Odświeżenie wnętrza swojego mieszkania czy domu, to jeden z atrybutów… wiosny. Dzień się wydłuża, przez co możemy więcej czasu przy świetle dziennym poświęcić na pracę w domu, a budząca się do życia przyroda pobudza także nas i mobilizuje do odświeżenia mieszkania. Przy okazji wiosennych porządków, możemy wprowadzić także kilka drobnych zmian i bez potrzeby dużego remontu jesteśmy w stanie zmienić nasze mieszkanie nie do poznania!

Jak odświeżyć mieszkanie niskim nakładem finansowym?                                    

Przed podjęciem działania, warto rozpisać sobie plan – jakie czynności chcemy podjąć, kiedy, w jakiej kolejności i przede wszystkim jakich narzędzi będziemy do tego potrzebować. Oczywiście również na etapie planowania musimy wyznaczyć sobie budżet przedsięwzięcia, więc możemy sporządzić kosztorys. Jeżeli nie chcemy zanadto remontować mieszkania – możemy poprzestać na wiosennych porządkach, ewentualnym przemeblowaniu, czy też na odnowieniu i renowacji mebli, o czym przeczytasz TUTAJ.

fot. pixabay.com

Jak zaplanować wiosenne porządki?

Przed przystąpieniem do prac, zobaczmy czy posiadamy wszelkie przedmioty potrzebne do przeprowadzenia wiosennych porządków. Z pewnością przyda nam się kilka ścierek, środków do czyszczenia mebli, gąbki delikatne, płyny i akcesoria do mycia szyb. Sprawdź także czy masz zapas worków do odkurzacza, o ile nie posiadasz odkurzacza bezworkowego. Przydadzą się także środki do czyszczenia podłóg i do pastowania podłóg oraz oczywiście mop wraz z wiaderkiem. Do robienia porządków w szafach teoretycznie nie potrzebujesz niczego, może poza ściereczką i wodą, ale możesz użyć zapachu do szafy, który sprawi iż Twoje ubrania będą pachniały ładnie i świeżo. Przy sprzątaniu kuchni z pewnością przydadzą się detergenty do mycia armatury, kuchenki, piekarnika i innych sprzętów AGD. Do czyszczenia łazienki podobnie – detergenty do armatury ale i płyty do płytek, ewentualne odkamieniacze i udrażniacze do rur. Na koniec przydatny będzie płyn do prania i płukania lub proszek albo ekologiczne orzechy piorące.

Harmonogram wiosennego sprzątania.

Sprzątanie zawsze zaczynaj od wycierania kurzu z mebli, żyrandoli i lamp – nigdy nie zostawiaj tego na koniec. Kurz ścierany z powierzchni znajdujących się wyżej, częściowo także opada na podłogę, a odkurzanie będzie późniejszą czynnością. Po wytarciu kurzy możemy przejść do mycia okien – nic nie wkurza tak jak brudne po zimie, ukurzone od smogu okna. W następnym etapie możemy posprzątać swoje szafki – zobaczyć czy nie wymienimy szafy zimowej na wiosenną. Zimowe ubrania możemy schować w hermetyczne worki do pakowania ubrań. A nawet w zwykłe worki od śmieci i na ich miejsce przełożymy ubrania wiosenne i letnie. Przegląd szaf można też zrobić przed wycieraniem kurzu. Porządki w szafkach dotyczą także innych pomieszczeń.

Po posprzątaniu szafek i kurzu, możemy przejść do czyszczenia kuchni i łazienki. W kuchni czyścimy piekarnik, kuchenkę i inne sprzęty AGD, a także warto kompleksowo wyczyścić lodówkę i jeśli tego wymaga – rozmrozić ją. Praktycznie pod sam koniec czyścimy łazienkę, gdyż podczas sprzątania innych pomieszczeń, łazienka będzie narażona na zachlapania i zabrudzenia podczas np. Wymiany wody i środków czystości. Z łazienki możemy sobie zrobić bazę do sprzątania.

fot. pixabay.com

Podłogi najlepiej zostawić na koniec, gdyż czy to przy wycieraniu kurzy, myciu okien czy myciu kuchni, niemożliwym niemal jest by na nią nie nabrudzić, nie nakapać czy jej nie ukurzyć. Najpierw odkurzamy całe mieszkanie, jeśli mamy dywany – wynosimy je i trzepiemy, a na koniec myjemy podłogi odpowiednimi do tego detergentami. Pamiętaj, że każda podłoga wymaga innego środka czystości – uniwersalne płyny nie służą na dłuższą metę panelom czy podłogom drewnianym. Jeśli chcemy zachować nasze podłogi w odpowiedniej kondycji i nadać im odpowiedni połysk. Używajmy płynów przeznaczonych do konkretnej nawierzchni, a proces mycia zakończmy pastowaniem podłóg.

Zobacz w tym artykule, jakie czynności ułatwią Ci proces wiosennego sprzątania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here