Nawet 52% Polaków posiada zwierzę hodowlane. W ponad 30% domowym przyjacielem jest pies. Jak dbać o zdrowie i dobrą kondycję czworonoga? Kiedy wybierać się na wizytę do weterynarza? Okazuje się, że większość miłośników zwierząt nie stosuje profilaktyki prozdrowotnej, a do lekarza wybiera się z psiakiem, kiedy ten wykazuje już poważne objawy chorobowe.

Profilaktyczne wizyty u psiego lekarza

Zaleca się, by do weterynarza chodzić nie tylko w celu leczenia psa czy corocznych szczepień. Wizyty konieczne są znacznie częściej. Eksperci potwierdzają, by kontrole stanu zdrowia czworonoga przebiegały średnio 2-3 razy w roku. Dzięki temu możliwe jest rozpoznawanie schorzeń we wstępnym etapie ich rozwoju, co pozwala na skuteczne leczenie i zachowanie optymalnego komfortu funkcjonowania zwierzęcia. Psy, chociaż niezwykle mądre, nie mają narządu mowy, nie zawsze potrafią dać jasne sygnały postępujących chorób.

Podczas profilaktycznych wizyt kontrolnych, weterynarz nie tylko przeprowadzi szczegółowy wywiad z właścicielem psa, ale zrealizuje też podstawowe oględziny i badania czworonoga. Na tej podstawie może zalecić leki albo suplementy diety, jak Scanvet dla psa, dla podtrzymania jego należytej kondycji. To wtedy też wykrywane mogą być choroby w początkowym stadium, jak te onkologiczne, kardiologiczne, choroby stawów i kości psów, schorzenia skórne czy zębów. Podczas takich wizyt odbywa się mierzenie i ważenie stan, wyklucza się anemię oraz dolegliwości, które mogą być przyczyną przewlekłych chorób. Szczególną uwagę zwraca się też na ryzyko występowania poszczególnych schorzeń, jakie pojawia się w zależności od rasy psa, jego wielkości czy trybu codziennej aktywności.

Co więcej, kontrolne wizyty u weterynarza są też niezbędne dla zachowania zdrowia psychicznego czworonoga. To właśnie weterynarz może skierować na terapię do behawiorysty bądź w inny sposób wpłynąć na zmianę charakteru psiaka. Podpowie, jakie domowe zabiegi pielęgnacyjne wykonywać i jakie warunki zapewnić psu do jego zdrowego funkcjonowania. To istotne, nie tylko biorąc pod uwagę życie szczeniaka, ale i dorosłego psa.

Obowiązkowe wizyty w klinice weterynaryjnej

Obowiązkiem właściciela psa jest dbanie o jego zdrowie. Wizyty powinny odbywać się zgodnie z harmonogramem szczepień czy koniecznym odrobaczaniem. Weterynarz wykonuje też proste zabiegi pielęgnacyjne, jak zdejmowanie kamienia czy obcinanie pazurów. Każdy pies powinien mieć też chipa, a suki, które nie będą mieć szczeniaków, powinny zostać poddane sterylizacji. Warto podkreślić, że w tym celu realizowane są nawet kampanie społeczne, zgodnie z którymi takie zabiegi można wykonywać za darmo, wszystko to w trosce o zdrowie czworonoga.

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia musi być podjęta racjonalnie. Właściciel psa bierze na siebie ogromną odpowiedzialność w zakresie jego pielęgnacji, wychowywania i codziennego funkcjonowania. Skrajne zaniedbanie psa jest karalne i z karami grzywny, a nawet pozbawienia wolności musi liczyć się każdy, kto ma pod opieką zwierzę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here