Chociaż pryszcze i trądzik kojarzą nam się głównie z młodzieńczymi dolegliwościami, to jednak mogą wystąpić w każdym wieku. Niestety czasami mimo pozbycia się niechcianych gości, na naszej twarzy zostają ślady w postaci przebarwień. Czy wiesz, że bardzo łatwo je usunąć nawet domowymi sposobami? Przebarwienia powstające po pryszczach zazwyczaj mają czerwony lub brązowy kolor i znajdują się na powierzchni naszej skóry. Wyciskanie i rozdrapywanie pryszczy jeszcze bardziej może spotęgować problem. Domowe sposoby są czasem nieoczywiste, ale na szczęście większość z rzeczy potrzebnych do tego mamy zazwyczaj w domu. Domowy sposób jest również tani i przede wszystkim skuteczny.

Jak usunąć przebarwienia po pryszczach?

Zwykły tonik z ogórka może okazać się zbawienny. Jeżeli nie mamy kupionego toniku w aptece czy drogerii, z łatwością możemy go zrobić sami. Ścieramy ogórka na tarce i odsączamy, a powstały sok będzie naszym domowym tonikiem. Ogórek poprzez dużą zawartość witamin i przeciwutleniaczy, z pewnością pomoże nam odzyskać dawną cerę. Witaminy A, C oraz E bardzo korzystnie wpływają na skórę, a czyszczenie twarzy sokiem z ogórka powinno nam wejść w codzienny nawyk. Tonikiem z ogórka możemy przemywać twarz dwa razy dziennie.

fot. pixabay.com

Czy rumianek jest dobry na pryszcze?

Napar z rumianku wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Jest używany również na przykład do rozjaśniania włosów, czy pozbycia się podrażnień po noszeniu maseczki. Jednakże doskonale się także spisze przy przebarwieniach po pryszczach i trądziku. Rumianek zawiera witaminę C oraz flawonoidy, a aby wzmocnić regenerujące działanie rumianku, możemy go zmieszać z sokiem z wyciśniętej cytryny. Takim wzbogaconym naparem przemywajmy twarz 2-3 razy dziennie, a po kilku dniach cera będzie oczyszczona, rany i przebarwienia znikną, a nasza cera stanie się gładka i rozjaśniona. Tak samo sama cytryna może nam pomóc – wyciśnijmy sok z kawałeczka cytryny i za pomocą patyczka higienicznego nanieśmy jego dużą ilość na problemowe miejsce. Sok z cytryny może jednak podrażnić nieco skórę, więc zaleca się go rozcieńczenie z wodą, albo z wcześniej wspomnianym rumiankiem.

Jakie maseczki pomogą na przebarwienia po pryszczach i trądziku?

Drogerie i apteki oferują wiele rodzajów maseczek na twarz. Możemy jednak stworzyć maseczkę do twarzy łatwym, domowym sposobem. Wymieszajmy startego ogórka z jogurtem naturalnym (bez dodatków). Powstałą papką posmarujmy twarz i zostawmy na kwadrans. Potem spłuczmy bieżącą wodą. Taką maseczkę można wymiennie stosować wraz z tonikiem z soku z ogórków, tak więc gdy zmagasz się z takimi problemami, przy następnej wizycie w warzywniaku możesz kupić bardzo dużo ogórków.

Jakie są naturalne sposoby na pozbycie się blizn po trądziku?

Oprócz soku z cytryny, warto zastosować również pomidora. Rozdziel miąższ pomidora od skórki i pestek, a pozostałość wetrzyj w skórę i pozostaw na kwadrans. Potem spłucz twarz. Po kilku dniach można już zauważyć efekty. Podobne działanie mają także skórki z pomarańczy. Należy obrać pomarańczę ze skórki, ale pozostawiając białe albedo (czyli część pomiędzy skórką a owocem), następnie je wysuszyć i zmielić na drobny proszek. Potem mieszamy uzyskany pyłek z wodą, aby uzyskać konsystencję pasty, którą możemy nałożyć na twarz. Po kwadransie – zmywamy twarz. Podobnie jak to ma miejsce przy maseczkach z pomidora, cytryny czy ogórka, efekt nie będzie natychmiastowy, ale zauważymy go po kilku dniach stosowania domowych sposobów.

Na problemy skórne trzeba zadziałać także od środka.

fot. pixabay.com

Dieta bogata w witaminę E z pewnością pomoże nam zadbać o zdrowy wygląd zarówno cery, jak i włosów, a także i zębów. Dużo kosmetyków do twarzy zawiera w sobie witaminę E, często w parze z witaminą A. Witamina E ma korzystne właściwości również przy wykorzystaniu jej w kuchni. Przy problemach z trądzikiem możemy także smarować twarz kremami z witaminą E, albo nawet  samym wyciągiem, który znajdziemy w kapsułkach i suplementach z tą właśnie witaminą.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here