Budowanie własnego domu to marzenie wielu osób. Gdy już zaczniemy inwestycję szybko okaże się, że największą bolączką jest wykończenie mieszkania. Jednym z elementów, którego nie unikniemy jest tynkowanie ścian. Polega to na nałożeniu odpowiedniej zaprawy, co pełni funkcję dekoracyjną. Poza tym zabezpiecza mury przed wilgocią i różnymi zanieczyszczeniami. Tynk wygładza ścianę, a także przygotowuje je do malowania lub tapetowania.

Węże do tynkowania

W celu wykonania tynkowania trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Tynk może być nakładany ręcznie albo maszynowo, za pomocą odpowiedniego agregatu. Suchy materiał musi zostać zmieszany z odpowiednią ilością wody, a następnie podawany wężem za pomocą lancy natryskowej na ścianę lub sufit. Dlatego ważne są węże do tynkowania, których odpowiedni dobór zagwarantuje odpowiednie tempo nakładania tynku. Oprócz tego ważne są osoby obsługujące urządzenia. Zwykle ekipa tynkarska to dwie lub trzy osoby. Dzięki temu poszczególne etapy prac mogą być wykonane w odpowiednim czasie. Pamiętajmy, że tynki zawierają różne domieszki, które zmieniają ich czas obróbki, a więc jedna osoba nie poradzi sobie ze skutecznym nałożeniem tynku każdego rodzaju.

Tynk może być gipsowy lub cementowo-wapienny. Jego zastosowanie zależy w głównej mierze od rodzaju podłoża oraz pomieszczenia w jakim będą wykonywane prace. Na przykład, tynki gipsowe można stosować w pomieszczenia suchych, które nie są narażone na działanie wilgoci. Natomiast w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia najlepiej stosować tynki cementowo-wapienne, które będą doskonałym podkładem do montażu płytek ceramicznych.

Wąż do tynkowania

Pompy do tynkowania

Ważnym sprzętem są także pompy do tynkowania, które sprawdzają się przy nakładaniu zarówno tynków gipsowych, jak i gładzi. Te urządzenia są dość proste w obsłudze i nie wymagają wielkiego doświadczenia. Pracownik wykonujący prace może z powodzeniem nakładać tynk nawet już po wstępnym przeszkoleniu. Ogromną zaletą używania pomp jest fakt, że można pokryć tynkiem bardzo dużą powierzchnię w krótkim czasie.

Pompy do tynkowania

Kompresory i pistolety do tynkowania

Skrócenie czasu nakładania tynków umożliwia też pistolet i kompresor do tynkowania. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, a co za tym idzie pieniądze. Prace tego typu są szybsze i dużo bardziej wydajne, ale wymagają większego doświadczenia, aby uzyskać dobry efekt wizualny.

kompresor do tynkowaniaTynkowanie przy użyciu kompresora polega na nakładaniu tynku za pomocą sprężonego powietrza. Pojemnik pistoletu tynkarskiego wypełniany jest materiałem, a następnie pracownik musi pokrywać powierzchnię ściany za pomocą kolistych ruchów. Należy przy tym trzymać pistolet w pozycji prostopadłej do powierzchni i zachować odległość około 25 cm.

Pistolet trzeba dobrać dostosowując jego dyszę do grubości ziaren tynku. Prędkość nakładania materiału uzyskujemy poprzez zmianę ciśnienia i będzie ona zależna od struktury tynku. Kompresor do tynkowania ma jeszcze jedną zaletę – mianowicie prace może wykonać nawet jedna osoba, która zrobi to szybciej niż dwie osoby tradycyjnym ręcznym sposobem. Poza tym zużywamy mniej materiału w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni. Można więc w ten sposób zmniejszyć koszty tynkowania.

pneumat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here