Przyprawy znajdują się w niemal każdym domu, a szczególnie w tym, gdzie się gotuje domowe potrawy. Większość z przypraw wymienionych w poniższym artykule z pewnością masz w szafce, a czy wiesz o ich nietypowych zastosowaniach? Część z nich ma zastosowania zdrowotne – zarówno od wewnątrz jak i zewnątrz, a niektóre z nich pomogą nam w domowych czynnościach. Czy wiesz o jakie przyprawy chodzi?
Czy wiesz, że czarny pieprz nadaje się do prania ubrań?
Warto dodawać łyżkę czarnego pieprzu do prania – jedna łyżeczka ochroni kolor ciemnych i czarnych ubrań, co wydłuży nam żywotność naszych ulubionych ubrań. A z pewnością wielu z nas ma w szafie trochę czarnych rzeczy – czarny jest kolorem eleganckim, ale można go też nosić na co dzień, a powiedzenie mówi o tym, iż czarny wyszczupla. Czarny pieprz w diecie także.
Z czego zrobić NATURALNY domowy odświeżacz powietrza?
Często po gotowaniu potraw o intensywnym zapachu, musimy wietrzyć mieszkanie. Kapusta, kalafior czy ryby wydzielają intensywny aromat, który niestety może się długo unosić w naszej kuchni. Naturalny domowy odświeżacz powietrza możemy zrobić z laski wanilii i cynamonu. Wystarczy je wrzucić do garnka i gotować przez pół godziny, a ich aromat wypełni nasze mieszkanie. Podobne właściwości aromatyczne ma także anyż, kardamon i goździki, również zioła – ale tutaj już mają specyficzny zapach, który nie każdemu będzie odpowiadał. Do tak gotującej się mikstury możemy także dodać kilka kropli naturalnego olejku eterycznego, pamiętając jednak, że niektóre z olejków mają właściwości podrażniające.
Jak się pozbyć rybików z łazienki?
Rybiki to małe insekty, które nie są groźne, lecz czasami się pojawiają w naszej łazience, nawet mimo zachowania pełnej higieny. Do pozbycia się rybików wystarczy naturalny domowy sposób – rybiki nie cierpią zapachu szałwii oraz wawrzynu. Wystarczy rozłożyć torebki szałwii w kilku miejscach i problem insektów bardzo szybko zniknie.
Czy wiesz, że liście laurowe działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo?
Dodatkowo liście laurowe przyspieszają także gojenie się ran i łagodzą objawy po ukąszeniach. Okład z liści uprzednio namoczonych w ciepłej wodzie, z pewnością pomoże w takich wypadkach. Dodatkowo, liście laurowe powinny być także używane, jeśli mamy problem z molami kuchennymi – wystarczy wrzucić dwa-trzy listki do kaszy, mąki czy makaronu, aby odgonić skutecznie insekty.
Jak się pozbyć nieprzyjemnych zapachów ze słoika?
Ideologia less-waste i zero-waste jest coraz bardziej popularna. Jeżeli jesteśmy fanami robienia domowych przetworów na zimę, z pewnością będziemy potrzebowali większej ilości słoików. Warto wykorzystać te, które już mamy w domu, np. Po zeszłorocznych przetworach, albo po jedzeniu kupionym w sklepie. Niestety niektóre z kiszonek pozostawiają aromat w słoiku i ciężko go wyeliminować za pomocą płynu do naczyń. Aby pozbyć się intensywnego zapachu słoików szklanych czy butelek, wystarczy wsypać kilka łyżek ziaren gorczycy do słoika, zamknąć i zostawić na kilkanaście godzin. Gorczyca wyciągnie niechciany zapach.
Kurkuma – czyste złoto.
Kurkuma ma wiele zastosowań kulinarnych – zmieszana z pieprzem doskonale wpływa na nasz metabolizm, działa także antybakteryjnie i przeciwzapalnie i może też być używana do barwienia potraw czy jajek na Wielkanoc. Ta przyprawa jednak też może być składnikiem maseczki przeciwtrądzikowej – po zmieszaniu z jogurtem naturalnym i miodem. Kurkuma także może być używana do wzmocnienia włosów, przyspieszenia ich porostu i zapewnienia im blasku.
Cynamon nie tylko na rozgrzanie.
Czy wiesz, że cynamon jest dobry na mrówki? Problem mrówek w domu występuje raczej rzadko, ale jeżeli już się to zdarzy, to należy posypać cynamonem problematyczne miejsca. Mrówki nienawidzą aromatu cynamonu i z pewnością szybko się ich pozbędziemy po takiej operacji. Czy wiesz, że cynamon ma także wiele innych właściwości? Czytaj więcej TUTAJ.