Odświeżenie wnętrza swojego mieszkania czy domu, to jeden z atrybutów… wiosny. Dzień się wydłuża, przez co możemy więcej czasu przy świetle dziennym poświęcić na pracę w domu, a budząca się do życia przyroda pobudza także nas i mobilizuje do odświeżenia mieszkania. Przy okazji wiosennych porządków, możemy wprowadzić także kilka drobnych zmian i bez potrzeby dużego remontu jesteśmy w stanie zmienić nasze mieszkanie nie do poznania!

Jak odświeżyć mieszkanie niskim nakładem finansowym?                                    

Przed podjęciem działania, warto rozpisać sobie plan – jakie czynności chcemy podjąć, kiedy, w jakiej kolejności i przede wszystkim jakich narzędzi będziemy do tego potrzebować. Oczywiście również na etapie planowania musimy wyznaczyć sobie budżet przedsięwzięcia, więc możemy sporządzić kosztorys. Jeżeli nie chcemy zanadto remontować mieszkania – możemy poprzestać na wiosennych porządkach, ewentualnym przemeblowaniu, czy też na odnowieniu i renowacji mebli, o czym przeczytasz TUTAJ.

fot. pixabay.com

Jak ułatwić sobie wiosenne porządki i sprawić by sprzątanie było przyjemne?

Podstawą dobrej organizacji pracy jest stworzenie sobie harmonogramu sprzątania. Dodatkowo, aby wiosenne odświeżenie mieszkania przebiegało sprawnie i przyjemnie, należy zakupić dobre, skuteczne środki czystości. Nie wybierajmy najtańszych preparatów, a te, które już sami przetestowaliśmy. Albo takie, które posiadają dobrą opinię naszych znajomych czy innych użytkowników. Mycie okien, czy szorowanie kamienia z armatury okaże się dużo łatwiejsze, jeśli wybierzemy odpowiednie detergenty. Do niektórych zabrudzeń nadają się także domowe sposoby – za pomocą octu, sody i cytryny będziemy w stanie wyczyścić wiele rzeczy.

Zadbaj także o dobry zapach przy wiosennych porządkach. Wypranie wiosennych i letnich ubrań, po tym jak spędziły kilka miesięcy w szafie będzie doskonałym pomysłem. A do szafy możesz zakupić saszetki zapachowe. Dodatkowo, warto także wyprać pozostałe domowe tekstylia – kołdry i poszewki, ale także dywany, firanki i zasłony. A nawet ozdobne koce, narzutki czy poszewki. Możesz także kupić odświeżacze powietrza lub po prostu kwiaty, które nadadzą Twojemu domu nie tylko wiosennego wyglądu, ale także i zapachu.

Podczas wiosennych porządków warto również zajrzeć w rzadko odwiedzane kąty. Odsuńmy szafy, regały czy stoły, a nawet lodówkę, kuchenkę i całe meble, aby posprzątać wręcz perfekcyjnie. Przy okazji przesuwania różnych elementów, może wpadniemy także na pomysł przemeblowania, które może odświeżyć nasze wnętrze. Do nadania nowego ducha w naszym lokum, możesz również rozważyć renowację mebli.

Jak efektywnie sprzątać?

fot. pixabay.com

Podczas wiosennych porządków możesz również poświęcić więcej czasu na przegląd rzeczy potrzebnych, mniej potrzebnych i niepotrzebnych. Dzięki temu w przyszłości możesz mieć mniej do sprzątania. Wiosenne porządki w szafach, a nawet w piwnicy czy garażu i pozbycie się zbędnych rzeczy z pewnością pomoże odświeżyć nasze wnętrze. Jeżeli chcemy się pozbyć jakichś rzeczy, które jednakże nie są zepsute, możemy je sprzedać za pomocą portali internetowych, oferujących również lokalne zakupy i sprzedaże poprzez aplikacje na smartfona, albo możemy je komuś podarować, bądź oddać potrzebującym (szczególnie ubrania).

Aby zadbać o porządek na dłużej, możesz także wyposażyć się w dodatkowe organizatory, kosze, schowki a nawet dodatkowe półki czy regał. Tak aby nadmierna ilość rzeczy nie stała na wierzchu i nie zbierała kurzu. Dodatkowe pojemniki przydadzą się także do schowania zimowych ubrań i butów. Także grubszej kołdry, a dzięki temu możemy zyskać przestrzeń w innych miejscach w naszym domu.

Przydatne akcesoria do wiosennych porządków.

Znak czasu powoduje też rozwój technologii, która nam pomaga sprzątać. Warto posiadać w domu automatyczny robot do odkurzania, który nas wyręczy i pozwoli zachować czas i energię na inne czynności. Bardzo skuteczne w czyszczeniu podłóg są także mopy parowe. Przy większej powierzchni do oczyszczania, np. Do ogrodu, przydatna może być profesjonalna, wielofunkcyjna myjka Karcher.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here