Profile aluminiowe – zakres i perspektywy użytkowania

0
845

Z roku na rok coraz bardziej widoczny staje się priorytet aluminium, a w szczególności profili aluminiowych, w budownictwie i przemyśle meblarskim. Po pierwsze, sam metal ma wiele niezaprzeczalnych zalet, które sprawiają, że jego użycie jest bardziej praktyczne pod względem niezawodności i trwałości konstrukcji budowlanych w porównaniu do innych materiałów.

Właściwości profili z aluminium

W przeciwieństwie do innych metali, aluminium jest lekkie, co oznacza, że tworzenie, transport i montaż konstrukcji aluminiowych wymaga mniejszego nakładu pracy, czasu i pieniędzy niż w przypadku np. modułów stalowych. Ponadto aluminium jest łatwe w obróbce – szlifowanie, wiercenie, frezowanie profili aluminiowych, a także możliwość ich kształtowania poprzez spawanie gazowe, tarciowe, kontaktowe i inne dają szeroką gamę konstrukcji i produktów, które mogą być wykorzystywane w różnych dziedzinach budownictwa, zarówno w konstrukcjach nośnych, jak i w wyposażeniu wnętrz, meblach czy elementach wyposażenia wnętrz.

Profile aluminiowe

Profile aluminiowe https://www.aliplast.pl/ stosowane w budownictwie to profile natynkowe, fasadowe i krawędziowe oraz profile meblowe. Pierwsze trzy rodzaje profili są wykorzystywane do tworzenia różnych konstrukcji budowlanych, w tym jako elementy nośne w budynkach prefabrykowanych. Do tej pory najbardziej obiecujące zastosowania profili aluminiowych to rozwój szyb zespolonych i tworzenie konstrukcji szklanych, a także produkcja mobilnych modułów do budowy prefabrykowanych budynków komercyjnych i tymczasowych.

Profile aluminiowe są długimi elementami o różnych przekrojach, co determinuje specyficzne zastosowanie poszczególnych rodzajów profili. Aluminium nie jest czyste aluminium, ale jego stopy (np. stopy AD31, AD35, AD33) są wykorzystywane do produkcji wyrobów w tej kategorii – wynika to ze specyfiki produkcji profili. Istnieją dwie metody wytwarzania profili – na zimno i na gorąco – w obu przypadkach metal poddawany jest znaczącym oddziaływaniom zewnętrznym: prasowaniu lub przepuszczaniu przez matrycę o wybranym kształcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here