Odbojniki magazynowe chronią nie tylko meble lub ściany, ale są też wykorzystywane do wyznaczenia granic drogi komunikacji wewnętrznej i wpływają na obniżenie poziomu ryzyka dla pracowników w razie niektórych wypadków. Ich skuteczność i mechanizm działania może jednak w dużej mierze zależeć od materiału, z której odbojnica jest wykonana.

Odbojnice stalowe: tania ochrona podstawowa

Odbojniki magazynowe wykonane ze stali są zwykle tanie i sprawdzają się jako ochrona przy najazdach z niewielką prędkością lub pod niewielkim kątem. Są w stanie pochłonąć pewną ilość energii i trwale się odkształcić lub pęknąć, ale pod tym względem zapewniają jedynie podstawowy poziom ochrony. Zdecydowanie jednak dają duże możliwości, jeśli chodzi o stosowanie dodatkowych rozwiązań zwiększających widoczność. W wielu magazynach stanowią podstawowy wybór.

Odbojniki magazynowe z tworzyw sztucznych

Odbojniki wykonane z tworzywa mają ograniczoną możliwość odkształceń elastycznych, ale są w stanie pochłonąć relatywnie dużą ilość energii zderzenia. Same ulegają przy tym zwykle nieodwracalnemu uszkodzeniu, jednak wyraźnie zwiększają poziom bezpieczeństwa. Są lekkie, a ich cena jest niewygórowana. W ich przypadku także relatywnie łatwo można stworzyć niestandardowe kształty lub zestawy, co pozwala lepiej zabezpieczyć miejsca nietypowe. Odbojnice energochłonne z tworzyw sztucznych chronią skutecznie na przykład w przypadku najechania z relatywnie wysoką prędkością i pod wieloma kątami.

Odbojniki kauczukowe lub z drewna

Kauczukowe odbojniki, podobnie jak drewniane, są dość ciężkie, ale w obu przypadkach można mówić o bardzo wysokiej zdolności pochłaniania energii przekazywanej pod różnymi kątami. Oczywiście istotna różnica dotyczy mechanizmu destrukcji samego odbojnika, jednak w przypadku obu tych typów cechą, która przesądzać może o wyższości nad odbojnikiem stalowym jest ograniczone ryzyko uszkodzenia pojazdu wchodzącego w kontakt z barierą.

Nie zawsze jest wybór

W wielu przypadkach inwestor ma wolną rękę, jeśli chodzi o wybór preferowanego materiału w konkretnym zastosowaniu, jednak w niektórych przypadkach normy branżowe lub skodyfikowane akty normatywne mogą nakładać pewne ograniczenia. Dodatkowym czynnikiem, który bierze się pod uwagę, są koszty napraw poszczególnych odbojników, które w połączeniu z szacowanym ryzykiem uszkodzenia tych elementów ochronnych mogą przesądzić o wyborze rozwiązania, które w pierwszej chwili nie wydawało się optymalne.

Nadal też istotną kwestią pozostaje technologia montażu odbojników, od której w sporej części zależy trwałość, bezpieczeństwo i skuteczność wszystkich tych rozwiązań. Sam wybór materiału to za mało, żeby mieć pewność podjęcia najlepszej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here