To właśnie na stopach spoczywa ciężar ciała, dlatego są szczególnie narażone na otarcia, odciski i opuchliznę. Kondycję ich skóry mogą dodatkowo pogarszać niekorzystne czynniki zewnętrzne, noszenie skarpet z syntetycznych materiałów czy zakładanie butów na wysokim obcasie. Jak zadbać o stopy, by były zdrowe i prezentowały się bez zarzutu? Sprawdź, na czym powinna polegać ich domowa pielęgnacja.

Krok 1 – kąpiel stóp

Kąpiel przyniesie ulgę zmęczonym i nieświeżym stopom. Warto wykonać ją w upalny dzień, po całym dniu pracy i załatwiania spraw albo po długim spacerze. Do przygotowania kąpieli wystarczy chłodna albo ciepła woda (w zależności od aktualnych potrzeb) i wybrany kosmetyk do kąpieli. Stopy należy moczyć przez 15-20 minut. W tym czasie będą mogły się zrelaksować i odświeżyć.

Jakie inne składniki nadają się do przygotowania kąpieli stóp? Do wody można dodać odrobinę soli kuchennej, oliwę z oliwek albo napar z rumianku. Dla zmęczonych stóp potrzebujących odświeżenia idealna będzie również kąpiel z sokiem z 1 cytryny, 2 łyżkami mleka i 2 łyżkami oliwy.

Krok 2 – usunięcie odcisków i zgrubień

Odciski mają rdzeń znajdujący się głęboko w skórze. Powstają na skutek ucisku i najczęściej wiążą się z noszeniem ciasnych czy niewygodnych butów. Aby pozbyć się odcisku, należy przez kilka dni smarować go maścią z kwasem salicylowym. Można naklejać też na niego specjalne plastry. Miejsce po odcisku najlepiej zabezpieczać żelową nakładką.

W przypadku zgrubień naskórek warto delikatnie zetrzeć specjalną tarką do pedicure. Zamiast tego zabiegu można zastosować peeling z ziarenkami albo złuszczający krem do stóp. Kosmetyki warto aplikować szczególnie na pięty, aby zapobiegać powstawaniu zrogowaceń i pęknięć. Peeling stóp najlepiej wykonywać raz w tygodniu. Poprawi to dotlenienie skóry i ułatwi wchłanianie składników aktywnych z kremów, a także zapobiegnie nawarstwianiu się martwego naskórka.

Krok 3 – nałożenie kremu do stóp

Aby zadbać o nawilżenie i odżywienie skóry, warto regularnie nakładać kremy do stóp. Zawarte w nich składniki wygładzą naskórek, wspomogą jego regenerację oraz uzupełnią ubytki w naturalnej warstwie ochronnej. Kremy aplikowane na dzień nie powinny być zbyt tłuste. Na noc sprawdzą się kosmetyki o cięższej i bogatszej konsystencji. Raz w tygodniu warto nakładać również specjalne maski do stóp. Zapewnią one intensywne odżywienie skóry, zadbają o jej gładkość i miękkość. Maski często mają postać wygodnych w stosowaniu skarpetek nasączonych składnikami aktywnymi. Mogą występować również w formie skarpetek złuszczających służących do wygładzania i odbudowy naskórka.

Krok 4 – pielęgnacja paznokci

Paznokcie stóp powinny być odpowiednio skrócone i wypiłowane pilnikiem. Najlepiej, by miały naturalny kształt zgodny z opuszkami palców. Nie powinny być nadmiernie wypiłowane po bokach, inaczej zaczną wrastać. Ich płytkę można dodatkowo wypolerować polerką. Skórki warto odsunąć patyczkami do pedicure. Aby zadbać o zdrowie i piękny wygląd paznokci, najlepiej nałożyć na nie warstwę odżywki.

Krok 5 – zapobieganie nieświeżości

Jeżeli Twoje stopy łatwo się pocą i wydzielają niemiły zapach, stosuj do nich specjalne antyperspiranty do stóp. Kosmetyki zapewnią długotrwałe uczucie świeżości i ograniczą wydzielanie potu. Warto mieć je zawsze pod ręką, by móc użyć ich w razie potrzeby odświeżenia. W ograniczaniu pocenia się stóp sprawdzają się również specjalne żele oraz talk.

Wiele czasu i uwagi poświęcamy pielęgnacji twarzy, włosów czy pośladków, zapominając jednocześnie o regularnym dbaniu o stopy. Zaniedbania są widoczne szczególnie latem, a przez cały rok mogą sprzyjać powstawaniu podrażnień. Warto wykonywać kąpiele zmęczonych stóp, peelingi oraz aplikować odżywcze kosmetyki. Ponadto trzeba zatroszczyć się o kondycję paznokci. Dzięki omówionym zabiegom stopy będą prezentować się pięknie, a ich skóra zachowa gładkość i zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here