Coraz większą popularnością cieszy się morsowanie, ale mamy tutaj na myśli prawdziwe morsowanie, a nie rozbieranie się do bielizny, następnie pójście w góry, zamarzanie i w rezultacie zjazd z ratownikami na specjalnych noszach. Jest jeszcze jedna forma semi morsowania, czyli rozbieranie się do stroju kąpielowego i zakładanie moon boots, a następnie robienie sobie zdjęć na Insta. Ok tylko prawdziwe morsowanie ma sens. Jednak i do niego trzeba właściwie się przygotować. Poza ćwiczeniami ważna jest dieta. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Wam kilka rad, o czym każdy z Was musi pamiętać, gdy chce zostać morsem.

Morsowanie, czyli dieta jako narzędzie wzmacniające

dietyChyba nikogo nie trzeba przekonywać, że dieta, oczywiście zbilansowana dieta, jest ważna dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak morsowanie nie wymaga tylko zdrowej diety, lecz jako że ta aktywność wiąże się z dużym wydatkiem energetycznym, to musi być ona specjalna. A to oznacza, że podstawą diety powinny być węglowodany złożone. A wiec przed samym morsowanie należy spożyć posiłek oparty na kaszy, ryżu czy makaronie i uzupełnić go o białka i tłuszcze. Absolutnie nie można morsować na czczo, bądź też gdy czuje się już głód, bo to może skończyć się osłabieniem czy omdleniem. To prowadzi do wniosku, że posiłek przed morsowanie trzeba zjeść na godzinę bądź maksymalnie dwie godziny przed tą formą aktywności. Tutaj pragniemy też obalić kolejny mit, a mianowicie taki, że mors powinien spożywać bardzo duże ilości mięsa, tak jak Eskimos – absolutnie nie jest to prawda. Ponadto posiłki, które spożywacie powinny być lekkostrawne, ale i przygotowane na dobrej jakości składnikach. Jeżeli chcecie zdrowo się odżywiać, ale nie macie czasu na gotowanie, to możemy Wam polecić fit catering.

Jak nie wychłodzić organizmu?

Do każdej aktywności trzeba się przygotować, jednak nie można od razu morsować przez dłuższy czas, lecz ową aktywność należy dawkować. Oczywiście po morsowaniu trzeba zadbać, aby nie doszło do wychłodzenia organizmu, co oznacza, że trzeba rozgrzać się od środka. Tutaj przestrzegamy Was, że spożywanie alkoholu przynosi odwrotny efekt, bo pomimo tego, że na samym początku poczujecie ulgę i ciepło to już po chwili będzie Wam jeszcze zimniej. Warto natomiast zjeść ciepły i lekkostrawny posiłek. Możemy Wam też polecić wypicie ciepłej czarnej herbaty z dodatkiem miodu, dobrze sprawdza się też napar z kwiatu lipy. Koniecznie wcześniej przygotujcie napój i trzymajcie go w termosie. Zabronione jest też spożywanie ciężkiego i masywnego posiłku, bo wtedy organizm po takim spadku energetycznym będzie jeszcze dłużej do siebie dochodził.

Czy stosować preparaty białkowe?

Wiele osób uważa, że po aktywności, ale i przed nią warto zastosować preparaty białkowe, ale nic bardziej mylnego. Wszystkim sztucznym produktom mówimy stanowcze „nie”. Nie należy więc spożywać dziwnych mieszanek. Natomiast można spożywać koktajle oparte na kaszy bądź z dodatkiem kaszy. Po przyjściu do domu możecie także przygotować sobie kaszkę dla dzieci, która także doda Wam energii. Przestrzegamy Was również przez wypiciem energetyków czy innych napojów z bardzo dużym dodatkiem kofeiny, bo są one szkodliwe, szczególnie po tak dużym wysiłku. Lepiej natomiast napić się soku czy właśnie wspominanej wcześniej herbaty.

Co daje morsowanie?

Warto także wspomnieć jak wiele korzyści daje morsowanie. Na pewno pozytywnie wpływa na odporność, ale i zdrowie psychiczne. Podczas wejścia do lodowatej wody następuje wyrzut endorfin, a więc zwyczajnie możemy poczuć się szczęśliwsi. Oczywiście to nie wszystko, bo poza aspektami zdrowotnymi taka aktywność pozwala się odprężyć, ale też pokonać własne bariery. Cóż, to świetne hobby, jednak musicie się do niego właściwie przygotować, a nie decydować się na nie pod wpływem impulsu czy też mody.

Przed samym morsowaniem warto jeszcze trochę poćwiczyć, by nieco bardziej się rozgrzać. A potem pozostaje już tylko bieg do lodowatej wody. Nie zapomnijcie założyć rękawiczek, szalika i oczywiście ciepłej czapki. Przypominamy także o bezpieczeństwie, czyli nigdy nie należy morsować samodzielnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here