Wielu inwestorów zastanawia się, gdzie lokować kapitał – nieruchomości, złoto, fundusze inwestycyjne? Od miesięcy trwa boom na rynku mieszkaniowym, ale bardzo popularne są także magazyny do wynajęcia. W nie kapitał lokują głównie właściciele firm z rynku e-commerce, którzy znacznie rozwinęli sprzedaż internetową w czasach pandemii.

Rozwój branży e-commerce a magazyny do wynajęcia

Branża magazynowa, logistyczna oraz produkcyjna rozwija się bardzo prężnie niemal w całej Europie – Polska nie jest tu wyjątkiem. Pandemia Covid-19 przyczyniła się do tego i zdecydowanie wzmocniła te tendencje. Rośnie zapotrzebowanie na nowe powierzchnie – popyt na magazyny do wynajęcia jest ogromny. Mimo pandemii e-handel kwitnie, gdyż jest znacznie bardziej odporny na ograniczenia i obostrzenia. W 2020 roku możliwość handlu online uratowała wiele firm.

Wcześniej, przed pandemią, analitycy rynkowi przekonywali, że utrzyma się wysoki popyt oraz dynamika rozwoju rynku magazynowego w Polsce. Wraz z rozwojem e-commerce rośnie bowiem zainteresowanie powierzchni, hal i magazynów przez firmy logistyczne. Wirus SARS-CoV-2 przyspieszył i umocnił tę branżę – ograniczenia handlu stacjonarnego sprawiło, że zakupy przeniosły się do sieci.

Co najczęściej kupujemy online?

Chętnie kupujemy online między innymi produkty spożywcze, sprzęt elektroniczny, odzież, obuwie czy kosmetyki, ale także zamawiamy jedzenie z restauracji. Brak możliwości przemieszczania się, spotkań i konieczność zachowania dystansu społecznego to czynniki sprzyjające rozwojowi e-commerce.

Innym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju handlu w Internecie był inny tryb pracy. Skoro pracujemy zdalnie, tak robimy też zakupy, gdyż często wybieraliśmy się na nie po drodze z biura do domu. Znaczna część Polaków zmieniła model zakupowy, co przyczyniło się w dużym stopniu do wzrostu e-handlu.

Nowe nawyki zakupowe i zapotrzebowanie na magazyny

Wiele firm działało online już przed pandemią, inne cały czas planowały rozpoczęcie działalności online. Pandemia przyspieszyła te decyzje, firmy handlowe odczuły presję „bycia online”, pozyskania wiedzy o marketingu w sieci, zainwestowania w nowe formy reklamy lub platformy sprzedażowe, a także zaistnienia oraz pozyskania klientów w Internecie. Ich zdobycie z kolei wpłynęło na wzrost zapotrzebowania na magazyny do wynajęcia oraz ich profesjonalną obsługę logistyczną.

Nowe nawyki zakupowe pozostają, wracamy do sklepów stacjonarnych, ale cały czas chętnie korzystamy z możliwości składania zamówień drogą internetową ze względu na wygodę i oszczędność czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here