By sporządzanym między osobami fizycznymi niektórym umowom nadać moc prawną należy udać się do notariusza. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę, że akt notarialny jest przede wszystkim zabezpieczeniem ich interesów. By jednak umowa została należycie sporządzona i podpisana w kancelarii notarialnej konieczne są wymagane dokumenty i obecność wszystkich stron. Z jakimi sprawami trzeba zwrócić się do notariusza? Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się, kiedy niezbędne okazują się usługi notarialne.
Czynności prawne, których może dokonać notariusz
Zakres działań notariusza jest szeroki i regulowany przepisami prawa. Precyzują one dokładnie obręb czynności notarialnych i jasno wskazują, że w sytuacji sporu sądowego i dochodzenia roszczeń to właśnie akt sporządzony w kancelarii stanowi zabezpieczenie interesów obydwóch stron. Umowy, które muszą zostać sporządzone i podpisane u rejenta, by została nadana im moc prawna to między innymi:
- umowa kupna-sprzedaży nieruchomości
- umowa darowizny
- umowa dożywocia
- intercyza małżeńska (rozdzielność majątkowa)
Co jest konieczne do sporządzenia aktu notarialnego?
Nim strony wyjdą z kancelarii notarialnej z podpisanymi aktami, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Przez sporządzeniem umowy, notariuszowi należy dostarczyć wskazane przez niego dokumenty, które są niezbędne nie tylko do aktu, ale i np. utworzenia w sądzie nowej księgi wieczystej, bo ten obowiązek leży również po jego stronie. To, jakie zaświadczenia i dokumenty będą konieczne zależne jest od charakteru umowy: jeśli sprzedajemy działkę niezbędne będzie poświadczenie jej własności czy też kompletna dokumentacja dotycząca map (wypisy oraz wyrysy). Do podpisania umowy nie dojdzie w sytuacji, w której strony nie stawią się w kancelarii lub nie poświadczą aktu swoimi dokumentami osobistymi. Kancelarii notarialnej warto szukać ze względu na miejsce zamieszkania lub lokalizację inwestycji: jeśli jesteśmy z Warszawy naszymi interesami kompleksowo zajmie się https://www.kancelaria-notarialna.net/.