Opony to jedna z najistotniejszych części samochodu wpływających na bezpieczeństwo. Źle dobrane ogumienie w zimie, może wydłużyć drogę hamowania i w następstwie może dojść do wypadku. Stare opony letnie również nie są bezpieczne dla Ciebie i innych użytkowników drogi – sparciała guma może w każdej chwili pęknąć. Warto zadbać o wysoką jakość opon i dostosowanie do warunków panujących na zewnątrz.

Ile kosztuje wymiana opon?

Ceny wymiany opon mogą się różnić ze względu na miasto, rodzaj samochodu i rodzaj zamontowanych felg, a także i czasami ich rozmiaru. Wymiana opon jest obowiązkiem każdego kierowcy – ze względu na zmianę pogody zmieniamy opony letnie na zimowe i odwrotnie. Opony zimowe szybko się zużyją w lecie, a letnie będą niebezpieczne, gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni i wystąpią opady śniegu lub marznącego deszczu. Nawet jeżeli masz opony całoroczne, to raz na 5 lat również należy je wymienić, aby zachować ich odpowiednią jakość.

Opony zimowe powinniśmy zmieniać na letnie, gdy temperatura powietrza w godzinach, w jakich jeździmy jest już stabilna i wynosi powyżej 7 stopni Celcjusza. Analogicznie – odwrotnie. Należy śledzić prognozy pogody i nie dać się zaskoczyć. Sprawdź jakie jest prawidłowe ciśnienie opon w Twoim aucie.

fot. pixabay.com

Ceny wymiany opon dla najmniejszych kół, do 13 cali to około 50-100 zł. Dla opon większych ceny mogą oscylować w granicach 60 do 100 złotych, natomiast przy oponach większych niż 17 cali, ceny zaczynają się od 80 zł do 120 zł. Koszt wymiany opon może być większy, jeśli przy ich zmianie okaże się, że na przykład felga jest wykrzywiona. Ile kosztuje prostowanie felgi aluminiowej? W zależności od warsztatu ceny wahają się między 50, a 100 zł. Ile kosztuje prostowanie felg stalowych? Pomiędzy 40, a 80 zł.

Jak dobrać oponę do felgi?

Dobór opony do felgi jest o tyle istotny, że źle dobrana opona może się szybko zużyć i jest także ryzyko uszkodzenia felgi. Opony do aut osobowych posiadają przykładową numerację: 215/65/R16 – 215 jest to szerokość opony, 65 wysokość opony, a R16 oznacza średnicę wewnętrzną opony (w calach). Najczęściej w instrukcji samochodu, bądź przy zakupie nowych felg, są podane pasujące rozmiary opon. Poniżej przedstawiamy tabelkę, w której mamy opisaną szerokość felgi w calach, a obok sugerowaną szerokość opony w milimetrach:

 • 5 do 6,5 cala – 185 mm,
 • 5,5 do 7 cali – 195 mm,
 • 5,5 do 7,5 cali – 205 mm,
 • 6 do 8 cali – 215 mm,
 • 6 do 8,5 cala – 225 mm,
 • 7 do 9 cali – 235 mm,
 • 8 do 9,5 cala – 245 mm,
 • 8,5 do 10 cali – 255 mm,
 • 9 do 10,5 cali – 265 mm,
 • 9,5 do 11 cali – 275 mm,
 • 10 do 12 cali – 285 mm.

Co zrobić ze starymi oponami?

Po wymianie opon zastanawiamy się gdzie wyrzucić stare ogumienie. Zużyte opony przekazujemy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) albo do Centrum Utylizacji Opon. Niektóre z warsztatów i zakładów wulkanizacyjnych też przyjmują zużyte opony, lecz nie jest to ich obowiązek. Opony nie nadające się już do jazdy podlegają recyklingowi. Absolutnie nie można wyrzucać opon na publicznych śmietnikach i oczywiście nie możemy palić oponami w piecu, ani wyrzucać ich do lasu – co niestety czasami ma miejsce.

fot. pixabay.com

Jak czytać rozmiar opony? Co oznacza profil opony?

Pierwsza liczba jest to szerokość opony wyrażona w milimetrach (najczęściej jest to przedział 185-285)/ Druga, po ukośniku, jest to profil opony podawany w procentach. Profil opony jest to stosunek szerokości bieżnika w stosunku do wysokości ściany bocznej opony (czyli jeżeli mamy oznaczenie na oponie 225/60 oznacza to iż szerokość bocznej ściany wynosi 60% z 225, czyli 135 mm). Po tych liczbach kolejnym oznaczeniem jest rozmiar felgi, poprzedzony literką oznaczającą iż mamy do czynienia z oponą radialną (np. R17). Oprócz tych oznaczeń producenci umieszczają także czasem informacje dotyczące maksymalnego obciążenia i prędkości.

Jak sprawdzić rok opony? Żywotność opon.

Opony mają oznaczenie daty produkcji tuż po kraju produkcji. Wiek jest oznaczony najczęściej w owalu, za pomocą kilku liczb – tygodnia i roku produkcji. Dla przykładu opona wyprodukowana w drugim tygodniu (styczeń) 2019 roku ma oznaczenie 0219. Analogicznie opona z 25 tygodnia roku (czerwiec) 2018 roku będzie miała oznaczenie 2518. Żywotność opon zarówno zimowych jak i letnich wynosi zazwyczaj do 10 lat. Lecz ich trwałość jest uzależniona od eksploatacji i przechowywania. Opony całoroczne powinniśmy zmieniać co 5 lat.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here