Wykonanie instalacji elektrycznej należy rozpocząć od odpowiedniej organizacji kabli oraz przewodów. W następstwie, umożliwi nam to bowiem komfortową pracę podczas wykonywania innych czynności montażowo – remontowych. Celem systemów prowadzenia kabli jest ochrona przed ich uszkodzeniem. Dzięki odpowiedniemu systemowi, montaż komponentów trwa krócej, a same kable są ukryte przed niepożądanym działaniem i odpowiednio zabezpieczone.

Oznaczanie kabli i przewodów na trasach kablowych

To, co jest niezwykle ważne to właściwe opisanie przewodów oraz żył kabli, a także ich prawidłowe oznaczenie. Wszystkie te działania umożliwią nam znaczni szybszy montaż instalacji, a także skrócą oraz ułatwią czas potrzebny na konserwację, naprawy oraz modernizację instalacji elektrycznych. Zapoznaj się z elementami i systemami prowadzenia kabli. W każdym domu są one bowiem inne. Rozplanowanie najczęściej należy do elektryka. Rola inwestora ogranicza się z reguły do określenia się, gdzie mają zostać umieszczone włączniki oraz gniazdka. Kable i przewody najczęściej oznaczane są przez producentów zróżnicowaną kolorystyką lub kombinacją kilku kolorów. W przypadku kabli wielożyłowych możemy spotkać się także z oznaczeniem cyfrowym. 

Sprawa nieco się komplikuje, kiedy używamy kilku przewodów lub kabli wielożyłowych. Pomocne okazują się być wówczas zróżnicowane elementy potrzebne do oznaczenia instalacji. Co więcej, najbardziej popularną metodą na oznakowanie żył przewodów oraz kabli jest metoda termiczna wykorzystująca głowice znakującą symbolami graficznymi lub laser nadfioletowy. Inne, ciekawe formy to oznaczanie kabli za pomocą drukarki oraz specjalnego zestawu czcionek, a także metoda druku termotransferowego, który wymaga zastosowania oznaczników, etykiet oraz tabliczek.

Jakie elementy wykorzystujemy do stworzenia systemów prowadzenia kabli?

Aby przygotować podkład pod instalację elektryczną tak naprawdę potrzebujemy jedynie elementów montażowych oraz okrągłych oraz płaskich.

  • Uchwyty montażowe płaskie

Stosuje się je przede wszystkim do mocowania przewodów typu YDYp, czyli używanych w instalacjach elektrycznych podtynkowych. Ich zadaniem jest przytrzymywanie przewodów na ścianach, sufitach i podłogach.

  • Uchwyty montażowe okrągłe

Analogiczne, jak i w przypadku swoich płaskich odpowiedników, stosowane są one do montowania przewodów podczas prac tynkarskich. Są one jednak dedykowane do innych przewodów – przede wszystkim jest to instalacja TV/SAT, alarmowa, internetowa czy wykorzystywana w inteligentnych domach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here