Jak wyciszyć mieszkanie od sąsiada z boku? Marzysz o cichym mieszkaniu bez hałasów od sąsiadów? Czasem mieszkając w bloku mamy zbyt głośnych sąsiadów, ale i odwrotnie – czasem my chcemy wyciszyć swoje mieszkanie tak aby nie przeszkadzać zanadto sąsiadom. Jakie sposoby są najlepsze na wyciszenie naszego mieszkania, aby nie być uciążliwym?

Jak wyciszyć mieszkanie od sąsiada z dołu lub z góry?

Mieszkając w bloku, szczególnie z wielkiej płyty, możemy zmagać się z problemem głośnych sąsiadów. Szczególnie teraz, w dobie home office i pracy zdalnej z domu, chcemy mieć ciszę i odpowiednie warunki do pracy. Głośne dzieci, głośno rozmawiający sąsiedzi – to dość powszechna sytuacja. Wygłuszenie, wyciszenie czy wytłumienie to też inne pojęcia. Wytłumienie pozwoli nam zwiększyć izolację akustyczną w naszym mieszkaniu, wewnątrz.

fot. pixabay.com

Tanie sposoby na wyciszenie mieszkania przed hałasami z zewnątrz.

Jednym z problemów jest też hałas dobiegający z zewnątrz. Jeżeli mieszkamy blisko ruchliwej ulicy, lub na gęsto zabudowanym osiedlu, uliczne hałasy również nam mogą przeszkadzać. Pierwszym, tanim sposobem jest zamontowanie w oknach dodatkowych uszczelek – jest to sprawa wręcz groszowa i zajmie nam tylko kilkadziesiąt minut. Jeśli hałasy dochodzą również z klatki schodowej – także możemy wyciszyć drzwi za pomocą dodatkowych uszczelek. Ponadto, dzięki uszczelnieniu, dodatkowo nie będzie nam wiać przez okna czy drzwi, co sprawi iż w mieszkaniu będziemy mieli cieplej i będziemy mogli oszczędzić na ogrzewaniu w sezonie zimowym. Alternatywą dla uszczelek materiałowych czy gumowych, są też specjalne taśmy neoprenowe oraz paski winylowe.

Jak uzyskać efekt wytłumienia mieszkania?

Powinniśmy także przemyśleć małe przemeblowanie. Odpowiednie ustawienie szaf, pozwoli nam wytłumić część dźwięków i zmieni akustykę mieszkania. Dzięki temu my nie będziemy problemem dla sąsiadów. Dodatkowo dobrze wytłumiają dodatki takie jak dywany, wykładziny, obrazy, zasłony, a nawet grube tapety, czy dekoracyjne płyty ścienne – gipsowe lub winylowe. Zainstalowanie podwieszanego sufitu z płyt kartonowo-gipsowych również poprawia akustykę naszego mieszkania. Nieco droższym rozwiązaniem są wewnętrzne ekrany akustyczne, zawierające w sobie wełnę mineralną. Na rynku dostępne są także pianki akustyczne, maty wygłuszające i tapety izolacyjne.

W jaki sposób wyciszyć mieszkanie od sąsiadów z góry?

Najskuteczniejszy, lecz wymagający nakładów finansowych i czasowych, jest mały remont. Podwieszany sufit zdecydowanie wyciszy nasze mieszkanie z góry. Jako alternatywa do płyt kartnowo-gipsowych jawi się płyta akustyczna, dzięki której zarówno poprawi się akustyka w naszym mieszkaniu, jak i odizolujemy się od sąsiada. Montaż podwieszanego sufitu lub paneli akustycznych niestety obniży nasze mieszkanie o kilka-kilkanaście centymetrów.

W jaki sposób wyciszyć mieszkanie od sąsiadów z boku?

fot. pixabay.com

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, małe przemeblowanie może nieco pomóc w wygłuszeniu od sąsiadów. Dodatkowo możemy zamontować tapetę, albo nawet okładzinę z korka. O ile jest to rozwiązanie łatwe i relatywnie tanie, to jednak nie wygłuszy ścian w wysokim stopniu. Rozwiązaniem skuteczniejszym jest położenie na ścianę paneli akustycznych. Jeśli nie zależy nam na designerskim wyglądzie, to wytłumienia możemy użyć nawet wytłaczanek po jajkach.

Czym się różni wygłuszenie od wytłumienia i wyciszenia?

Wytłumienie podnosi izolację akustyczną naszego mieszkania, czy też konkretnego pomieszczenia. Można w ten sposób ograniczyć odbijanie się dźwięku wewnątrz, przez co sąsiedzi nie będą nas słyszeć. Wygłuszenie jest odizolowaniem się od dźwięków z zewnątrz. Taki zabieg wymaga więcej pracy – wiąże się z montażem większej ilości elementów niż przy wytłumieniu. Wyciszenie natomiast poniekąd łączy efekty wygłuszenia i wytłumienia.

Jakie materiały powodują odbijanie się dźwięku?

Trudniej nam wyciszyć mieszkanie, jeżeli mamy wysokie sufity. Także, jeśli nasze ściany bądź podłoga są z marmuru, gresu czy tynku – dźwięk będzie się rozchodził bardziej intensywnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here