Jest patent na karabin Glock

0
675

Wiele wskazuje, że austriacki gigant wkracza na dziewiczy teren. Pomysł wejścia Glocka do branży broni długiej nie jest nowy. Informacje o karabinie austriackiej firmy krążą od dłuższego czasu. Wraz z pojawieniem się patentu na karabin zgłoszonego przez Gastona Glocka, branża i dystrybutorzy broni liczą, że plany zostaną zrealizowane. Kiedy? – Pomidor – odpowiedziałaby firma z Austrii.

Informacje o karabinku Glocka ujawnione zostały po raz pierwszy przez SpartanAT, niemiecki magazyn o militariach, który jako pierwszy ujawnił patenty na karabiny Glock. Co wiadomo? To prawdziwy karabin z konwencjonalną budową, zespołem zamka, lufą i konstrukcją łoża.

Co wynika ze schematów?

Na opublikowanych diagramach karabin wydaje się mieć system tłoków gazowych o średnim skoku (20-33 mm). Pierścieniowa głowica tłoka gazowego ma kształt pierścienia i okrąża lufę. Kiedy gaz pędny opuszcza lufę przez promieniowe otwory gazowe (skierowane do tyłu w kierunku odbiornika), tłok porusza się wzdłuż lufy, działając na dwa popychacze umieszczone po obu stronach lufy, które następnie działają na suwadło.

Dźwignia przeładowania bez ruchu posuwisto-zwrotnego, umieszczona nad lufą i na przedzie, jest oburęczna i gdy nie jest używana, składa się do przodu. Karabin będzie wymagał demontażu bez użycia narzędzi i będzie można go dostosować. Grupa zamka wygląda podobnie jak w AK, ponieważ sprężyna znajduje się w górnej części zamka. Wydaje się, że jest dość mała i składa się z kilku części – coś z czego Glock jest znany. Lufa posiada dwa otwory gazowe i będzie wymienna. Dwuczęściowy oburęczny system zatrzasku magazynka jest podobny do konstrukcji AR-15, ale bez żadnych sprężyn.

Czego nie wiadomo?

Czy będzie to platforma AR, półautomatyczne, wybór trybów czy obie opcje? Nie jest znany też kaliber? Większość w branży sugeruje, że będzie miał rozmiar 5,56 x 45 mm, ale to tylko przypuszczenie. Nie wiadomo też nic o materiałach. Glock jest mistrzem pistoletów polimerowych, ale niektóre elementy są wykonywane też z metalu. Nie ma też danych odnośnie osprzętu (MLOK, KeyMod, Pic Rail, coś nowego). Zagadką jest także grupa docelowa i dostępność broni. Nie wiadomo czy trafi do dystrybutorów broni takich, jak np. amerykański Magpul, brytyjski Viking Mags, czy polskich firm jak https://www.vismag.pl/, czy tylko do wojska.

Jak będzie wyglądał magazynek?

Według schematów magazynek wygląda podobnie, ale nie tak samo, jak magazynek typu AR-15. Na razie nie ma patentu na magazynek do karabinu Glock. Może ostatecznie pojawi się PCC, który będzie działał na zachowanych magazynkach Glocka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here