Opony to jedyna styczna naszego samochodu z nawierzchnią, po której się porusza. Dobranie dobrych, jakościowych opon jest zatem niezwykle ważne i kluczowe dla naszego przede wszystkim bezpieczeństwa i także komfortu. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu letnich opon? Czym się różnią opony letnie od zimowych? Czy opony letnie są lepsze od wielosezonowych? Co ile lat należy kupować nowe opony? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich?

Rokrocznie wiele ośrodków badawczych przeprowadza badania nowych modeli opon, w których biorą pod uwagę wiele czynników. Podczas badań są wykonywane testy hamowania, testy pokonywania łuków, zachowania się opon na mokrej nawierzchni i testy przyspieszania. Testowana jest także ogólna głośność opony, stabilność i efektywność.

Po pierwsze – bezpieczeństwo. Wybierając najlepsze opony letnie do naszego samochodu, zwróćmy uwagę przede wszystkim na przyczepność. Pozostałe parametry będą już uzależnione od upodobań indywidualnych. Dla niektórych istotniejsza będzie cicha praca i stabilność, a dla innych trwałość i spalanie. Koniecznie zwróć też uwagę na indeks nośności oraz indeks prędkości – te parametry musisz dostosować bezpośrednio do twojego auta – zależnie od jego masy czy prędkości maksymalnej (bądź tej, z którą się poruszasz).

opony
fot. pixabay.com

Czy bardziej się opłaca kupić opony premium czy budżetowe?

Marki premium takie jak na przykład Pirelli czy Michelin, zapewniają długą żywotność swoich opon, ale wyższa jakość to też wyższy koszt. Budżetowe rozwiązania takie jak opony letnie firmy Dębica czy Barum, pozwolą nam zaoszczędzić, ale czy warto?

Opony z wyższej półki są najlepszym rozwiązaniem dla samochodów o większej masie, ale także dla samochodów sportowych. „Gumy” premium są doskonałym rozwiązaniem, jeżeli większość podróży pokonujemy autostradą, a także jeżeli pokonujemy trasy dłuższe.  Opony tanie, budżetowe, zwane także ekonomicznymi sprawdzają się w warunkach miejskich, szczególnie do aut mniejszych niż SUV. Jakość tych opon nie jest znacznie gorsza niż opon premium. Często są to marki tych samych producentów co marki premium, lecz zastosowane wzory są starsze.

Co ile lat lub kilometrów należy zmieniać opony letnie?

Aby określić stan opon, należy obserwować głębokość bieżnika. Minimum dla opony letniej to 1,6 mm lecz powinniśmy zmieniać opony, gdy bieżnik spadnie już poniżej 3 milimetrów. Opony z łysym bieżnikiem są szczególnie niebezpieczne na nawierzchni mokrej lub śliskiej. Sprawdzamy także, czy na oponach nie ma pęknięć i odkształceń – sparciała opona, z mikropęknięciami będzie już niebezpieczna –może się uszkodzić w każdej chwili. Jeżeli opony letnie dobrze przechowujemy w zimie, a ich bieżnik jest powyżej normy, to takie opony możemy mieć nawet do 10 lat, aczkolwiek specjaliści zalecają wymieniać opony co maksymalnie 7-8 lat (o ile ich stan pozwala dożyć takiego wieku). Jakie jest prawidłowe ciśnienie opon?

opony
fot. pixabay.com

Czy opony wielosezonowe nadają się do jeżdżenia w lecie?

Teoretycznie opony wielosezonowe są dostosowane zarówno do jazdy w zimie jak i w lecie. Opony wielosezonowe zazwyczaj mają bieżnik dostosowany do jazdy zimowej, lecz twardość ogumienia przeznaczoną do wyższych temperatur. Największą wadą opon wielosezonowych jest ich szybkie zużywanie się, szczególnie latem. Opony wielosezonowe to jest dobre rozwiązanie dla osób, które jeżdżą bardzo mało, a teren po którym się poruszają nie jest wymagający. Jaka jest żywotność opon wielosezonowych? Producenci zazwyczaj podają 5 lat – tak więc niemalże na jedno wychodzi czy kupimy w ciągu 5 lat dwa komplety wielosezonowych opon czy po jednym komplecie zimowych i letnich. Plusem takiego rozwiązania jest uniknięcie czekania w kolejkach do wulkanizatora. I fakt, że nie zaskoczy nas zima, jak to często bywa wśród kierowców.

Kiedy najlepiej zmienić opony zimowe na letnie?                                               

Ze względu na specyfikę opon, zimówki powinniśmy używać do temperatury 5-7 stopni Celcjusza. Jeżeli temperatura, w której jeździmy jest już powyżej tego pułapu – to znak, by założyć opony letnie. Zwróć też uwagę na długoterminową prognozę pogody, aby się nie zaskoczyć przymrozkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here