Komary to małe owady, które spędzają sen z oka wielu z nas, szczególnie w okresie letnim. Komary żywią się krwią, poprzez aparat gębowy kłująco-ssący. Owady te osiągają długość około 6 milimetrów, a ich skrzydła są niemalże przezroczyste i wąskie, lecz mimo małych rozmiarów, to one wydają to charakterystyczne brzęczenie. Tylko samice komara żywią się krwią ludzi i zwierząt, natomiast samce komara odżywiają się jedynie nektarem kwiatów.

Co najbardziej przyciąga komary?

Niektóre z zapachów działają na niechciane komary jak magnes. Komary uwielbiają kwiatowe, owocowe i słodkie zapachy – jeżeli chcemy się zabezpieczyć przed insektami, powinniśmy unikać kosmetyków i perfum o takich właśnie zapachach. Komary można też zwabić kolorem – ciemne ubranie będzie dla nich wabikiem. Niestety nieuniknionym jest, iż komary będą się do nas „kleić” w ciepłe dni. Owady te uwielbiają gorącą temperaturę, tak więc w lecie miejscami występują ich chmary. Dodatkowo nasze ciepłe ciało je przyciągnie, szczególnie będzie interesujące jeżeli jesteśmy po wysiłku fizycznym, a to z tego względu iż komary przyciąga dwutlenek węgla oraz kwas mlekowy. Dodatkowo oprócz ciepła, komary lubią wilgotny klimat, co wiąże się też z dodatkowym przyciąganiem podczas, gdy jesteśmy spoceni.

Co odstrasza komary? Naturalne i domowe sposoby na owady.

Tak samo jak zapachy mogą przyciągnąć niechciane insekty, tak samo niektóre z nich potrafią je odgonić. Bardzo dobrym rozwiązaniem, ale i też przyjemnym dla nas, jest użycie olejków eterycznych. Możemy używać podgrzewacza do uzupełnienia pomieszczenia zapachem, ale i także możemy zastosować olejki eteryczne na skórę – oczywiście po uprzednim ich rozcieńczeniu i przeczytaniu etykiety. Najskuteczniejszym zapachem w walce przeciw komarom będzie olejek eteryczny cytronellowy. Komary nie lubią także zapachów cytrusowych – użyj więc olejku cytrynowego i olejku pomarańczowego. Zapachy, które odstraszają niechciane insekty to także lawenda, eukaliptus, goździki i cynamon.

komar
fot. pixabay.com

Oprócz olejków eterycznych, możemy także zapewnić sobie towarzystwo roślin. Kocimiętka będzie bardzo dobrym rozwiązaniem – łatwo ją wyhodować zarówno na parapecie w bloku, ale i także na podwórku, a sama roślina nie jest wymagająca. Zapach kocimiętki skutecznie odstrasza komary, poprzez naturalne olejki eteryczne w niej zawarte. Plektrantus koleusowaty, jest znany także jako komarzyca – kwiat ten kwitnie przez pół roku w okresie letnim. Tak więc warto mieć go w zanadrzu, aby móc odstraszyć niechciane komary.

Bazylia i mięta to nie tylko doskonałe przyprawy kuchenne, o zdrowotnych właściwościach. Poprzez swój nietypowy aromat także będą odstraszały komary, a obie z tych roślin można bez problemu hodować na parapecie w naszym domu. Dodatkowo – czasem sobie możemy skubnąć tych ziół i dodać do gotowanych przez nas potraw. Jeżeli zdarzy się, że nie będziemy mieć mięty czy bazylii, to olejki eteryczne z tychże roślin również mogą być skuteczne w walce z komarami.

Rozwiązaniem innym niż zapachowe, może być ustawienie wiatraka w swoim otoczeniu. Komary nie są zbyt dobrymi lotnikami, a włączony wentylator, nawet na najniższych obrotach, jest w stanie skutecznie utrudnić komarom latanie.

komar
fot. pixabay.com

Sposoby łagodzące ugryzienia komarów.

Niemalże niemożliwym jest, abyśmy zakończyli lato bez ugryzień komarów. Dlaczego komary jednych gryzą mniej, a drugich bardziej? Potocznie mówi się, że komary lubią słodką krew. Nie do końca to jest prawda, ale osoby z grupą krwi 0, są bardziej narażone na ugryzienia. Do tej grupy należą także osoby z niedoborem witaminy B1. Co będzie dobre na komary, gdy już dojdzie do ugryzienia? Jeżeli na naszej skórze pojawia się znaczny odczyn, ugryzione miejsce możemy na chwilę przyłożyć lodem. Możesz także oblać zimną wodą, aby ukoić dyskomfort. Właściwości łagodzące pogryzienia ma także aloes – jego sok łagodzi stan zapalny i przyspiesza gojenie ran. Podobny efekt ma stosowanie prawdziwego miodu. Bazylia przyda się nie tylko do odstraszania komarów, ale także złagodzi podrażnienie po ukąszeniu komara, lecz „kontuzjowane” miejsce musimy obłożyć wywarem z liści bazylii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here