Chociaż według specjalistów noszenie maseczce może nas uchronić przed zachorowaniem na COVID-19 i inne choroby przenoszone drogą kropelkową, to maseczki nie są całkowicie obojętne. Często po noszeniu maseczek, skóra na naszej twarzy staje się sucha i piekąca, a także pojawiają się przebarwienia oraz pryszcze. Od noszenia maseczek możemy mieć także podrażnienia na uszach. Od razu ostrzegamy – stosowanie kremów nawilżających, zatyka dodatkowo pory i utrudnia dostęp powietrza, a przecież o to chodzi, by tą skórę dotlenić. Także wybór materiału, z którego jest zrobiona maseczka ma znaczenie. O ile najlepiej przed wirusem chronią maseczki grubsze – typu KN95/N95 czy FFP2/FFP3, to ze względu na małą przepuszczalność powietrza, niestety najłatwiej o problemy skórne po ich noszeniu. Do codziennego użytku najmniej inwazyjne są maseczki bawełniane.

Domowe sposoby na podrażnioną skórę od maseczki.

O ile nakładanie kremu nawilżającego po noszeniu maseczki nie jest wskazane, to możemy to zrobić przed. Zablokowanie porów kremem nawilżającym z aloesem i witaminą A i E będzie korzystniejsze dla naszej skóry. W przypadku kobiet, jeśli przewidujemy dłuższe noszenie maseczki, wskazana jest rezygnacja z podkładu i fluidu. Noszenie maseczek, a łojotokowe zapalenie skóry to nie jest dobre połączenie. Łuszcząca się skóra, swędzenie i tworzenie się czerwonych plam, to może być efekt noszenia maseczki. W takim wypadku warto zastosować preparaty przepisane przez specjalistę. Nie nawilżaj skóry zwykłym kremem nawilżającym, a takim przeznaczonym do łojotokowego lub atopowego zapalenia skóry. A co jeśli nie masz dostępu do specjalisty?

fot. pixabay.com

 Jakie są domowe sposoby na podrażnioną twarz od noszenia maseczki?

Rumianek zadziała antybakterynie i przeciwzapalnie. Przygotuj napar, który możesz wypić, lecz w wypadku podrażnienia skóry twarzy przyda nam się torebka lub tylko część naparu. Należy przecierać skórę twarzy lekko wilgotną torebką rumianku lub wacikiem, aby pomóc skórze się zregenerować. Kolejnym domowym sposobem jest także zrobienie maseczki z płatków owsianych. Wystarczy je zalać ciepłą wodą i przykładać do skóry, lub nawet pozostawić je na kilka minut w miejscach szczególnie podrażnionych. Podobne właściwości do rumianku i płatków owsianych ma aloes. Jeżeli nie masz uczulenia na liście aloesu, możesz sobie nim przemyć twarz – łagodzi podrażnienia i poprawia kondycję naszej skóry.

Jakie warzywa i owoce korzystnie wpływają na podrażnioną skórę twarzy?

Duet banan i ogórek zdecydowanie może nam pomóc. Banan, poprzez dużą zawartość witamin z grupy B, pomaga łagodzić podrażnienia. Możesz wykorzystać sam owoc do zrobienia z niego pulpy-maseczki, albo przecierać skórę twarzy wewnętrzną stroną skórki od banana. Skórka jest przydatna także do wybielania zębów.

Maseczki z ogórka są stosowane nawet na co dzień. Ogórki zawierają dużo witaminy C i antyoksydantów, dzięki czemu skóra twarzy będzie odpowiednio nawilżona, przyspieszymy proces gojenia się ran i skóra będzie bardziej elastyczna. Zwykle ogórki stosuje się na oczy, ale w przypadku podrażnień po noszeniu maseczki chirurgicznej, świetnie się spiszą na całej twarzy.

Jakich kosmetyków używać do podrażnień po maseczce?

fot. pixabay.com

Do regeneracji skóry twarzy bardzo dobre będą kremy z tlenkiem cynku. Możesz użyć pantenolu, który zazwyczaj stosujesz do oparzeń czy też po opalaniu się – doskonale zregeneruje skórę podrażnioną od maseczki. Warto spróbować również kosmetyków z jonami srebra. Takie kosmetyki są bez problemu dostępne w aptekach, drogeriach czy nawet sklepach z suplementami.

Regeneracja skóry po zimie.

Na osłabienie kondycji naszej cery ma nie tylko noszenie maseczek, ale i chłodne powietrze. Jeszcze niedawno w okresie zimowym, te dwie przyczyny mogły się kumulować. Jeżeli cierpimy na podrażnienia i suchość twarzy, a domowe sposoby nam nie pomagają, powinniśmy skorzystać z preparatów dostępnych w aptece – z kremów, balsamów czy emulsji. Aby usunąć zrogowaciałą skórę naskórka, możemy także używać peelingu – najlepiej enzymatycznego, który jest delikatny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here