawiamy budynki, pozwalają zaoszczędzić na ogrzewaniu. Również budując własny dom, warto zakupić izolacje grubszą, droższą, aby w przyszłości oszczędzić na rachunkach za gaz, czy też opał.

fot. pixabay.com

Czy wymiana grzejników pomoże w niższych opłatach za ogrzewanie?

Jak najbardziej – grzejniki nowe mają technologię pozwalającą uzyskać więcej ciepła za mniej. Nawet po wyłączeniu grzejników, one nadal będą oddawały ciepło, ale i też podczas nagrzewania – ten proces trwa o wiele krócej niż w wypadku przestarzałych instalacji. Dodatkowo – nie zasłaniaj grzejników. Jeżeli Ci zależy na niższych rachunkach – zrezygnuj z wieszania ubrań czy mokrych ręczników, nie zastawiaj grzejnika stołem czy krzesłami. Jeżeli masz firanki – skróć je do parapetu. Meble tworzą energochłonną barierę, a dodatkowo jeżeli źródło ciepła będzie zbyt blisko – może je uszkodzić. (sprawdź jak odnowić meble).

Nie wietrz mieszkania przy włączonych grzejnikach.

Podczas gdy zależy nam na utrzymaniu ciepła, pod żadnym pozorem nie otwierajmy okien. Oczywiście, wietrzenie jest bardzo istotne i powinniśmy codziennie to robić, lecz otwierajmy okna tylko i wyłącznie wtedy, gdy grzejniki nie są nagrzane. W wyjątkowo mroźne dni, wietrzenie nie powinno trwać zbyt długo, abyśmy nie wychłodzili zanadto pomieszczenia. Nie tracimy w ten sposób ciepła i energii potrzebnej na jego wytworzenie. Jaka jest optymalna temperatura powietrza w domu? Naukowcy twierdzą iż jest to 21-22 stopnie Celcjusza, a w sypialni 18-19 stopni – ze względu iż w chłodniejszym pomieszczeniu sen przebiega bardziej komfortowo. W łazience temperatura może być wyższa. Oczywiście też każdy z nas lubi zupełnie inną temperaturę, lecz ta wymieniona przez nas jest najbardziej optymalna. Aby oszczędzić na ogrzewaniu, na noc najlepiej wyłączyć grzejniki w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Tak samo – jeżeli wychodzimy z domu – pamiętajmy o wyłączaniu grzejników.

Regularny przegląd instalacji grzewczych pomaga obniżyć rachunki.

Zanim nadejdzie zima, powinniśmy sprawdzić stan techniczny naszych urządzeń. Często przed sezonem grzejniki należy odpowietrzyć, a także wyczyścić nawet z kurzu. Przegląd i konserwacja pieca czy to gazowego, czy węglowego też jest niezwykle istotna. Sprawdzamy również działanie wentylacji – w szczególności komina.

Sposób na zachowanie ciepła na zimnych ścianach.

fot. pixabay.com

Kup ekrany zagrzejnikowe, które nałożone na ścianę ograniczą utratę energii. Magnetyczna folia izolacyjna odbije ciepło, które trafi do pomieszczenia, przez co zniweluje straty.

Jeżeli masz w oknach rolety, to w ciągu słonecznych dni koniecznie je odsłaniaj. Nawet przy niskiej temperaturze, słońce przebijające się przez szybę podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Czasem jeżeli mamy pokój od południa, w dzień jest w stanie nagrzać się tak, że nie będzie konieczne włączanie grzejnika. Jednakże odsłaniaj rolety, zasłony czy gęste firanki w każdym pomieszczeniu. Opuszczaj rolety jedynie na noc.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here