Opony jako jedyna styczna naszego pojazdu z nawierzchnią, powinny przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo i pewność. Dobór zimowych opon  wysokiej jakości jest niezwykle kluczowy, byśmy mogli się czuć bezpiecznie i nie stanowić zagrożenia na drodze także dla innych. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania zimowych opon? Czy opony zimowe są lepsze od opon wielosezonowych? Co ile lat należy kupować nowe opony zimowe? Tego się dowiesz z poniższego artykułu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon zimowych?

Przy zakupie opon zimowych, warto zapoznać się z najnowszymi testami opon. Podczas takich testów, główną rzeczą, na którą jest zwracana uwaga jest długość drogi hamowania. Opony na etykietach mają oznaczenia – od A do G, gdzie A to są opony najlepsze, o najkrótszej drodze hamowania. Do samochodów osobowych najgorsza klasa to F – wydłuża drogę hamowania aż o 18 metrów w stosunku do opon klasy A. Nie musimy chyba tłumaczyć, że w zimie jest to różnica kolosalna. W lecie też. Z roku na rok najlepsze modele opon się zmieniają, więc wymienimy tylko marki, na które warto zwrócić uwagę: Pirelli, Nokian, Nexen i Continental.

opony
fot. pixabay.com

Parametrami drugorzędnymi, na jakie warto zwrócić uwagę jest ogólny komfort – głośność opony, a także potencjalne spalanie paliwa. Parametry te są też zależne od wielkości opon i rodzaju bieżnika. Czy wiesz jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach?

Czy opony marki premium są dużo lepsze od opon ekonomicznych (budżetowych)?

Opony ze względu na jakość, cenę oraz wytrzymałość dzielimy na  klasę premium, klasę średnią i klasę ekonomiczną. Podobnie jak jest to w przypadku opon letnich, dobór zależy od masy auta oraz stylu w jakim jeździmy i gdzie jeździmy. Do auta sportowego, lub takiego gdzie pokonujemy nim długie trasy zdecydowanie lepszym wyborem będą opony premium. Jeśli nie jeździmy zbyt dużo, a mamy auto miejskie, to możemy wybrać opony budżetowe. Czołowe marki produkujące opony klasy ekonomicznej to między innymi: Dębica, Kormoran, Baarum, Nexen czy imperial. Producenci opon klasy premium to między innymi: Pirelli, Michelin, Continental, Nokian i Bridgestone.

Co ile lat i kilometrów należy zmieniać opony zimowe?

Przede wszystkim cykl wymiany opon trzeba uzależnić od ich stanu. O ile producent teoretycznie podaje 10 lat jako okres, po którym opony są już zużyte, to w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. W przypadku jazdy częstej, ale także i dynamicznej, czy jazdy po nawierzchni nieośnieżonej, opony zużywają się szybciej. W oponach zimowych istotne jest sprawdzanie wysokości bieżnika – gdy wartość spada poniżej 4 milimetrów, to sygnał aby natychmiast wymienić opony. Na stan opony składają się też warunki, w jakich jest przechowywana w lecie. Jeżeli opona mimo wysokiego bieżnika parcieje lub pęka – to natychmiast musimy wymienić ją na nową. Taka opona może stanowić zagrożenie nie tylko dla nas, ale też dla innych użytkowników drogi.

opony
fot. pixabay.com

Opony także podczas braku eksploatacji niszczeją, odkształcają się. Im opona jest starsza i bardziej zużyta, tym bardziej ogranicza przyczepność, co nie tylko w zimie jest skrajnie niebezpieczne. Zużyta opona będzie miała także dłuższą drogę hamowania, poprzez starty bieżnik, a stara opona twardnieje przez co zmniejsza się ogólny komfort jazdy.

Niektóre z opon posiadają wskaźnik zużycia bieżnika (tak zwany TWI), który jest oznaczony symbolem trójkąta. Niektóre modele mają dodatkowe oznaczenia pomagające określić stan bieżnika. Natomiast przyrząd do mierzenia głębokości bieżnika to nie jest duży wydatek – kupisz go za 5 zł w każdym sklepie motoryzacyjnym.

Kiedy najlepiej zmienić opony letnie na opony zimowe?

Ze względu na specyfikę opon letnich i zimowych, letnie powinniśmy zakładać gdy temperatura w jakiej jeździmy regularnie wynosi powyżej 5-7 stopni Celcjusza. Przy wyższych temperaturach opony zimowe szybciej się niszczą, a także tracą swoje właściwości. Opony zimowe warto założyć chwilę wcześniej bazując na prognozie pogody, aby uniknąć kolejek do wulkanizacji. Przy zmianie zimówek na letnie, weźmy też pod uwagę czy w najbliższych dniach nie będzie ochłodzenia bądź przymrozków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here