Czy wiesz, że wypadanie włosów jest normalnym i naturalnym procesem? Ludzkie włosy żyją około pięciu lat i wypadają ustępując miejsca nowym włosom. Problem będzie wtedy jeśli na miejsce starych włosów nie będą pojawiać się nowe.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

Przede wszsytkim może być to niewłaściwa dieta. Niedobór witamin i minerałów w organizmie może powodować przyspieszenie procesu wypadania włosów. Szczególnie istotny jest cynk, biotyna oraz witaminy z grupy B. Niekiedy jesteśmy je w stanie dostarczyć sobie dietą, lecz czasem potrzebna jest suplementacja. Efekty suplementacji nie są natychmiastowe, włosy potrzebują trochę czasu, aby się pokazać – proces wzrostu trwa nawet do pół roku, więc nie ma się co zniechęcać po kilkunastu dniach – nie od razu Rzym zbudowano. Czy brak odpowiedniej pielęgnacji może powodować wypadanie włosów? Jak najbardziej – częste zabiegi fryzjerskie, szczególnie farbowanie, mocne upinanie, ale także suszenie w wysokich temperaturach i prostowanie osłabiają strukturę włosa, przez co staje się łamliwy i ma tendencje do wypadania.

fot. pixabay.com

Proces wypadania włosów czasem może być też efektem zażywania leków. Często podczas zażywania antybiotyków, leków przeciwzakrzepowych, leków przeciwtarczycowych czy leków hormonalnych, ich efektem ubocznym niestety jest wypadanie włosów. Do wypadania włosów przyczynia się także nadmierny stres. Problem wypadania włosów nie dotyczy tylko osób starszych, chociaż u nich ten proces występuje najczęściej. Jak zapuścić piękne włosy?

Do jakiego lekarza się udać z wypadającymi włosami?

Jeśli okaże się, że problem wypadania włosów jest długotrwały, a zbilansowanie diety i suplementacja nie przynoszą efektów, powinieneś się skontaktować ze specjalistą. Wypadające włosy mogą być sygnałem jednostki chorobowej. Pierwszy lekarz do jakiego powinieneś się udać to lekarz rodzinny, także dermatolog albo trycholog. Zależnie od przyczyny ustali ścieżkę leczenia. Lekarz powinien także skierować nas na badanie krwi, aby określić poziom cynku i żelaza w naszym organizmie, także może sprawdzić hormony tarczycy. Nadmierne wypadanie włosów może być związane z zaburzeniami pracy tarczycy.

Czym leczyć wypadanie włosów?

Jest wiele metod odtwarzających nasze włosy. Możliwe jest nawet leczenie chirurgiczne, które polega na przeszczepie włosów. Chirurgiczna metoda odzyskiwania włosów jest o tyle ryzykowna, iż włosy mogą odrastać niejednolicie, mogą powstawać blizny, a czasem potrzebne jest kilka operacji. Farmakologia zdaje się być mniej inwazyjna – poczynając od leków bez recepty, kremów, szamponów, żeli i wcierek, poprzez również leki na receptę. Każdy przypadek jest inny i lekarz po zbadaniu przyczyny dopiero podejmie decyzję o sposobie leczenia. Jak farbować włosy w domu?

Domowe sposoby na wypadanie włosów – czy są skuteczne?

fot. pixabay.com

W jajku znajdziemy wiele pierwiastków, które wspomagają wzrost włosów, ale też wzmacniają włosy, które już mamy. W Internecie można znaleźć wiele przepisów na maseczki z jajka, a można nawet robić maseczki z samych jajek. Dodatkowo także można stosować miód, oliwę, lukrecję, buraka czy też inne zioła. Czy masaż skóry jest skuteczny na porost włosów? Masaż stymuluje cebulki włosów do ich wzrostu. Codzienne masowanie przez 5 minut dziennie miejsc, w których mamy ubytek włosów, po jakimś czasie może przynieść efekt. Jak obcinać włosy w domu?

Czy odpowiednia dieta wspomaga porost włosów?

Jak najbardziej – przede wszystkim powinniśmy uzupełnić naszą dietę o produkty bogate w cynk, żelazo, witaminy z grupy B, a nawet witaminę C. Warto też zadbać o posiłki zawierające selen i argininę. Jeżeli mamy problem z uzyskaniem wyżej wymienionych składników z diety, sięgnijmy po suplementy. Dodatkowo także zaleca się picie skrzypu polnego, który wzmacnia nie tylko włosy, ale także paznokcie. Skrzyp polny jest częstym składnikiem suplementów na wypadanie włosów i wzmocnienie paznokci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here