Z leczeniem kanałowym (endodoncja) wielu z nas ma błędne zdanie – wydaje nam się iż leczenie kanałowe boli, a jego podjęcie to jest ostateczność i chcemy jego uniknąć. O ile kiedyś faktycznie leczenie kanałowe mogło być bolesne, to aktualnie używana technika sprawia iż ból jest zdecydowanie mniejszy. Niegdyś zabieg leczenia kanałowego (tak zwany zabieg endodontyczny), przebiegał w bolesny sposób i trwał nawet kilka dni. Aktualnie stare metody są używane bardzo rzadko, tylko w skrajnych przypadkach.

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe jest wymagane, jeżeli w Twoim zębie wytworzy się stan zapalny. Jak długo leczy się zęba kanałowo? Jeżeli problem dotyczy jednego zęba – zazwyczaj wystarczy jedna wizyta u stomatologa. Oczywiście w późniejszym czasie konieczne są także regularne kontrole. Zapalenie miazgi, powodujące konieczność leczenia kanałowego, powstaje najczęściej poprzez próchnicę i kamień, ale także poprzez uszkodzenie zęba – pęknięcie bądź złamanie. W przypadku braku interwencji dentystycznej, zapalenie może się przerodzić w ropień, co będzie dla nas bardziej bolesne. Podczas zabiegu endodontycznego, stomatolog usuwa miazgę z kanałów oraz dezynfekuje zęba. Po przeprowadzeniu tej operacji, wypełnia kanały odpowiednimi materiałami, po czym zabezpiecza ząb. Po zakończeniu tych czynności, ząb zabezpiecza się plombą lub odbudowuje za pomocą tak zwanej korony.

fot. pixabay.com

Leczenie kanałowe nie boli!

Współczesna stomatologia podchodzi już nieco inaczej do leczenia kanałowego. Zabieg ekstyrpacji miazgi przebiega pod znieczuleniem miejscowym, co powoduje zmniejszenie bólu niemalże totalnie. Używane jest znieczulenie domiazgowe, polegające na wstrzyknięciu znieczulenia bezpośrednio w jamę zęba albo znieczulenie dokostne – gdzie dentysta daje nam zastrzyk w przestrzeń międzykorzeniową oraz w kość gąbczastą.

Czy ból zęba po leczeniu kanałowym może nastąpić po zabiegu?

Po tym jak już znieczulenie przestaje działać, możemy odczuwać pewien dyskomfort. Ząb i jego unerwione okolice są mimo wszystko naruszone, tak więc potrzebujesz trochę czasu na regenerację, lecz ból ten nie jest intensywny. Po zabiegu endodontycznym ząb jest bardziej wrażliwy na produkty skrajnie zimne lub gorące, ale i także ból można odczuwać podczas większego ucisku. Z tego powodu po zabiegu powinniśmy jeść drugą stroną, aby nie powodować w sobie bólu. Dolegliwości po leczeniu kanałowym zęba trwają maksymalnie 5-7 dni. Jeżeli ból utrzymuje się dłużej, musisz iść na konsultację do swojego stomatologa. W przypadku, gdy ból pojawi się po dłuższym czasie, także skonsultuj się ze swoim dentystą.

Czy po leczeniu kanałowym zęba mogą nastąpić powikłania?

W przypadku, gdy stan zapalny jest rozległy, pomimo znieczulenia możemy minimalnie odczuwać ból zarówno podczas zabiegu jak i kilka dni po nim, lecz z pewnością ten ból będzie lżejszy, niż gdybyśmy nie podjęli leczenia. Po zabiegu ząb i jego okolica są nadmiernie wrażliwe – stąd nie zaleca się spożywania potraw zimnych lub gorących, a także twardych – aby nie uszkodzić świeżo naprawionego zęba.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

fot. pixabay.com

Cena zabiegu endodontycznego jest uzależniona od kilku czynników – renomy gabinetu, a także miasta. A przede wszystkim od liczby kanałów do naprawienia i od trudności przeprowadzenia zabiegu. Na szczęście leczenie kanałowe zamyka się najczęściej na jednej wizycie (maksymalnie dwóch, jeżeli nie są to ciężkie przypadki). Leczenie zęba jednokanałowego to koszt w przybliżeniu 400 złotych, dwukanałowego – 500 zł, trzykanałowego – 700 zł, a czterokanałowego – 800 zł. Cennik nie jest ustalany odgórnie dla wszystkich stomatologów, więc abyś miał pewność co do kosztów – zapytaj swojego dentystę przed zabiegiem.

Ile czasu trwa leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe zęba zazwyczaj rozpoczyna się i kończy podczas jednej wizyty. Oczywiście ważne jest regularne abyś kontrolował to, jak i pozostałe zęby, a także wizyty kontrolne u stomatologa niech wejdą w Twój nawyk. Podczas jednej wizyty, samo leczenie kanałowe zęba może trwać nawet do kilku godzin.

Leczenie kanałowe – etapy.

  • – zatrucie oraz wyjęcie nerwu (usunięcie, ekstyrpacja);
  • – wyjęcie pozostałości nerwu i ukształtowanie kanału;
  • – dezynfekcja zęba, płukanie kanalików zębinowych, oczyszczanie z bakterii;
  • – osuszanie oraz wypełnianie kanałów;
  • – odbudowanie zęba – założenie licówki, plomby albo korony.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here